Tri dni po tom ako autonómne testovacie vozidlo firmy Uber narazilo a zabilo chodkyňu sa polícia mesta Tempe v Arizone rozhodla uverejniť video havárie. Video ukazuje záznam z kamery z prednej časti vozidla, ako aj videozáznam správania bezpečnostného vodiča, ktorý musí byť neustále prítomný v autonómnych testovacích vozidlách.

Vozidlo bolo v autonómnom móde keď v nedeľu večer narazilo do 49 ročnej Elain Herzbergl. Aj keď bola Elain prevezená do neďalekej nemocnice, jej zranenia boli príliš vážne a nakoniec im podľahla. Je to po prvý krát čo zomrel človek na následok dopravnej nehody, ktorej účastníkom bolo autonómne vozidlo.

Video jasne nepoukazuje na to kto primárne zavinil túto haváriu. Aj keď vo vyjadrení polície zazneli slová ako: “chodkyňa sa nečakane objavila na vozovke”, na videu vidieť, že chodkyňu bolo vidno približne 2 sekundy pred nárazom. No čo je najzávažnejšie, video ukazuje, že bezpečnostný vodič vozidla, nedával pozor na cestu.

Polícia mesta Tempe, dostala vo vyšetrovaní pomocnú ruku od viacerých inštitúcií, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou na cestách a diaľniciach. Federálne aj lokálne agentúry momentálne analyzujú videozáznam, vozidlo, miesto zrážky a všetky dáta, ktoré vozidlo uložilo do svojich logov počas zrážky.

Hovorca firmy Uber sa vyjadril k videozáznamu:

“Sledovať toto video je znepokojujúce a srdcervúce. Myslíme a súcitíme s pozostalými Elain. Naše vozidlá ostávajú uzemnené a snažíme sa asistovať miestnym, štátnym a federálnym orgánom akokoľvek vieme.”

Je zjavné, že v situácii ako je táto by aj človek za volantom mal problém zareagovať tak aby sa vyhol kolízii. Elain sa naozaj nečakane vynorila z tmy, no to neznamená, že firma Uber nie je na vine. Bezpečnostný vodič tohto vozidla si neplnil svoju povinnosť a nedával pozor na cestu. Aj keď možno technológia ako taká nebude vinná z tejto havárie, Uber ako firma pravdepodobne áno.

Firma Uber môže potenciálne čeliť trestnému obvineniu, záležiac od výsledku vyšetrovania. Reakcia verejnosti na prvú haváriu autonómneho vozidla by mohla spomaliť vývoj a implementáciu autonómnych vozidiel po celom svete alebo minimálne vážne poškodiť firmu Uber a jej snaženie vyvinúť bezpečné autonómne systémy pre motorové a elektrické vozidlá.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here