Po mnohých mesiacoch príprav, študentské tímy z celého sveta pripravili ich hyperloop PODy na druhé kolo súťaže a presunuli sa do mestečka Hawthorne, v Kalifornii. Toto dlho očakávané druhé kolo SpaceX súťaže o najlepšiu hypelroop POD technológiu sa bude odohrávať už tento víkend, 25. až 27. augusta 2017.

Prvé kolo súťaže sa odohralo v januári tohto roku. V januári sme mohli vidieť mnoho hyperloop PODov od mnohých tímov po celom svete, tak isto sme mohli vidieť Elona Muska ako sa doslova natlačil do jedného z testovaných podov.

Druhé kolo SpaceX súťaže o najlepší Hyperloop systém pokračuje už tento víkend
Zdroj: engr

Prvé kolo súťaže

PODy boli poháňané rôznymi technológiami od obyčajných kolies, až po rôzne variácie maglev technológie, teda magnetickej levitácie. Všetky sme ich videli v akcii na SpaceX testovacej dráhe, ktorá stojí priamo pred SpaceX továrňou, kde sú vyrábané rakety Falcon 9, jej motory a rôzne ďalšie vesmírne technológie. Testovacia dráha má na primer 1.8 metra a je cca 1600 metrov dlhá.

Počas prvého kola sútaže, dokázal jeden z tímov dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 100 km/h čo bola najvyššia rýchlosť aká bola dosiahnutá v januárovom kole. Od vtedy bola táto rýchlosť prekonaná firmou Hyperloop One na ich testovacej dráhe DevLoop, ktorá sa nachádza v Nevadskej púšti severne od Las Vegas. Na druhý pokus tu dokázal Hyperloop One a ich prvý testovací POD, XP-1, dosiahnuť rýchlosti 310 km/h a to len na 500 metrov dlhej trati.

Testovacia dráha SpaceX

Hlavný rozdiel medzi SpaceX a Hyperloop One testovacou dráhou sú rozmery. Ako sme spomínali, SpaceX dráha má len 1.8 metra na priemer, čo nie je ani blízko ku reálnej implementácii tohto revolučného dopravného systému. Hyperloop One dráha má priemer 3.6 metra, čo už je viac ako dostačujúce na vyvinutie a testovanie PODov s posádkou či testovacími pilotmi. Tak isto sa odlišujú v dĺžke, kým SpaceX dráha má až 1600 metrov, dráha Hyperloop One je len 500 metrov dlhá.

Obe dráhy sú schopné dosiahnuť vysoko kvalitného, stabilného, vákuového prostredia pre testovanie PODov. No SpaceX má výhodu, lebo aj keď dráha nie je nedostatočne veľká na testovanie PODov s posádkou, má potenciál dosiahnuť vyššie rýchlosti.

Tento krát je to všetko o najvyššej rýchlosti

Podľa oficiálnych pravidiel sútaže to vyzerá tak, že SpaceX bude stále používať ich vlastný systém na iniciále rozbehnutie súťažiacich hyperloop PODov, a až po dosiahnutí určitej rýchlosti ich vypustí a nechá použiť ich vlastné technológie pohonu na dosiahnutie čo najvyššej rýchlosti, kedže toto kolo sútaže sa práve zameriava na rýchlosť. SpaceX je ale tak isto otvorené návrhom od tímov, ktoré majú s týmto prístupom problém a majú záujem o vyvinutie vlastného spôsobu rozbehu za pomoci magnetickej licitácie.

Hyperloop One má vlastný POD a vlastnú technológiu, ktorou tento POD poháňa. Táto technológia je priamo navrhnutá podľa Muskovho designu, ktorý uverejnil v roku 2013 v jeho práci, v ktorej prvý krát predstavil Hyperloop a jeho koncept. Ten pojednával o systéme lineárneho motoru, ktorý poháňa POD za pomoci statických komponentov umiestených na dráhe. Vysvetlenie tejto technológie môžete nájsť nižšie, aj keď len v angličtine, ak by ste mali záujem o preklad, dajte nám vedieť na Facebooku, a my sa posnažíme čo najskôr uverejniť preklad na EMblogu.

SpaceX aj The Boring Company pozorujú

SpaceX bude tento víkend na svojom pozemku hosťovať naozaj zaujímavú a talentovanú skupinku inžinierov z celého sveta, ktorí potenciálne jedného dňa prispejú k vývoju tejto revolučnej technológie. Obe firmy SpaceX, ako aj The Boring Company, budú z blízka pozorovať tímy a jednotlivých študentov, veď medzi nimi sa určite budú nachádzať talenty, ktoré sa v budúcnosti môžu stať hodnotnými zamestnancami.

The Boring Company je už teraz verejne známa ako jedna z firiem, ktoré budú budovať svoju vlastnú Hyperloop technológiu a víťaz tohto-víkendovej súťaže by mohol získať nie len zamestnanie, no i tučný šek za odkúpenie patentu technológie.

Teoreticky je možné, že 3 kilometre dlhý testovací tunel, ktorý The Boring Company momentálne kope pod mestečkom Hawthorne, by mohol jedného dňa hosťovať ďalšie kolo tejto sútaže, alebo testovaciu dráhu nového hyperloop systému vyvinutého Muskovou firmou The Boring Company.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here