Prvá plnohodnotná (v reálnej veľkosti) testovacia dráha hyperloopu sa ukrýva uprostred Nevadskej púšte. V Nevade vedľa diaľnice môžete v posledných dňoch zahliadnuť skoro pol kilometra dlhú prvú hyperloop testovaciu dráhu v plnej veľkosti. Za výstavbou tejto testovacej dráhy stojí Kalifornská firma z Los Angeles “Hyperloop One”. Biele kovové tuby naskladané jedna za druhou sa tiahnu Nevadskou púšťou kde ešte pred nedávnom bola len pustina. Hyperloop One nazvalo túto testovaciu dráhu “Development Loop”, alebo skrátene DevLoop, kde development znamená vývoj.

DevLoop je výslednom mnohých, dlhých, horúcich dní strávených v Nevadskej púšti kde viac ako 150 inžinierov firmy Hyperloop One strávilo viac ako 5 mesiacov stavaním tejto testovacej dráhy. DevLoop dráha je pre Kalifornskú firmu tzv. “Proof of Concept”, teda dôkazom funkčnosti ich technológie. Na tejto dráhe plánuje Hyperloop One predviesť, že dokáže na svojej dráhe dosiahnuť takmer úplného vákua, že ich “Pod” dokáže dosiahnuť vysokej rýchlosti a hlavne, že dokáže levitovať za pomoci technológii vyvinutých ich firmou.

Elon Musk Blog, Hyperloop One, Hyperloop

Hyperloop One povedalo:

“Na našom kempuse v LA robíme veľa testov, komponentov a simulácií. No je ešte stále veľa otázok, ktoré nedokážeme identifikovať a odpovedí, ktoré nedokážeme získať bez toho, aby sme si technológiu otestovali v plnej mierke.”

DevLoop dráha dáva firme možnosť otestovať mnoho permutácií technológii, ktoré má v pláne použiť na ich finálnom produkte, od rôznych technológii pohonu, levitácie, či vákua až po kontrolné prvky, ktoré budú monitorovať a autonómne riadiť ich sieť a ich hyperloop pody.

Elon Musk Blog, Hyperloop One, Hyperloop

Celá dráha má približne 100 miliónov kg , 500 m v dĺžke a je už takmer hotová. Niekoľko posledných trubíc pomocou žeriavov umiestňuje Hyperloop One na svoje miesto a prizvárava k zvyšnej konštrukcií. Hyperloop One povedalo, že ich vákuová pumpa je plne funkčná a ich lineárny motor a kontrolné a ovládacie prvky sú takmer dokončené.

Elon Musk Blog, Hyperloop One, HyperloopElon Musk Blog, Hyperloop One, Hyperloop

Hyperloop One očakáva, že ich tzv. “Kitty Hawk” moment sa pomaly blíži a očakávajú ho dosiahnuť v prvej polovici tohto roku. Kitty Hawk moment odkazuje na Americké mesto Kitty Hawk v Severnej Karolíne kde bratia Wrightovci prvý krát úspešne leteli ich lietadlom a teda tam dosiahli ich prvý dôkaz funkčnosti ich technológie. Ako Hyperloop One povedalo, nebude to dlhá jazda, bude sa jednať o cca o 10 až 20 sekúnd, ale ako sa hovorí: “Je to malý krok pre človeka, no veľký krok pre ľudstvo.”. Kalifornská firma takisto povedala, že jedného dňa keď bude Hyperloop technológia už sto rokov používaná sa tento malý kúsok Nevadskej púšte stane historickou pamiatkou, tak ako sa kedysi stalo práve mesto Kitty Howk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here