China Aerospace Science and Industrial Corporation (CASIC) je Čínska firma, ktorá pred pár dňami odhalila svoje plány na vytvorenie hyperloop technológie a infraštruktúry podľa ich vlastných špecifikácií. Vývoj sa už pravdepodobne začal. No implementácia firmy CASIC sa líši od tých ostatných, ktoré sme dodnes poznali.

Hyperloop One, Hyperloop Transportation Technologies ako aj Muskova The Boring Company majú všetky niečo spoločné, všetky sa snažia dosiahnuť rýchlosti, ktorú Elon Musk teoretizoval vo svojej štúdii z roku 2013. V tej Musk svetu predstavil svoj nápad pre hyperloop poháňaný maglev technológiou dosahujúci rýchlosti 1150 km/h.

No CASIC navhruje svoj hyperloop s trošku odlišnou rýchlosťou. CASIC tvrdí, že ich dizajn bude eventuálne schopný dosiahnuť rýchlosti viac ako 4000 km/h.

CASIC už má svoj dizajn a registrovala si už vyše 200 patentov

Technológiu nazvali “T Flight” lietajúci vlak a podľa špecifikácií by mala pokoriť Muskom navrhovanú rýchlosť, dokonca by ju mala prekonať trojnásobne. CASIC má za sebou obrovské množstvo peňazí, minulý rok firma vykázala v ziskoch viac ako 1.5 miliardy amerických dolárov a momentálne zamestnáva viac ako 150 000 pracovníkov.

Čínska firma odhalila plány pre hyperloop, ktorý by mal dosahovať neuveriteľných rýchlostíČínska firma odhalila plány pre hyperloop, ktorý by mal dosahovať neuveriteľných rýchlostí

T Flight by mal používať rovnakú technológiu magnetickej levitácie, maglev, ako Muskov dizajn z roku 2013 a ako existujúci prototyp PODu Kalifornskej firmy Hyperloop One. POD v podaní CASIC by mal mať kapacitu 16 pasažierov a mal by sa pohybovať v trubici o priemere 2.2 metra. Na videu dizajnu vidno aj “točňu”, ktorá by mala parkovať a vypúšťať PODy, jeden každé 3 až 4 minúty.

CASIC plánuje dokončiť výskum technológií potrebných na postavenie T Fligh lietajúceho vlaku do roku 2020. Do dnešného dňa si CASIC už zaregistrovalo viac ako 200 patentov pre svoju technológiu. Čínska firma plánuje partnerstvo s 20 ďalšími firmami na vyvinutie a postavenie prvej implementácie v meste Wuhan v Čine.

Prvý cieľ je 1000 km

Pred tým než sa CASIC po hlave pustí do ich navrhovanej implementácie, sa firma bude sústrediť na kratšie regionálne vzdialenosti, na ktorých plánuje poháňať svoje PODy do rýchlosti 1000 km/h. To by malo byt prvou fázou ich vývoja.

Neskôr v druhej fáze sa firma plánuje sústrediť na prepojenie veľkých Čínskych miest ako Beijing, Shanghai, Chengdu, Guanhzhou a Wuhan. Tieto medzimestské prepojenia lietajúceho vlaku by podľa CASIC mali dosahovať rýchlosti až 2000 km/h. Tretia fáza, ktorá je v ďalekej budúcnosti, navrhuje medzikontinentálne prepojenia lietajúcim vlakom, ktoré by vo svojich najrýchlejších fázach dosahovali rýchlosti až 4000 km/h.

CASIC stále zaostáva a konkurencia ide rýchlo dopredu
Aj keď je super mať pekné koceptuálne video, dizajn a veľké plány, CASIC je stále len v plienkach v oblasti výroby a výskumu hyperloop technológie. V budúcnosti bude súťažiť na trhu s hyperloop technológiami od firiem ako je Hyperloop One, HTT, The Boring Company či inými firmami, ktoré sa po celom svete už teraz snažia vytvoriť ekonomický a praktický hyperloop dopravný systém. Tie už začali svoju prácu cca 2 roky dozadu a oproti CASIC sú s vývojom rapídne popredu.

Napríklad firma HTT, teda Hyperloop Transportation Technologies, pred nedávnom uzavrela zmluvu s Indickou vládou na vytvorenie Hyperloop prepojenia medzi mestami Vijaywada a Amaravati.

Elon Musk nie len, že za pomoci svojej firmy SpaceX organizuje hyperloop sútaže, no tak isto pred nedávnom potvrdil, že jeho ďalšia firma, The Boring Company má v pláne vyvinúť svoj vlastný hyperloop systém, ktorý by ale na rozdiel od ostatných spomínaných firiem, viedol pod zemou, v tuneloch vykopaných práve firmou The Boring Company. Tá má v pláne zrevolucionalizovať kopanie tunelov 10 nasobným zrýchlením procesu a 10 nasobným znížením ceny. Musk tak isto na svojom Twitterovom účte pred nedávnom napísal, že dostal verbálne potvrdenie na výstavbu hyperloop prepojenia medzi mestami Washington DC a New York.

Táto nová Čínska konkurencia na trhu len potvrdzuje, že boj o prvý nadzvukový dopravný systém, hyperloop, je v plnom prúde. A čo sa týka Muska, nová konkurencia ho len dostáva o krok bližšie k tomu, aby ďalší z jeho nápadov zmenil svet.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here