Holandská firma Port-Liner stavia plne elektrické nákladné lode, ktoré dostali prezívku “Tesla lode”. Firma oznámila, že nákladné lode budú hotové už tento rok, debutovať by mali na jeseň a ich slávnostné spustenie by malo byť zahájené plavbou cez kanál Wilhemina v Holandsku.

Očakáva sa, že projekt za 100 miliónov EUR, podporený aj Európskou úniou, ktorá mu poskytla  7 miliónov EUR, bude mať signifikantný dopad na trh lodnej dopravy medzi prístavmi Amsterdam, Antwerp a Rotterdam.

Výkonný riaditeľ firmy Port-Liner, Ton van Meegen, povedal:

“Len v Európe sa nachádza cca 7300 lodí prepravujúcich tovar v rámci Európy a viac ako 5000 týchto lodí je vlastnených podnikateľmi z Belgicka a Holandska. Môžeme postaviť cca 500 týchto lodí ročne, to znamená, že to zaberie minimálne 50 rokov kým celý priemysel lodnej dopravy začne využívať obnoviteľné zdroje energie.”

Tieto batériami poháňané nákladné lode budú schopné naraz odviezť 280 kontajnerov. Predpokladá sa, že prvých 6 lodí pomôže Holandsku zbaviť sa viac ako 23 000 kamiónov z ciest ročne. Kamióny ešte stále využívajúce fosilné palivá, budú teda nahradené plne elektrickými, obnoviteľné zdroje energie využívajúcimi nákladnými loďami.

Port-Liner vyvíja svoje vlastné lode, no vytvorili aj technológiu, ktorá im umožňuje skladovať batérie v jednom z kontajnerov. Toto im umožní vybaviť už operujúce nákladné lode veľkou batériou a jednoducho ich prerobiť na lode využívajúce obnoviteľné zdroje energie.Holandská firma prichádza na trh s prvými elektrickými nákladnými loďami

Ton van Meegen sa k tomuto vyjadril nasledovne:

“Toto nám umožní vybaviť batériou už operujúce nákladné lode, čo bude veľkým ekologickým boostom celého nášho priemyslu. Kontajnery s batériami sú nabíjané na pevnine a na ich nabíjanie sa využíva dodávateľ energie neprodukujúci žiadne emisie. Eneco, vyrába svoju energiu za pomoci solárnych panelov, veterných turbín a iných obnoviteľných zdrojov.”

Prvé nákladné lode od firmy Port-Liner by mali uskutočniť ich prvú komerčnú plavbu už na konci tohto roku.

Názor EMblogu

Je známe, že veľké nákladné lode produkujú viac CO2 emisií ako milióny osobných automobilov dokopy. Toto samozrejme nie je dostatočne dobrý dôvod na to aby sa automobily prestali konvertovať na elektromobily, no je jasné, že veľké nákladné lode, špeciálne tie medzikontinentálne, sú obrovským ekologickým problémom celého nášho druhu a je načase zmeniť ich spôsob pohonu.

Projekty ako tento, od firmy Port-Liner, alebo ďalšie veľké projekty nákladných lodí či už z Číny, Švédska či Dánska sú veľmi dôležité pre globálne znižovanie výroby emisií a spomalenie globálneho otepľovania.

Je naozaj úžasné, že môžeme byť svedkami tejto doby elektrifikácie a môžeme takto naživo sledovať postupnú elektrifikáciu všetkých dopravných prostriedkov.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here