Elon Musk sa nedávno sťažoval, že vývoj hyperloop technológie nepokračuje dostatočne rýchlo. Oznámil, že plánuje vstúpiť do závodu vývoju tejto technológie aby jej príchod na trh urýchlil. No a ako inak, len pár týždňov po tomto ozname Elon Musk zase raz vyrazil všetkým dych. Vo štvrtok uploadol na Instagram video záznam, na ktorom môžeme vidieť hyperloop POD vytvorený kooperáciou firiem Tesla a SpaceX. Ten sa rúti cez testovaciu dráhu, vytvorenú na pozemku SpaceX pre účely sútaže hyperloop PODov, ktorú SpaceX organizuje.

Musk sa chvastal, že budúci mesiac prekonajú polovicu rýchlosti zvuku

K tomuto záznamu Elon Musk pridal aj správu, v ktorej udáva, že ich POD dosiahol na testovacej dráhe rýchlosti 355km/h, čo znamená, že v čase písania tohto článku sa jedná o najrýchlejší čas dosiahnutý hyperloop PODom vo vákuovej testovacej dráhe. Len pred pár dňami, štafetu rekordu prebral z rúk firmy Hyperloop One tím z nemeckého Mníchova počas druhého kola SpaceX sútaže o najrýchlejší hyperloop POD. Testovacia dráha po víkende ešte ani nestihla vychladnúť a Muskov POD, kooperácie firiem Tesla a SpaceX, na nej prelomil nový rýchlostný rekord!

Muskova správa k záznamu z jazdy ich hyperloop PODu:

“Pred pár dňami sme zobrali hyperloop POD vytvorený kooperáciou Tesly a SpaceX, ktorý bol počas sútaže využívaný na tlačenie súťažiach podov, aby sme zistili čo dokáže na trati keď netlačí PODy súťažiach (niektoré PODy v súťaži potrebujú počiatočné potlačenie, ako napríklad PODy s pasívnou maglev technológiou). Dostali sme sa na rýchlosť 355 km/h pred tým než sa veci začali ?. Bolo to ako súťažiť s remorkérom. Možno budeme schopný prekonať rýchlosť 500 km/h (cca polovicu rýchlosti zvuku) budúci mesiac so zopár úpravami.

Pozrite sa na POD a jeho jazdu, kliknite na šípku v pravo na obrázku a dostanete sa k videu:

Musk predstavil svetu Hyperloop

Keď Musk prvý krát predstavil svetu jeho nápad pre vákuovo uzavretý dopravný systém v roku 2013, teoretizoval, že PODy by sa mohli pohybovať trubicami maximálnou rýchlosťou 1150 km/h. To znamená, že najrýchlejšie pohybujúci sa POD momentálne dosahuje cca 1/3 tejto potenciálne maximálnej rýchlosti. Pokial sa Muskovi a jeho PODu naozaj budúci mesiac podarí dosiahnuť rýchlosti 500 km/h, znamenalo by to, že rekord je na pol ceste k predpokladanému maximu.

Je to len 5 dní po tom čo SpaceX ukončilo druhé kolo ich sútaže o najrýchlejší hyperloop POD, ktorú vyhral tím Mníchovskej univerzity, WARR Hyperloop, po tom čo dosiahli na SpaceX testovacej dráhe rýchlosti 324 km/h so svojim PODom, poháňaným maglev technológiou.

Vývoj hyperloop technológie sa v posledných mesiacoch posúva rýchlejšie a rýchlejšie vpred. Samozrejme nie je tomu tak len vďaka Muskovi či súťaži SpaceX. Kalifornská firma Hyperloop One testuje už dlho na svojej dráhe svoje PODy, ktoré na rozdiel od toho Muskového či tímu WARR Hyperloop z Mníchova, sú v životnej veľkosti.

Pokiaľ sa hociktorej s vyššie spomínaných firiem podarí vytvoriť hyperloop systém, ktorý dokáže dosiahnuť teoretizovaných rýchlostí, spustí to revolúciu v dopravnom sektore. A to nie len v osobnom no hlavne nákladnom. Tohto by sme sa mohli čoskoro dočkať aj tu u nás v Európe kde Hyperloop One navrhol už viac ako 10 potencionálnych ciest. Dokonca sa povrávalo, že Európsky startup Hyperloop Transportation Technologies, jedná so Slovenskou a Českou vládou o vytvorení hyperloop trate medzi Bratislavou a Brnom. Sledujte naďalej s nami vývoj tejto prevratnej, no hlavne zaujímavej a cool technológie, u nás na blogu. SpaceX sľubuje ďalšie kolá súťaže a tie budeme samozrejme naďalej monitorovať a dokumentovať. Sme si istý, že Hyperloop One nás nenechá na svoju odozvu dlho čakať a príde s novým rekordom, ktorý Muskovy ukáže kto je v čele vývoja Hyperloop technológie.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here