Tento víkend sa na pozemku SpaceX v Kalifornii uskutočnilo druhé kolo sútaže organizovanej vesmírnou spoločnosťou Elona Muska o najlepší Hyperloop POD. Druhé kolo Hyperloop súťaže je za nami a z výhry sa opäť teší Nemecký tím WARR Hyperloop. WARR Hyperloop je tím reprezentujúci Mníchovskú univerzitu. Súťaž vyhral so svojim maglev PODom, s ktorým, v takmer mílu dlhej hyperloop trati, dosiahli neuveriteľnej rýchlosti 324 km/h.

Elon Musk sa na sútaž dostavil až v nedeľu večer. V podstate prišiel až na vyhodnotenie a vyhlásenie víťaza. Toho vyhlásil Elon Musk osobne a následne výsledok sútaže oznámil celému svetu na jeho Twitterovom účte.

Do druhého kola súťaže organizovanej SpaceX sa zapojilo cca 25 tímov z celého sveta. Toto kolo sa primárne sústredilo na rýchlosť, na rozdiel od prvého kola, ktoré bolo neporovnateľne komplikovanejšie. V prvom kole sa súťažiaci zameriavali na vytvorenie PODov a ich najdôležitejších systémov: ovládanie PODu, jeho rýchlosti, brzdenia, bezpečnostných a monitorovacích systémov, atď…

Žiadny z tímov nedosiahol rýchlosť, ktorú Elon Musk opisuje vo svojej práci z roku 2013 kde Hyperloop predstavil celému svetu ako koncept nového dopravného systému. No tímu WARR sa podarilo takmer 4 násobne zlepšiť ich predošlý čas, ktorý dosiahli v prvom kole sútaže. Ich POD tento krát dosiahol rýchlosti 324 km/h a prešiel 888 metrov testovacej trati. A aj keď WARR zažil menšie problémy s komunikáciou s ich PODom, všetky chybičky vyriešili a mohli sa tešiť vyhratej súťaži.

3 tímy sa dostali do finálneho posledného kola: WARR Hyperloop, Paradigm Hyperloop a Swissloop. Ani jeden z USA tímov sa do finále nedostal. No ani jeden z týchto tímov sa nedokázal vyrovnať tímu WARR Hyperloop a ich maglev hyperloop PODu. Vo videu vyššie môžete počuť ako sám Elon Musk hovorí tímu, že majú na tejto súťaží pravdepodobne najlepší dizajn.

Podnikateľ a miliardár Elon Musk, výkonný riaditeľ firiem SpaceX, Tesla, The Boring Company či Neuralink bol samozrejme, ako ináč, hviezdou večera. Premával sa medzi tímami v bielom hyperloop tričku a občas prehodil zopár slov s členmi tímov. WARR tímu okrem iného povedal: “Samozrejme, najlepšie riešenie je mať elektrické vozidlo vo vákuovej trati.”.

Po súťaži Musk prehovoril k všetkým zúčastneným a pochválil všetkých za skvelú prácu a za vôľu podujať sa vývoju technológie, ktorá môže jedného dňa zmeniť svet. Tak isto odhalil, že toto nebola podsledná hyperloop súťaž, ktorú SpaceX zorganizovalo a v budúcnosti sa môžeme tešiť na súťaže, v ktorých by hyperloop PODy mohli dosahovať rýchlosti 500 až 600 km/h.

Tímy na tejto súťaži nemali možnosť vyhrať nič cenné, aspoň nie z pohľadu peňazí. No to čoho sa im dostalo, je možnosť spolupracovať na vývoji technológií, ktoré už čoskoro môžu byť základom dopravnej revolúcie po celom svete. Musk už niekoľko krát oznámil, že viedol oficiálne rozhovory so zástupcami rôznych miest či štátov o vystavaní hyperloop trate. Je teda možné, že jeden z dizajnov tohto víkendovej sútaže skončí práve v jednom z tunelov vykopaných jeho firmou The Boring Company, keďže Musk si stojí za názorom, že najlepšie miesto pre nový spôsob hromadnej dopravy akým je hyperloop, je pod zemou. Aj napriek námietkam a dobrým argumentom firiem ako Hyperloop Transportation Technologies alebo Hyperloop One.

Súťaž SpaceX o najrýchlejší Hyperloop POD vyhral Nemecky tím WARR Hyperloop, vytvoril nový rekord!
Zdroj: TechCrunch

Je dôležité dodať, že oficiálne najrýchlejší čas dosiahnutý v hyperloop tube s hyperloop PODom bol doteraz rekord, ktorý vytvorila firma Hyperloop One len niekoľko týždňov dozadu, 310 km/h. To znamená, že mometálne drží prvenstvo za najrýchlejší hyperloop POD nemecký tím študentov z Mníchovskej univerzity, WARR Hyperloop. Aj keď ich POD na rozdiel od PODu Hyperloop One nebol v životnej veľkosti.

Zdroj: GeekWire, TeslaRati, Reuters

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here