Elon Musk a jeho The Boring Company, firma, ktorú Elon Musk založil tento rok, začala oficiálne kopať prvý zo svojich tunelov v Los Angeles. Elon Musk to, ako inak, oznámil na svojim Twitteri. Ako to tak vyzerá, Twitter sa stal v poslednej dobe novodobou formou tlačovky, veď aj prezident USA, Donald J. Trump, sa v ňom vyjadruje viac ako kdekoľvek inde.

The Boring Company je firma, ktorú Elon Musk založil za účelom vyriešenia globálneho problému, premávky. Jeho nápady a koncepty obleteli svet, no odnes už nehovoríme len o konceptoch či snoch, kedže tento podnikateľ s Južnej Afriky postol prvé videá, ktoré ukazujú realizáciu jeho konceptu elektrifikovaných tunelov.

Godot prišiel a pustil sa do práce

“Godot”, prvý stroj na kopanie tunelov Kalifornskej firmy The Boring Company ukončil prvý segment ich prvého tunelu v Los Angeles. Stroj dostal meno po postave zo známej hry Samuella Becketta “Čakanie na Godota”. Je už zjavné, že na Godota už nikto nečaká a že Godot na plné obrátky kope pod mestom anjelov. Tieto novinky prišli hneď po tom, čo sa objavili informácie, že Muskova firma si zaistila oficiálne povolenie do mesta.

Musk už pred tým oznámil, že mal niekoľko rozhovorov s primátorom Los Angeles, Ericom Garcettim, a že ich rozhovory boli veľmi sľubné pre jeho novú firmu. Tieto rozhovory síce neboli oficiálnym povolením, no viedli k vytvoreniu pozitívnych vzťahov s novou firmou. Kedže The Boring Companu, sa bude spoliehať prevažne na biznis od vládnych organizácií a mestských zastupitelstiev, pozitívne vzťahy sú veľmi dôležité.

Jeden by mohol hovoriť priamo o lobizme či podplácaní, no kedže na trhu neexistuje firma, ktorá by mohla nápadmi či rýchlosťou vývoja čo i len konkurovať tej Muskovej, je jasné, že o žiadne podplácanie nešlo. Investícia do infraštruktúry je pre každé mesto dobrou investíciou, kedže už viaceré štúdie dokázali, že za každý 1$ investovaný do infraštruktúry sa vráti ekonomike 5$.

Na Godota už nikto nečaká, Elon Musk začal kopať v LA!
Zdroj: fortunedotcom

Prvá cesta vedie z letiska do Culver City

Podľa CNBC, jednej z celonárodných televíznych staních v USA, bude prvý tunel viesť z letiska v Los angeles, LAX do Culver City, čo je malé mestečko v “okrese” Los Angeles. Tunely z tohto letiska by v budúcnosti mali viesť do viacerých miest, no The Boring Company, sa nateraz bude zameriavať na tento jeden, prvý tunel. Predsa len ich riešenie je viac ako kontroverzné a hlavne nie otestované, prvý úspešný tunel bude doslova pozvánkou pre ostatné mestá na svete sa pripojiť k tejto malej dopravnej revolúcií a pokiaľ toto riešenie bude úspešné, vytvorí globálne dôveru voči novej firme Elona Muska.

Firma plánuje vykopať tunel s polovičným priemerom ako je štandardné a tým pádom ušetriť hromadu peňazí. Rovnako plánuje automobili prepravovať vo svojom tunely na elektrických “saniach” na ktorých budú automobili zaparkované a či už sa bude jednať o elektromobili či autá so spaľovacím motorom, ich motory budú môcť byť vypnuté a tak ďalšie šetrenie príde na architektúre samotných tunelov, keďže vetranie bude takmer nepotrebné. Musk tak isto plánuje na obloženie tunelov využiť tehly, ktoré budú páliť priamo zo zeminy ktorú vykopú, ako náhradu za tony betónu, ktorý sa používa v dnešnej dobe, čo by malo prispieť k ďalšiemu zníženiu ceny.

Los Angeles nie je jednoduchým mestom na kopanie prvého tunelu firmy. Mesto je nahusto obývané a Muskova firma bude aj pod zemou musieť navigovať svoj tunel veľmi opatrne. Mesto je predsa len priam nabité mocnými obyvateľmi, ktorí majú peniaze a moc na to aby Muskovej firme zkomplikovali život. Nastabilnosť pôdy v prípade zemetrasenia, ktoré niesú v Kalifornii ojedinelé, je jedným z hlavných faktorov, ktoré sa spomínajú a práve takýto tunel by mohol k problému viac prispieť ako mu pomôcť.

The Boring Company nemá núdzu o biznis

Los Angales nie je jediným mestom, ktoré sa snaží riešiť dopravnú situáciu tunelmi. Primátor Chicaga, Rahm Emanuel, plánuje formálne vyhlásiť súťaž o výstavby tunelov v jeho meste. Špeciálne hľadá firmy, ktoré dokážu výstavbu takéhoto tunela financovať z vlastného vrecka. Zástupca primátora mesta Chicago, Steve Koch, navštívil Muska približne týždeň dozadu aby spolu prediskutovali možný projekt v Chicagu. Jednalo by sa o tunel spájajúci medzinárodné letisko v Chickagu s Chicagskym podnikateľským biznis centrom.

Podľa Kocha linka medzi letiskom a centrom by ponúkala malé vozidlá, pravdepodobne o veľkosti a kapacite minibusov, ktoré by boli v tunely prepravované na elektrických saniach. Vozidlo by vždy vyrazilo hneď po tom čo bude naplnené pasažiermi.

Na Godota už nikto nečaká, Elon Musk začal kopať v LA!
Zdroj: technobuffalo

Elon Musk a jeho nová firma zjavne spravili prvý krok k riešeniu problému premávky. Je dôležité aby tieto prvé krôčky boli opatrné a premyslené, ale zo skúsenosti s firmami, ktoré má Elon Musk pod palcom je nepravdepodobné, že by táto firma zlyhala. Veď nie len planéta Zem potrebuje postaviť podzemnú infraštruktúru. Pokiaľ Musk chce naozaj vytvoriť miliónovú kolóniu ľudí na Marse, podzemná infraštruktúra tunelov bude určite potrebná a firma ako je The Boring Company by sa mohla v budúcnosti naozaj hodiť a možno jedného dňa bude aj Mars čakať na Godota!

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here