Minulý mesiac sme sa dozvedeli, že najnovšia firma Elona Muska, The Boring Company, nie je len o kopaní tunelov. Firma plánuje nie len tunely kopať, no tak isto ich plne elektrifikovať pomocou použitia elektrických saní a tak odľahčiť už teraz katastrofálny dopad skleníkových plynov na našu planétu. Ako povedal Elon Musk, každý kilometer, ktoré vozidlo so spaľovacím motorom prejde v tunely na elektrických saniach je kilometer s nulovými emisiami.

2 druhy elektrických saní

Minulý týždeň The Boring Company vydala nové zobrazenia ich futuristického konceptu autobusu na elektrických saniach pre ich elektrifikované tunely. Toto vozidlo sa prvý krát objavilo na video koncepte, ktorý The Boring Company predstavila na konferencii TED vo Vancouveri. Vo videu sme mali možnosť vidieť riešenie každodenných zápch, s ktorými sa milióny ľudí denne musia potýkať po celom svete. Riešením podľa Muska je rozsiahla sieť tunelov vykopaná pod mestami aj niekoľko úrovní pod sebou.

Elon Musk Blog, autobus od The Boring Company
Zdroj: The Boring Company

V koncepte týchto tunelov sme videli dva druhy elektrických saní. Elektrické sane, do ktorých môžeme zaparkovať vozidlo zo spaľovacím alebo elektrickým motorom a elektrické sane, ktoré samé o sebe sú autobusom pre hromadnú prepravu ľudí.

Nahradí autobus na elektrických saniach Tesla minibus?

Začiatkom mája sme sa dozvedeli, že tento elektrický autobus nie je len jednou z možných aplikácii technológie elektrických saní. The Boring Company ráta s týmito autobusmi ako s dôležitou súčasťou ich tunelových sietí.

Elon Musk Blog, Tesla - minibus
Zdroj: Electrek

Firma plánuje znížiť cenu kopania tunelov a to tým, že signifikantne zmenší požadovaný priemer tunelu. To plánuje urobiť práve za pomoci vyššie spomínaných elektrických saní. Kedže sú tieto sane autonómne, stabilné a umiestnené na kolajnici v tunely, je možnosť nehody v tak vysokých rýchlostiach naozaj minimálna. Musk odhaduje, že zmenšením priemeru tunelu dokážu cenu kopania znížiť až troj až štvor násobne.

Elon Musk Blog, autobus od The Boring Company
Zdroj: The Boring Company

Vyzerá to tak, že toto vozidlo by mohlo nepriamo nahradiť Muskom spomínané autonómne elektrické minibusy. Tieto minibusy mali byť postavené na podvozku Modelu X a mali mať všetky autonómne schopnosti, ktoré momentálne Tesla testuje a plánuje doručiť do konca tohto roku. Musk hovoril o letke týchto minibusov ako o riešení hromadnej dopravy v mestách. No neskôr sa vyjadril, že si nie je istý či toto riešenie dáva zmysel v zdielanom a plne autonómnom prostredí. No ak by toto vozidlo pretransformoval na elektrický autobus na elektrických saniach, ktorý sa dokáže pohybovať po uliciach, ale aj po sieti tunelov, práve to vozidlo by spravilo najväčší rozdiel v dnešnom cestovaní po mestách a mimo miest. Rovnako by to umožnilo používateľom verejnej dopravy cestovať pohodlne, bezpečne, rýchlo (200 km/h) a hlavne ekologicky!

Hyperloop v tuneloch pod zemou?

Tento koncept verejnej dopravy je veľmi podobný Hyperloopu One. Hyperloop One vo svojom koncepčnom videu ukazuje dopravný prostriedok, ktorý môže jazdiť po uliciach, no rovnako môže byť prepravovaný v ich hyperloop podoch.

Keď už hovoríme o hyperloop, nemali by sme zabudnúť spomenúť, že Musk poukazoval na mnohé využitie jeho tunelovacej technológie práve na budovanie hyperloop tratí pod zemou. Toto riešenie by bolo vhodné pre hyperloop trate v husto obývaných oblastiach a centrách miest. Vyzerá to tak, že hyperloop trať a elektrifikovaný tunel od The Boring Company sú vlastne jedno a to isté, až nato, že prostredie v hyperloop tratiach je takmer pod úplným vákuom.

Čo by ste preferovali vy, Hyperloop trate v úplnom vákuu, alebo autobusy na elektrických saniach od The Boring Company?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here