V októbri tohto roku sa objavili informácie, že jedna z najnovších firiem Elona Muska, The Boring Company, by mohla začať svoj prvý komerčný projekt už v novembri tohto roku. Ako sa ukázalo je tomu naozaj tak a tunely kopajúci startup Elona Muska naozaj začal prvé prípravné práce na ich prvom komerčnom tunely.

Firma má v pláne začať kopať už v januári 2018. Malo by sa jednať o prvú fázu projektu, ktorý by mal prepojiť New York a Washington DC vysokorýchlostnou elektrifikovanou podzemnou diaľnicou. Plán je taký, že pri tomto projekte využijú ich tunely kopujúcu technológiu, ktorú ešte stále vyvíjajú v Kalifornii pri kopaní ich prvých testovacích tunelov. No tak isto zvažujú nápad s ktorým prišiel Musk už v roku 2013, Hyperloop.  

Čo je Hyperloop?

V roku 2013 vydal Elon Musk štúdiu, ktorá pojednávala o novej forme dopravy. Tento nový druh transportu využíva tzv. PODy, vákuovo uzavreté vozne, ktoré sa pohybujú na dráhe (v tube) s takmer úplným vákuom. To im umožňuje dosahovať neuveriteľne vysokých rýchlostí s využitím relatívne malého množstva energie. A čo je hlavné, jedná sa o elektrickú energiu. Rýchlosti, ktoré Muskova teória predpovedá, by sa mali pohybovať niekde v rozmedzí 800 až 1150 km/h.

Druh pohonu ešte nie je istý

The Boring Company totižto tvrdí, že zmenšením priemeru tunelu z 12 na 8 metrov a zmenou pohonu strojov na kopanie tunelov, z dieselového na elektrický, dokážu kopanie tunelov zrýchliť 10 násobne a niekoľko násobne znížiť cenu kopania tunelu. Toto by ale nebolo v súlade s reguláciami, ktoré tunelom, v ktorých sa pohybujú automobily určujú minimálny priemer. Ten je o cca 4 metre väčší ako ten, na ktorom pracuje The Boring Company. A práve toto sa The Boring Company snaží vyriešiť ich elektrickými saňami. Tie v podstate budú jazdiť v týchto tuneloch plne autonómne a práve na nich sa budú nachádzať automobily alebo mikrobusy. Tento transport, aj keď neporovnateľne pomalší oproti Hyperloopu – cca 200 až 240 km/h, je určite lacnejší na implementáciu.

V tomto momente je teda pravdepodobnejšie, že v tomto tunely bude nainštalovaný práve systém elektrických saní, ako Hyperloopu. Nie je teda ešte úplne vylúčené, že The Boring Company postaví prvý Hyperloop systém práve v štáte Maryland, ale je to naozaj nepravdepodobné. Čo je ale isté je, že prvý komerčný tunel The Boring Company bude stáť práve v Marylande. A keďže do Marylandu chodím niekoľko krát ročne, už sa neviem dočkať kedy sa z letiska vo Washingtone budem presúvať do Baltimoru za pomoci tohto novodobého dopravného systému.

Prvý tunel TBC bude postavný v štáte Maryland, USA

Guvernér štátu Maryland, Larry Hogan, potvrdil, že naozaj spolupracujú s firmou The Boring Company na vývoji a postavení vysokorýchlostného elektrického dopravného systému medzi mestami Baltimor a Washingtom DC. Toto prepojenie by malo byť prvou častou cesty, ktorá by eventuélne mala spájať New York a Washington DC.

Na povrch sa dostalo povolenie na výstavbu, ktoré obdržala The Boring Company. Povolenie hovorí o dvoch paralelných tuneloch, dlhých cca 20 km, ktoré by mala firma začať kopať v januári roku 2018.

V tomto momente ale ešte nie je jasné či firma plánuje implementovať v týchto tuneloch Hyperloop technológiu alebo ich novší koncept, elektrických saní. Elektrické sane boli predstavené svetu tento rok na konferencii TED a jedná sa o ďalší z nápadov Elona Muska, nápad, ktorý mu umožnil práve začať firmu The Boring Company.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here