Elon Musk oznámil zmenu v jeho najnovšom startupe, spoločnosti The Boring Company. Namiesto automobilov sa zamerajú na hyperloop a tunely prednostne pre chodcov a cyklistov.

Pôvodný plán spoločnosti bol vytvoriť siete tunelov, v ktorých by jazdili autá na elektrických saniach, poháňané elektromotormi, vysokou rýchlosťou do ich cieľa.

Pôvodné plány The Boring Company sa zmenili

Neskôr tento plán aktualizovali a pridali hyperloop, podobný dopravný systém, ktorý tiež využíva čerpadlá na redukciu tlaku vo vnútri tunelu aby PODy mohli jazdiť ešte rýchlejšie.

Prvý z nich by sa mal používať v mestských oblastiach, resp. pod mestami, zatiaľ čo druhý systém bude využívaný na diaľkové cestovanie. Taký je súčasný projekt na východnom pobreží medzi mestami Washingtonom DC a Baltimore.

Musk na svojom Twitteri upresnil, že spoločnosť Boring Company sa zameria na poskytovanie prepravy chodcov a cyklistov. Hovorí, že je to o „zdvorilosti a spravodlivosti“:

The Boring Company uprednostní chodcov a cyklistov

Je to zmena oproti pôvodnej vízii predstavenej minulý rok. Vo videu, ktoré bolo predstavené Elonom Muskom minulí rok to vyzeralo tak, že sa systém sústreďuje primárne na autá, ktoré sa prepravujú na „elektrických saniach“. Neskôr predstavili aj samostatný koncept hromadných elektrických vozidiel, ktoré by prepravovali chodcov a cyklistov v týchto tuneloch.

“Mestský systém tunelov spoločnosti The Boring Company by zahŕňal tisíce mini staníc o veľkosti jedného parkovacieho miesta, cez ktoré by ste sa dostali veľmi blízko k vašej cieľovej destinácii a bezproblémovo by zapadli do mestského prostredia, lepšie ako malé množstvo veľkých staníc aké má napríklad metro.” napísal Musk vo svojom Tweete s priložených videom.

Spoločnosť má niekoľko prebiehajúcich projektov a to vrátane tunelovej siete pod Los Angeles. V minulom roku spoločnosť predstavila koncepčnú mapu plánovanej tunelovej siete v Los Angeles. Spoločnosť údajne už stihla dokončiť tunel s dĺžkou 100 metrov s vchodom na parkovisku SpaceX v meste Hawthorne a dostali zelenú na rozšírenie tunela o 3 kilometre smerom k medzinárodnému letisku Los Angeles (LAX).

V októbri Elon Musk oznámil, že nová časť tunela bude dokončená o „3-4 mesiace“. Spoločnosť The Boring Company požiadala o stavebné povolenie pre novú trasu tunela, ktorá bude podľa spoločnosti „10-kilometrový dôkaz koncepcie tunela“.

Pri predstavení na zasadnutí Mestskej rady mesta Culver City začiatkom tohto roka sa plán dočkal zmiešaných reakcií. Zmena stratégie by mohla ovplyvniť podporu tohoto projektu.

Neskôr ešte Elon Musk vo svojom tweete objasnil, že “systém bude každopádne prepravovať aj automobily, ale až po hromadnej preprave chodcov a cyklistov. Je to o slušnosti a férovosti. Keď si niekto nemôže dovoliť vlastný automobil, mal by mať prednosť.”

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here