Takmer takto pred rokom založil Elon Musk ďalšiu firmu – The Boring Company. Táto firma bola založená 17. decembra a vznikla z Muskovej frustrácie spôsobenej hroznými zápchami na cestách v každom väčšom meste, no špeciálke v oblasti Los Angeles, kde sídlia aj jeho ďalšie dve firmy – SpaceX a Tesla Inc..

Musk chce za pomoci tejto firmy a jej inžinierov upraviť existujúce technológie na kopanie tunelov, zefektívniť ich, znížiť ich cenu a urýchliť samotné kopanie. No nechce len kopať tunely v ktorých by sa preháňali autá. Kedže Musk sa snaží zelektrifikovať dopravný sektor, vrámci tohto cieľu sa rozhodol, že v ich tuneloch sa budú automobily pohybovať výhradne za pomoci tzv. elektrických saní, ktoré sa budú pohybovať na svojich vlastných kolesách, budú navádzané koľajou po týchto tuneloch a budú poháňané elektrickou energiou.

No a The Boring Company len včera uverejnila na svojej stránke mapu, ktorá zobrazuje ich plánovanú sieť tunelov v oblasti LA. Na mapke môžete vidieť dve trasy, fázu 1. vyznačenú červenou a fázu 2. vyznačenú modrou. Modrou sú na mapke význačné možné rozšírenia tunelov, po tom čo 1. fáza bude úspešne ukončená a The Boring Company dostane plné povolenie na budovanie rozšírenej siete tunelov.

The Boring Company uverejnilo prvé plány elektrickej diaľnice budúcnosti

1. fáza

Už začiatkom tohto roku sa objavili prvé informácie, že The Boring Company začalo kopať, najskôr tak urobilo na pozemkoch SpaceX a Tesla Inc, ktoré sídlia hneď oproti sebe. No neskôr chcel Musk tento malinký testovací tunel predĺžiť a tak požiadal o oficiálne povolenie od LA na kopanie cca 10 km dlhého testovacieho tunelu. Ten by sa mal vykopať medzi mestačkami Hawthorne, kde sídli SpaceX a mestečkom Culver city, kde žije veľa zamestnancov SpaceX. Toto bude tzv. 1. fáza plánu The Boring Company.

Tento prvý tunel bude slúžiť ako potvrdenie ich technológie. Na tomto tunely bude The Boring Company vytvárať logistický model, ktorý bude zabezpečovať pohyby materiálov, stavbu samotného tunelu a inštaláciu jeho systémov. Ďalej sa budú zameriavať na testovanie bezpečnostných opatrení, testovanie systémov elektrických saní a navigácie. Táto 1. fáza by nebola zo začiatku určená pre verejnú dopravu a to až do momentu kedy bude tento testovací tunel považovaný za úspešne implementovaný krajským aj mestským zastupiteľstvom, ako aj samotnou firmou.

2. fáza

Keď bude testovací tunel plne schválený The Boring Company má v pláne vystavať širokú sieť tunelov pod celým LA.

Musk povedal:

“Prvá cesta bude viesť približne paralelne pod cestou 405, z Medzinárodného Letiska Los Angeles k ceste 101, s nástupnou/výstupnou rampou cca každé 2 km. Bude to fungovať ako rýchla diaľnica, kde elektrinou poháňané sane budú voziť vozidlá a ľudí v PODoch po hlavných dopravných linkách rýchlosťou cca 240 km/h. Sane budú prechádzať do bočných tunelov na vychádzanie a vchádzanie do tunelov.”

Koncept nastupovacej/vystupovacej rampy sme najskôr mohli vidieť v koncepčnom videu The Boring Company. No Musk nás nenechal dlho čakať a pár týždňov po zverejnení videa sme na jeho instagrame mohli vidieť reálnu rampu ako do tunelu znižuje Tesla Model S.

Elon Musk po LA plánuje nájsť ďalšie veľké mestá, ktoré majú problémy s preplnenými cestami a neustálymi zápchami, teda všetky veľkomestá a chce tam implementovať rovnaké podzemné diaľnice, až na to, že Musk pri naozaj veľkých mestách plánuje tieto podzemné diaľnice budovať v niekoľkých leveloch. Snáď sa aj Bratislava dočká o pár desaťročí svojho tunelu. 😀

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here