Daimler, materská spoločnosť Mercedes-Benz, tento mesiac oznámila investíciu vo výške 1 miliardy dolárov na výrobu elektrických automobilov a batérií pre oblasť USA.

Tak isto ako pri každej novej investícii do elektromobility, ani investíciu spoločnosti Mercedes-Benz médiá nedokázali nevyužiť a označili ju tradične ako „útok na Teslu“. Tak ako vždy Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a jej najväčší akcionár, sa nezdá vôbec znepokojený.

Nemecká automobilka investuje čiastku výnosov do výroby elektromobilov

V nasledujúcich 5 rokoch sa spoločnosť rozhodla investovať čiastku 1 miliardy dolárov na výrobu elektrických vozidiel a to prevažne v USA. Finančné prostriedky budú určené na pre zmodernizovanie  továrni Toscaloosa a Alabame. Veľká časť investície je určená pre dobudovanie továrne na výrobu elektrických článkov (batérií) a ich zakomponovanie do batériových modulov, ktoré budú pripravené na inštaláciu do elektromobilov.

Pre Daimler je to len “vreckové”

To, že je to významná investícia nie je pochýb, avšak z pohľadu veľkého koncernu je čiastka 1 miliardy naozaj zanedbateľné číslo. Tento fakt zdôraznil aj Elon Musk vo svojom príspevku, kde by bol rád keby Daimler k tejto investícií pripočítal o jednu nulu naviac. Takto by získali investíciu v objeme 10 miliard dolárov.

Nová konkurencia alebo starý kamaráti?

Daimler nie je úplným nováčikom v poli elektromobilov. Dokonca ich najväčšia stávka na elektrické vozidlá vlastne bola, teraz už konkurenčná, Tesla. Nemecká automobilka investovala 50 miliónov dolárov do spoločnosti Tesla už v roku 2009. Táto investícia podľa Muska ušetrila Teslu pred rýchlym pádom na dno a vykúpila ich z totálneho bankrotu.

Mercedes počas tohto obdobia taktiež uzavrel zmluvu s Teslou, na výrobu elektrickej pohonnej jednotky pre verziu BEV svojho hatchbacku triedy B.

Mercedes-Benz pripúšta budúcnosť elektromobilov a pomaly investuje

Ako sa ale často stáva, v roku 2015 Daimler predal svoje akcie a získal tak nemalé financie, kedže Tesla už nebola len malý startup. S týmto krokom Mercedes prerušil zmluvu s Teslou a začali pracovať na svojich vlastných programoch pre elektrické vozidlá. Tento rok sme mohli vidieť výsledky ich práce. Prvého čisto elektrického vozidla – modelu Mercedes-Benz EQC, ten má prísť na trh v roku 2019.

Vynálezca spaľovacieho motora! Priznaj si, že elektromotor je budúcnosť!

Hlavné obchodné aktivity spoločnosti Daimler a väčšina ich aktív sú ale stále spojené s automobilmi poháňanými spaľovacími motormi, a preto sú veľmi opatrní v súvislosti s akýmikoľvek investičnými plánmi, ako napríklad s veľkovýrobou elektrického vozidla, ktoré by mohli ohroziť ich zaužívaný vzorec.

Nie je tajomstvom, že Mercedes-Benz rád všetkým pripomína fakt, že oni sú tí, ktorí vynašli spaľovací motor, čo im ešte viac sťažuje uznať, že ide o umierajúcu technológiu. Veríme, že tento fakt si čoskoro pripustia a ich investície do elektromobility nebudú na úrovni 1% ako tomu je dnes.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here