Aké mestá dnes ťahajú revolúciu prechodu na elektrické vozidlá vo svete? Túto otázku si nedávno položila Medzinárodná rada pre čistú dopravu (ICCT). Nedávny report ICCT obsahuje informácie o: „mestách s najvyššou spotrebou elektrických vozidiel do roku 2016 a skúma politiku miestnych vlád, stimuly a infraštruktúru, ktoré podporili predaj elektromobilov.“ Takže ktoré sú tieto výnimočné mestá? Poďme nazrieť do správy ICCT.

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
Autá ako Nissan Leaf a Tesla Model S je dnes vidieť uliciach čoraz častejšie (Zdroj: Ministerstvo energetiky USA)

Toto su mestá zodpovedné za celosvetový rast elektromobility

Správa konštatuje, že „predaj elektrických vozidiel narastá takmer na všetkých trhoch, ale stále je neúmerne koncentrovaný na malom počte hlavných trhov.“ Z tohto dôvodu správa identifikuje 20 miest, ktoré sú zodpovedné za obrovský, až 40% podiel na celosvetovom predaji elektromobilov. ICCT menuje týchto 20 hlavných miest elektromobility:

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
Kumulatívny predaj elektromobilov vyjadrený ako percentuálny podiel celosvetového predaja elektromobilov do roku 2016 (Zdroj: ICCT)

Takže ktoré mesto je podľa správy ICCT hlavným mestom elektromobility? Na túto otázku je niekoľko odpovedí, ale Los Angeles vedie vo svete s viac ako 100-tisíc kusmi elektrických vozidiel na svojich cestách.“ Čínske mestá ako Shanghai a Peking ale nie sú ďaleko za LA. Pri percentuálnom podieli elektromobilov v konkrétnom meste vedú nórske mestá Bergen a Oslo s 36% a 33%.

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
Kumulatívne predaje a podiely elektromobilov na predajoch áut v „hlavných mestách elektromobility“ podľa ICCT v roku 2016 (Zdroj: ICCT)

Ďalším kľúčovým faktorom úspechu elektromobilov v týchto mestách je prístup k infraštruktúre nabíjania. Hoci väčšina nabíjania prebieha v domácnostiach alebo v práci, správa hovorí, že verejná „nabíjacia infraštruktúra je kľúčovým faktorom k rastu predaja elektromobilov“. Nabíjacia infraštruktúra zlepšuje prístup k viacerým miestam a zvyšuje pohodlie elektrickej mobility na dlhšie trasy.

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
BMW i3 a Tesla Model S na tzv. park-and-charge nabíjačkách (Zdroj: Sierra Club)

Takže ktoré vedie v rozvinutosti nabíjacej infraštruktúry? Mestá v Nórsku a Holandsku majú najvyššiu koncentráciu verejných nabíjačiek … no mestá v Číne majú oveľa vyšší podiel rýchlonabíjacích staníc na striedavý prúd (podiel 16% – 45% všetkých verejných nabíjačiek).“ Je dôležité poznamenať, že majitelia elektromobilov od Tesly využívajú ďalšie výhody z vlastnej siete rýchlych nabíjačiek Supercharger od Tesly.

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
Náhľad na nabíjaciu infraštruktúru v týchto hlavných mestách elektromobility (Zdroj: ICCT)

Okrem toho správa konštatuje, že štátne dotácie na elektromobily jednoznačne „korelujú s vyšším záujmom o tieto vozidlá“. Nie je prekvapujúce, že týchto 20 hlavných miest poskytuje finančné dotácie, ktoré sú často stanovené na národnej úrovni. Nasledujúca tabuľka (pozri nižšie) ukazuje výšku finančných stimulov pre elektromobily v každom hlavnom meste. Takže kde ponúkajú najvyššiu finančnú dotáciu? Nórske Bergen a Oslo výrazne prevyšujú ostatné hlavné mestá.

20 miest zodpovedných za celosvetový rast elektromobility
Pohľad na výšku finančného stimulu pre elektromobily v hlavných mestách elektromobility (Zdroj: ICCT)

Ako môžeme zhrnúť túto správu ICCT? „Tieto mestá, každé svojou cestou pomáhajú prekonávať bariéry v používaní elektromobilov, ženú trh dopredu a idú príkladom.“ Čo sa teda môžeme naučiť od týchto revolučných miest? „Cesta smerom k úplnej elektrifikácii bude určite vyžadovať trvalé úsilie a ústretovosť politikov, oveľa väčšiu nabíjaciu infraštruktúru elektrických vozidiel a povedomie o tom, že do flotily elektricky poháňaných áut vstúpia lacnejšie a technologicky vyspelejšie elektromobily.“

Článok bol preložený do slovenského jazyka z portálu: https://evannex.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here