Jedinečná originalita

Kto by nepoznal automobilku, ktorá pred štyrmi rokmi oslávila svoju storočnicu, automobilku, na ktorej automobile sa preváža James Bond! Britská automobilka Aston Martin je na svete od roku 1913. Jej najslávnejším vozidlom je Aston Martin DB5, ktoré sa neskôr začalo vyrábať vo vylepšenej verzii DBS. Automobilka si zakladá na luxuse, exkluzivite, výkone a detailnom spracovaní každého jedného vozidla, čím dáva každému vozidlu jedinečnú originalitu.

Aston Martin pre svojich zákazníkov vyrába elektromobil!
Zdroj: Aston Martin

Elektromobil pre fanúšikov

Britská automobilka pred pár dňami oznámila, že svoje vozidlo RapidE sa chystá vyrábať aj v elektrickej podobe. Elektromobil by mal prísť na trh v roku 2019 a len v obmedzenom počte 155 vozidiel. Nevieme prečo sa automobilka rozhodla vyrábať elektromobil len tak v obmedzenom počte. Každopádne je to pre fanúšikov elektromobilov malým sklamaním, kedže sa automobilka nerozhodla elektromobil zaradiť do masovej výroby.

Prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Aston Martin, Dr Andy Palmer, potvrdil, že plánujú vyrábať automobily so spaľovacími motormi ešte najbližšie roky.

“RapidE predstavuje budúcnosť, v ktorej hodnoty spoločnosti Aston Martin sú stále v udržatelnosti zvodného štýlu a najvyššej výkonnosti, s nulovými emisiami. Spaľovací motor bol v srdci Aston Martin už viac ako jedno storočie a najbližšie roky tomu tak bude naďalej. RapidE ukáže víziu, túžbu a schopnosť spoločnosti Aston Martin, že sme pripravení na zmenu a priniesť nový druh automobilu, ktorý zostane verný naším hodnotám, etike a rovnako poteší našich zákazníkov.”

Tu sú nové náčrty, ktoré boli zverejnené a sú založené na koncepte Rapide AMR:

Aston Martin pre svojich zákazníkov vyrába elektromobil!

Aston Martin pre svojich zákazníkov vyrába elektromobil!
Zdroj: Electrek

Žiadne špecifikácie automobilka neuverejnila, no pri prvom odhalení protorypu vozdila v roku 2015, Palmer povedal, že sa snažia o to, aby malo vozidlo pohon všetkých štyroch kolies, dojazd viac ako 320 km a výkon 800 konských síl. V roku 2015 sa tiež hovorilo, že cena by sa mala pohybovať okolo 200 až 250 tisíc amerických dolárov.

No pri pokroku kapacity batérií posledných dvoch rokov predpokladáme, že výkon aj dojaz budú vyššie. 

Video koncept RapidE z roku 2015:

Formula 1, Formula E a Aston Martin

Aston Martin tiež potvrdil, že spolupracujú s Williamsom Advanced Engineering, technologickou divíziou tímu Williams Formula 1, na výrobe tohto vozidla.

Paul McNamara, technický riaditeľ spoločnosti Williams Advanced Engineering, povedal:

„Spoločnosť Williams Advanced Engineering sa vždy snažila spolupracovať so svojimi zákazníkmi tak, aby splnila ich výzvy a našla energeticky úsporné riešenia. Pre dnešných výrobcov automobilov je to obzvlášť dôležité, pretože právne predpisy vyžadujú energeticky efektívnejšie vozidlá. Tento projekt s Aston Martinom bude čerpať z rozsiahlych skúseností s EV batériami, ktoré sme za posledné roky nahromadili. Sme veľmi radi, že podporujeme túto prestížnu britskú spoločnosť s ich budúcou elektrifikáciou.“

Spoločnosť Aston Martin tiež mala na niekoľko sezón zmluvu na dodávky batérií pre svoje vozidlo, ktoré plánuje pretekať v šampionáte Formuli E, čo je historicky prvá elektrická pretekárska séria na svete. Avšak Aston Martin pred nedávnom oznámil investíciu vo výške 125 miliónov dolárov na vybudovanie továrne na výrobu batérií EV o Veľkej Británií.

Nás správa o výrobe elektromobilu od spoločnosti Aston Martin skutočne potešila. A možno aj práve preto, lebo práve teraz, niekde vo Veľkej Británii točia nového Jamesa Bonda a my s malou dušičkou veríme, že Daniel Crai sa preváža na RapidE a práve jemu patrí jeden zo 155 plánovaných vozidiel.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here