Ako sa predpokladalo, po viacerých sľuboch a vyhláseniach, BMW konečne predstavilo svoje nové plne elektrické vozidlo. Toto vozdilo prichádza po neuveriteľných 5 rokoch po uvedení na trh ich prvého plne elektrického vozidla i3. BMW tak urobilo s modelom X3, ktoré vo svojej elektrickej verzii bude nosiť označenie iX3.

BMW po prvý krát predstavilo toto vozidlo na autosalone v Beijing. Nemecká automobilka uverejnila aj zopár technických údajov, počínajúc veľkosťou batérie, cez rýchlosť nabíjania, až po dojazd. BMW očakáva, že iX3 príde na trh v roku 2020. Zaujímavé je, že prvým výrobcom tohto vozidla, bude ich továreň v Syenyang v Číne, ktorú vedie firma BMWBrilliance. BMWBrilliance je spoločná firma spoločnosti BMW a Brilliance Auto.

BMW iX3 – plne elektické SUV

BMW predstavilo v podstate len koncept, no očakáva sa, že tento koncept bude veľmi podobný konečnému elektormobilu. BMW od roku 2013 neprinieslo na trh žiadny elektromobil, no nové iX3 by malo disponovať 5 generáciou ich eDrive elekrického pohonu.

Zdroj: Electrek

“Piata generácia technológie BMW eDrive sa vyznačuje svojím extrémne kompatkným dizajnom. Elektrický motor, prevodovka a všetka výkonná elektronika sú teraz spojené do jedného kopmonentu, čo uľahčuje jeho integráciu do rôznych architektúr rôznych vozidiel. Plus, ich modulárna konštrukcia im umožňuje adaptovať sa na požadovaný level výkonu podľa dostupného miesta. Ďalším pozoruhodným elementom eDrive technológie je, že elektrický motor nevyžaduje žiadne vzácne zeminy, čo znamená, že BMW Group nie je závislá od ich dostupnosti.”

V číslach, BMW tvrdí, že maximálny výkon ich plne elektrického SUV iX3 by mal byť “cez 200 kW/270 hp” (cca 270 konských síl), ich batéria budem mať kapacitu niečo viac ako 70 kWh a dojazd SUV bude cez 400 km.

Výrobca tak isto tvrdí, že ich batéria bude pripravená na rýchle nabíjanie, nabíjačkami s výkonom až 150 kW. Toto je ale štandard, ktorý ohlásilo už viacero výrobcov automobilov, ktorí v najbližších 2 rokoch plánujú vyrábať svoje vlastné elektrické SUV.

Zdroj: Electrek

No ale nesmieme zabudnúť na to, čoho sa každý bál najviac keď BMW oznámilo, že prídu s ďalším elektrickým SUV, a to je dizajn. Po dizajnérskom fijasku BMW i3, ich prvého plne elektrického SUV, je dizajn iX3 príjemným prekvapením. Jeho vzhľad je veľmi distingvovaný, elegantný a až na pár prvkov, ktoré naozaj poukazujú na to, že ide o plne elektrické vozidlo, ako napríklad predný gril vozidla, sa BMW iX3 veľmi podobná na svojho staršieho brata, ktorý ešte stále spaľuje fosílie palivá.

BMW stále nepotvrdilo cenu tohto vozidla, no jeho príchod je očakávaný v roku 2020.

A práve cena bude dôležitá. Ich BMW X3 sa momentálne predáva za 43 650 EUR, čo nie je málo, no pokiaľ BMW príde s plne elektrickou verziou, ktorá stojí 70 000 EUR, tak veľa záujemcov o toto vozidlo nebude. Odrádzať zákazníkov od kúpi elektromobilu jeho vzhľadom či dojazdom, už ale chvalabohu nie je politikov firmy. S ich obrovskými investíciami do výroby batérií a kobaltu usudzujeme, že tento krát to BMW s elektrifikáciou myslí naozaj vážne.

Uvidíme v roku 2020 a počas najbližšej dekády, kedy sa očakáva, že všetky dnešné modely takmer všetkých automobiliek na svete, budú plne elektrické.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here