BMW nemá na trhu takmer žiadne elektrinou poháňané vozidlá. Má samozrejme i3, ktorý prišiel na trh v roku 2013 a hybridy i3 a i8. No tieto vozidlá nie sú veľmi obľúbené a ich využitie je obmedzené ich krátkym dojazdom. Vo všetkých elektrických a hybridných vozidlách využíva BMW batériové články od iných výrobcov, BMW si zatiaľ nevyrábalo svoje vlastné batériové články, avšak toto by sa malo čoskoro zmeniť.

Totižto v tomto momente si Nemecká automobilka snaží zabezpečiť dodávku lítia a kobaltu na 10 rokov dopredu. Je to súčasť ich nového plánu a stratégie.

BMW si zabezpečí dodávky kobaltu a lítia priamo z baní

Markus Duesman, vedúci zásobovania pre BMW sa k tomuto v krátkosti vyjadril:

“Zámerom je si zabezpečiť zásobovanie až na úroveň bane na najbližšíich 10 rokov. Zmluvy sú pripravené na podpísanie.”

Tieto dva kovy sú momentálne tie najdôležitejšie súčasti dnešných li-ion článkov s vysokou hustotou energie. Pokiaľ sa v blízkych rokoch nenájde alternatíva, dopyt po týchto kovoch bude prudko stúpať. Už dnes poháňajú batérie z týchto materiálov väčšinu elektrifikovaných vozidiel a nebude tomu inak ani v najbližších rokoch.

Za posledných 10 rokov cena lítia stúpla viac ako dvojnásobne a cena kobaltu sa za posledné 3 roky strojnásobila.

BMW od roku 2013, kedy na trh prišiel ich elektromobil i3, nevynaložilo veľa snahy vytvoriť nové elektromobily a práve vďaka tomuto dnes BMW čelí existenčnej kríze.

Zo zdrojov blízkych EMblogu a Rakúskej centrále BMW vieme, že v tomto momente BMW vidí Teslu ako jedného zo svojich najkritickejších konkurentov. BMW vidí konkurenciu Tesly na rovnakej úrovni ako konkurenciu vozidiel od značiek ako Audi, Lexus, Volvo či Mercedes-Benz..

BMW sa snaží zabezpečiť dodávky kobaltu a lítia na 10 rokov dopredu na výrobu batérií ich nových elektromobilov
Zdroj: sxdrv

BMW prinesie na trh v najbližších 7 rokoch 12 plne elektrických vozidiel

BMW musí teda prísť s novou stratégiou. A táto stratégia sa začína pomaly risovať. V najbližších rokoch plánuje BMW priniesť na trh niekoľko plne elektrických vozidiel. Prvý elektromobil, s ktorým príde BMW na trh bude plne elektrické Mini. To by malo prísť na trh už budúci rok. Firma ďalej plánuje prísť na trh s ďalšími 12 vozidlami priamo od BMW do roku 2025.

BMW si síce vyrába svoje batériové moduly pre BMW i3, no zatiaľ si svoje batériové články nevyrába. Firma však vo veľkom začala investovať do nových elektrických pohonných systémov a hlavne minulý rok investovala 240 miliónov amerických dolárov do nového centra na výrobu ich vlastných batériových článkov.

BMW vyrába jeden typ vozidiel, osobné vozidlá, nevyrába ani vany, ani kamióny a ani pickupy. Teda ich jedinou možnosťou je rýchlo dobehnúť zameškané vrámci elektromobility a čo najskôr prísť na trh s ich luxusnými osobnými vozidlami poháňanými li-ion batériami a elektromotormi alebo budú naozaj čeliť v najbližších 10 rokoch úplnému vyhynutiu.

Zdroj: Electrek, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here