Oliver Schmidt je muž, ktorý počas prevalenia dieselového škandálu firmy Volkswagen viedol ich oddelenie životného prostredia a inžinierstva pre americký trh. Dnes vieme, že Oliver Schmidt bol z veľkej časti zodpovedný za tento škandál, aj keď ani zďaleka nebol sám. Oliver Schmidt podľa posledných informácii bol po priznaní viny odsudený na 7 rokov väzenia. Tak isto musí zaplatiť pokutu vo výške 400 000 amerických dolárov.

Schmidt sa priznal ku konšpirácii za účelom podviesť vládu Spojených Štátov Amerických. Pomocou skrytého softvéru sa snažil oklamať emisné štandardy, pretože mnoho (viac ako 11 000 000) automobilov vyrobených firmou VW tieto štandardy nespĺňalo. Softvér bol naozaj inteligentný. Vedel rozoznať kedy je motor vozidla testovaný a presne vtedy upravil efektivitu a beh motora tak, aby vyrobené emisie zodpovedali požadovaným štandardom. Po testoch bol motor opäť automaticky upravený na jeho pôvodné parametre, ktoré ako sa neskôr ukázalo vôbec nespĺňali emisné štandardy.  

Schmidt bol najskôr odsúdený na 169 rokov väzenia za 11 rôznych zločinov, ktorých sa dopustil vrámci tohto škandálu, no po jeho priznaní viny bol tento rozsudok zmenený. Je to už druhý zamestnanec VW, ktorý bol v USA odsúdený za jeho účasť na tomto zločine. Bývalý inžinier, James Liang bol odsúdený v auguste na 40 mesiacov väzenia s pokutou 200 000 amerických dolárov. Rozsudok oboch vyniesol sudca Sean Cox v Detroite.

Vo verejnom liste sudcovi, ktorý bol uverejnený začiatkom tohto týždňa, píše Schmitd, že sa cíti akoby bol zneužitý firmou VW. Tvrdí, že jednal podľa scenáru, ktorý bol vymyslený a napísaný manažmentom firmy a jej právnikmi keď klamal Kalifornskej rade pre ovzdušie o spĺňaní emisných štandardov a regulácií Spojených Štátov Amerických. Tak isto, že sa k tomu plánu pridal až po tom čo bol vymyslený.

Schmidt sa snažil žiadať o zhovievavejší rozsudok, no sudca sa rozhodol túto žiadosť ignorovať. Sudca Cox ho nazval kľúčovým konšpirátorom. Prokurátori vraj využívali informácie z dokumentov z interného vyšetrovania VW, ktoré ukázalo, že Schmidt vymazal hromadu dokumentov v snahe zatajiť svoje činy. Cox toto videl ako dôkaz toho, že Schmidt sa snažil o kariérny rast touto ilegálnou cestou.

Ďalších 6 zamestnancov bolo obvinených vrámci dieselového škandálu v USA. Samotná firma Volkswagen priznala svoju vinu už v marci tohto roku.

Zdroj: The Verge

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here