Budúci rok sa môžme tešiť na prvý elektromobil vo výrobe od Nemeckej automobilky Porsche – Mission E. Tento elektromobil však nebude ani z ďaleka posledným, ktorý automobilka zo Stuttgartu bude vyrábať. Nemecká automobilka má v pláne do roku 2030 vyrábať čisto len elektromobily.

Pred nedávnom sme písali o Ženevskom autosalóne a o zaujímavých elektromobil, ktoré boli na ňom predstavené. Medzi mnohými elektromobilmi, ktoré boli na autosalóne po prvý krát predstavené bolo aj Porsche Mission E Cross Turismo, čo je nový takzvaný “crossover” od Porsche.

Aj keď bol Ženevský autosalón už pred mesiacom, o tomto elektromobile sme na EMblogu ešte nepísali. Tento vydarený koncept od Porsche sa nám pripomenul videom, ktoré uverejnila samotná spoločnosť.

Zdroj: Porsche

Porsche Mission E Cross Turismo je v podstate outdoorová verzia elektromobilu Porsche Mission E. Od svojho mladšieho súrodenca Mission E sa Cross Turisimo líši plastovou ochranou podvozku či terénnymi pneumatikami 275/40, ktoré sú obuté na 20-palcových diskoch. Pekným detailom je aj zadný nápis Porsche, ktorý je vytvorený zo sklenených písmen, ktoré počas nabíjania elektromobilu blikajú.

Elektrický crossover od Porsche je praktické vozidlo na každodenné jazdenie a rodinné výlety

Podľa najnovšieho videa spoločnosti Porsche je tento crossover výsledkom pokusu spoločnosti vytvoriť elektrické vozidlo, ktoré by dokonale zapadlo k ostatným vozidlám tejto firmy. Michael Mauer, dizajnér Porsche, zdôraznil unikátne vlastnosti tohto elektromobilu. Mauer v zverejnenom videu zdôrazňoval predovšetkým aerodynamiku tohto elektromobilu, ktorá je posilnená vetracími otvormi, ktoré sa nachádzajú po stranách vozidla, ale aj vďaka kľučkám, ktoré sa podobajú na kľučky z Tesla Modelu S.

Ako sa zdá legendárna nemecká automobilka stavila na “menej je viac” čo sa týka interiéru vozidla, hoci nepoňala to tak radikálne ako napríklad Tesla s ich elektromobilom Model 3. Ako môžete vidieť na fotografiách, nad palubnou doskou sa nachádza digitálny prístrojový panel. Ten reaguje na oči vodiča, ktoré sú snímané kamerou v spätnom zrkadle. Jednotlivé segmenty digitálnej prístrojovej dosky, ako napríklad rýchlosť alebo stav batérie, sa zväčšujú a zmenšujú podľa toho načo sa vodič práve pozerá.

Ovládanie elektormobilu je jednoduché vďaka dotykovej prístrojovej doske a aj vďaka dotykovej stredovej konzole. Po tom ako Porsche malo vo zvyku všade umiestňovať veľké množstvo gombíkov, je to príjemná zmena.

Zdroj: Porsche

Sedadlá Misie E Cross Turismo tiež stoja za zmienku, zdá sa, že spoločnosť sa zamerala na komfort a maximalizovala vnútorný priestor ako to len šlo.

Výkon tohto elektromobilu je 600 koní a na jedno nabitie prejde úctihodných 500 kilometrov, pričom za 15 minút sa dokáže nabiť na viac ako 80%. Zrýchlenie z 0 – 100 km/h zvláda za 3,5 sekundy.

V sériovej výrobe by sme Cross Turismo mohli vidieť v roku 2020 – 2021. Ako sa vám tento elektormobil pozdáva, napíšte nám do komentárov. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here