Len pred pár dňami sme vám priniesli článok o americkej automobilke General Motors, ktorá sa chystá v roku 2019 priniesť na trh prvé autonómne vozidlá bez volantu a pedálov s názvom Cruise AV. Autonómnosť 5 stupňa, ktorá je už od minulého roku testovaná aj na cestách, General Motors testuje na upravených elektromobiloch Chevrolet Bolt.

Testovanie tohto autonómneho vozidla sa nezaobišlo bez problémov. Minulý mesiac, čiže v decembri 2017, bol tento automobil účastníkom nehody. Chevrolet Bolt sa zrazil s motocyklistom v San Franciscu.

Mesiac po incidente motocyklista podal žalobu na výrobcu vozidla, teda na General Motors. Automobil začal meniť smer do ľavého jazdného pruhu, avšak náhle sa vrátilo do počiatočného jazdného pruhu kde sa zrazilo s motocyklistom Oscarom Nilssonom, ktorý pre The Mercury News uviedol, že bol zranený natoľko, že nemohol chodiť do práce.

Svoj pohľad na celú nehodu uviedla aj spoločnosť General Motors, ktorá oznámila, že Chevrolet Bolt v autonómnom režime a v hustej premávke, vypočítal požadovanú zmenu jazdného pruhu, avšak medzera bola príliš malá ako sa pôvodne predpokladalo a tak sa automobil snažil zaradiť naspäť, kde sa už bohužiaľ nachádzal Nilsson.

General Motores čelí žalobe po autonehode s motocyklistom a autonómnym Chevrolet Bolt
Zdroj: The Verge

Hovorca automobilky pre The Verge sa vyjadril, že s Chevrolet Bolt testujú svoje systémy v náročných a nepredvídateľných podmienkach aby rýchlo a bezpečne vyvíjali ich technológiu. V tomto prípade sa motocyklista do jazdného pruhu kde sa nachádzal Chevrolet Bolt pripojil skôr ako to bolo bezpečné.

GM oznámilo, že Chevrolet Bolt v čase nehody šiel rýchlosťou 20 km/h zatiaľ čo Nilsson šiel rýchlosťou 30 km/h. Hneď po incidente Nilsson presunul svoj motocykel Honda na stranu ulice a vymieňal si informácie s operátom vozidla. Nilsson sa už v tom čase sťažoval na bolesť v ramenách a tak sa následne dostal do lekárskej starostlivosti.

Toto nie je prvá nehoda, do ktorej bol autonómny Chevrolet Bolt zapletený. Agentúra Reuters informovala už v októbri minulého roku, že bolo už 13 kolízií do ktorých bol tento automobil zapletený.

Zdroj: The Verge

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here