Waymo odhalilo svoje najnovšie vozidlo vybavené ich autonómnou technólogiou, autonómny a plne elektrický Jaguar I-Pace.

Waymo v spolupráci s Jaguarom začalo s produkciou tohto vozidla, ktoré sa pridá už do existujúcej letky testovacích autonómnych vozidiel firmy a neskôr bude súčasťou ich autonómneho taxi servisu, ktorý spúšťajú už tento rok v meste Phoenix v štáte Arizona, USA.

John Krafcik, výkonný riaditeľ firmy Waymo, sa v utorok 27. marca vyjadril k najnovšiemu prírastku ich autonómnej rodinky:

“Kým sme sa my, vo firme Waymo, sústredili na vytvorenie toho najskúsenejšieho vodiča na svete, tím vo firme Jaguar Land Rover vyvinul úplne novú elektrickú platformu poháňanú batériami, ktorá prinesie nový level bezpečnosti, dizajnu a schopnosti. Sme si istí, že pasažieri Waymo ocenia bezpečnú, nadštandardnú a príjemnú skúsenosť, ktorú bude autonómny I-PACE poskytovať.”

Povedal, že firma plánuje pridať do ich existujúcej letky až 20 000 vozidiel Jaguar I-PACE v horizonte najbližšíich rokov. Tvrdí, že firma očakáva, že takáto letka bude schopná autonómne odjazdiť až milión ciest za jeden deň.

Autonómny Jaguar I-PACE sa pridá k už existujúcej letke autonómnych hybridných minivanov, Chrysler Pacifica, ktoré Waymo už teraz vybavil svojou autonómnou technológiou. Firma tvrdí, že toto nové vozidlo poskytne nadštandartný zážitok svojím zákazníkom ako “luxusne SUV” namiesto “obyčajného” minivanu.

Nižšie sa môžete pozrieť na krásne fotografie tohto doslova technogického umeleckého diela:

Zdroj: Electrek

Keďže Jaguar Land Rover je pomerne malou automobilkou, v porovnaní s výskumom a investíciami iných automobiliek je ich snaženie v oblasti autonómie naozaj malinké. No tento nový partnerský vzťah s firmou Waymo im pomôže dostať sa do relevantných kruhov v oblasti autonómnych technológií.

Prof. Dr. Ralf Speth, výkonný riaditeľ firmy Jaguar Land Rover sa k tomuto novému vzťahu vyjadril:

“S Jaguarom I-PACE máme svetové auto, ktoré zaujalo fantáziu zákazníkov po celom svete. Naša vášeň pre inovácie inteligentnej mobility potrebuje odborné dlhotrvajúce partnerstvá. Spojením síl s firmou Waymo posúvame hranice možností technológie. Spolu doručíme autonómny Waymo Jaguar I-PACE s pôvabom a ekologickým prístupom, ktorý naši zákazníci očakávajú.”

Neupravený plne elektrický Jaguar I-PACE, bez autonómnych vlastností, by mal prísť na trh do konca tohto roku, no veľkosť ich produkcie zatiaľ nie je známa. Vyzerá to tak, že signifikatná časť produkcie bude rezervovaná pre novú autonómnu taxi službu Waymo.

Waymo v podstate predstavil len nový typ ich autonómnej taxi služby. Samotná technológia autonómneho riadenia je presne rovnaká ako na ich minivanoch Chrysler Pacifica. Dobrou správou ale je, že firma prešla z hybridného pohonu na plne elektrický. Je to správny kroko k technológii, ktorá im nakoniec nielen zníži náklady, no tak isto prispeje k čistému ovzdušiu všade tam kde bude služba operovať.

Tak ako aj doteraz, Waymo zatiaľ svoje autonómne vozidlá neplánuje predávať konečným zákazníkom, aj keď výkonný riaditeľ Krafcik túto možnosť úplne nevylučuje. Waymo sa ešte nerozhodlo ako presne bude túto technológiu predávať.

Prvá komerčná aplikácia tejto služby bude určite vo Phoenixe a bude limitovaná len na oblasť mesta. Službu, ako tvrdia, plánujú sprístupniť zákazníkom už na konci tohto roku s jedným obmedzením: vozidlá budú môcť operovať len v rámci mesta Phoenix.

Tak či onak, vyzerá to tak, že po veľmi dlhom preteku autonómie bude nakoniec víťazom firma Waymo. Tá ako prvá prinesie komerčne pripravený autonómny servis širokej verejnosti, aj keď zatiaľ len v meste Phoenix.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here