KIA, Kórejská automobilka vyrábajúca svoje automobily aj u nás, na Slovensku, plánuje tento rok odhaliť svoje druhé, plne elektrické vozidlo. Prvý elektromobil, ktorý KIA priniesla na trh bola KIA Soul EV a po nej sa na trh chystá elektrické SUV – KIA Niro.

Tento týždeň na veltrhu spotrebnej elektroniky, CES 2018 v Las Vegas, predstavila KIA svoj koncept elektromobilu “Niro EV Concept”

Nie je úplne jasné či tento koncept bude prenesený do reality už tento rok a či ich plánovaná elektrická verzia kompaktného SUV Niro bude vyzerať práve takto, no KIA tvrdí, že toto vozidlo je ich ďalším krokom v ich dlhej ceste za úplnou elektrifikáciou. Rovnako tvrdia, že toto vozidlo je poháňané novou generáciou elektrického pohonu, ktorý by mal byť vyrábaný novými produkčnými technológiami. Tie by mali umožniť značke KIA priniesť na trh čo najviac elektromobilov v čo najkratšom čase.

Zdroj: kia

Niro EV Concept je určite veľkým krokom v pred v porovnaní s ich prvým elektromobilom KIA Soul EV. Je poháňaný 64 kWh lithium-polymerovou batériou v kombinácii s 150 kW elektromotorom. KIA predpokladá dojazd ich elektrického SUV až na úctihodných 383 km na jedno nabitie.

KIA sa vyjadrila k dizajnu ich nového vozidla:

“Vytvorené dizajnérskym štúdiom KIA v Kórei, Niro EV Concept je plne elektrické, kompaktné SUV. Jeho aerodynamicky-efektívne telo umožňuje vzduchu lahunko obtekať vozidlo z vrchu, spodu a bokou. Tradičný predný gril – už viac nepotrebný pre chladenie motora – bol zamenený za hladký profil, koncept bral inšpiráciu z existujúceho KIA Niro, s jeho módnou kompaktou nízkou siluetou, vznešeným telom a širokým C-stĺpikom. Zadná časť Niro EV Concept má čisté a ostré hrany, čo umožňuje ľahšie prúdenie vzduchu zo zadnej časti vozidla.”

Aj keď je veľmi zvláštne predstaviť koncept toho istého vozidla, ktoré má automobilka v pláne predávať už tento rok, KIA tak urobila. Avšak Niro EV Concept ukazuje, že aj tradičné automobilky môžu prísť so zaujímavými elektromobilmi. Tento koncept je dizajnovo veľmi blízky existujúcemu KIA Niro, ktorý je poháňaný hybridným pohonom, preto je pravdepodobné, že podobné parametre a dizajn uvidíme aj na konečnom produkčnom vozidle.

Zdroj: kia

Cena elektromobilu je viac ako priateľská. Kedže dnes človek nemá na výber v kategórii elektrických kompaktných SUV, s cenovkou 35,000.00 EUR sa KIA pravdepodobne môže pripraviť na obrovský záujem širokej verejnosti. Jedine čo nás v tomto momente mrzí je, že neoficiálne zdroje tvrdia, že KIA sa pripravuje len na malú produkciu tohto skvelého elektromobilu a tak ich možno na cestách uvidíme menej ako by sme chceli.

Čo poviete vy ne tento nový elektromobil z Kórei? Dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku. 🙂

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here