Hoci srdcia autorov Elonmusk-blogu bijú hlavne pre Tesly, ako fanúšikovia elektromobility nemôžeme ignorovať ani iné elektromobily, hlavne ak vyzerajú veľmi nádejne. Jedným z takých je aj Lucid Air, prvý výtvor automobilky Lucid Motors. Táto automobilka vznikla v roku 2007 a sídli v Kalifornii. Zamestnáva 300 zamestnancov, medzi ktorými je veľa bývalých zamestnancov Tesla Motors – zdá sa že odborníci na elektromobily začínajú byť žiadaný tovar. 🙂

EM Blog - Lucid Air
Zdroj: WikiMedia

Od startupu až po reálny projekt

Lucid Motors odhalila dizajn svojho prvého auta, Lucid Air, koncom roka 2016. Luxusný sedan vyzerá ako prirodzený konkurent Tesla Modelu S, no spoločnosť sa snaží od začiatku poukázať na fakt, že model Air ma brať zákazníkov nielen elektrickej Tesle, ale aj fanúšikom luxusných nemeckých či japonských automobiliek.

Technické parametre
V základnej verzii, ktorá Vás vyjde niečo cez 50 tisíc dolárov (po zohľadnení amerických dotácií pre elektromobily) je Lucid Air auto s dojazdom 386km a výkonom 400 koní. Štandardom by malo byť autonómne riadenie, veľký vnútorný priestor s dvoma kuframi obdobne ako u Tesly a vyspelý infotainment. Automatická aktualizácia softvéru je dnes už bežnou vecou.

Tá skutočná zábava však začína pri vyšších verziách: dojazd až do 643km, výkon až 1000 koní, aktívne odpruženie, sklenená strecha a ďalšie vychytávky. Cena povyskočí na 100 tisíc dolárov.

Práve testovanie výkonu, resp. stability vozidla pri maximálnej rýchlosti, nás na tomto aute zaujalo, keďže ukazuje neuveriteľné možnosti elektrických automobilov. Vidieť 5-miestnu limuzínu v rýchlosti 350 km/h, ako sa vysmieva superšportom triedy Veyron alebo Koennigsegg na ich vlastnom ihrisku, to je zážitok.

Myslieť na budúcnosť sa vypláca

Z poskytnutých informácií je evidentné, že spoločnosť Lucid Motors si je vedomá, že spôsob akým používame naše autá sa v najbližších rokoch dramaticky zmení. Ako výsledok by mala byť úplne iná koncepcia automobilov. Autonómnosť, pohodlné cestovanie bez šoférovania, zdieľaná ekonomika, to sú atribúty implementované vo vozidle, akým je Lucid Air.

Lucid Motors dizajnuje autá ako hotely pre hostí. Dôraz sa kladie na luxus a pohodlie, ktoré by mal cítiť nielen šofér, ale hlavne zvyšok posádky. Malo by ísť o podobný zážitok ako cestovanie prvou triedou v lietadle. Celá kabína je dizajnovaná s ohľadom na túto filozofiu, napríklad zadné sedadlá sa dajú sklopiť podobne ako v prvej triede v lietadle.

EM Blog - Lucid Air
Zdroj: InsideEVs

Svoje aplikácie z mobilu vždy na stredovom displeji

James Felkins, hlavný senior dizajnér spoločnosti Lucid, nám priblížil využitie infotainmentu hlavnej stredovej konzoly počas autonómnej jazdy:

“Všetko je navrhnuté tak, aby sa jazda považovala za plnohodnotný zážitok so všetkými dostupnými informáciami a s kontrolou nad funkciou auta vždy keď potrebujete.”

Lucid taktiež plánuje aj integrovať služby virtuálnych asistentov, hlavne sa ale bude opierať o tie, ktoré už používatelia majú predinštalované v operačnom systéme svojho mobilu ako je Siri, Cortana, Google či Alexa.

EM Blog - Lucid Air

EM Blog - Lucid Air
Zdroj: Lucid Motors

Predaj začne už o dva roky

Lucid Air by sa mal začať predávať v roku 2019, avšak očakáva sa, že objem predajov začne stúpať až o niečo neskôr, spolu s rozvojom zdieľanej elektromobility, pre ktorú je tento luxus na kolesách dizajnovaný. Uvidíme ako sa tento koncept bude vyvíjať ďalej a či sa skutočne dostane do predaja.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here