Len pred pár dňami sme písali o novom elektromobile s najväčším displayom aký ste kedy videli, ktorý by mal byť predstavený na CES v Las Vegas. A tak sa aj stalo, včera Čínsky startup oficiálne odprezentoval a predstavil ich “high-tech” koncept plne elektrického automobilu – BYTON.

BYTON, ako sme už písali, bol založený bývalými zamestnancami firiem Tesla, BMW či Nissan. BYTON je podporovaný obrovským Čínskym investorom, Tencent Holdings, ktorý je rovnako jedným z väčších investorov vo firme Tesla.

Čínskych elektromobiliek pribúda ako húb po daždi

BYTON nasleduje trend posledných 2 rokov, kedy v Číne vzniká snáď viac elektromobilných startupov ako kdekoľvek inde vo svete. No tento startup sa nezameriava iba na Čínsky trh. V roku 2019 bude BYTON predstavený na domácom trhu a následne v roku 2020 sa dočkáme tohto elektrického SUV v Európe a v USA.

Zdroj: Byton

BYTON oficiálne predstavil svoje SUV počas výstavy spotrebnej elektroniky CES 2018 v Las Vegas, ktorá sa koná každoročne už od roku 1967. Počas prezentácie bola predstavená cena BYTON SUV, technické parametre a aj plány pre túto značku. Poďme sa teda spoločne pozrieť na parametre a funkcionalitu novej Ázijskej značky s Americko-Európskymi koreňmi.

BYTON SUV – Technické parametre

Celá komunikácia vrámci automobilu- zábavne centrum či pracovné nástroje, budú súčasťou BYTON Life cloud platformy, ktorá bude zabezpečovať pohodlné pracovné prostredie, ale aj zábavu na dlhé cesty. Tomuto systému bude dominovať obrovský centrálny displej o veľkosti 25 cm x 125 cm. Predné sedadlá budú vybavené vstavanými tabletmi pre cestujúcich na zadných sedadlách a vodič bude mať umiestnený display priamo na volante.

Vozidlo bude vybavené biometrickou identifikáciou osôb. Využívať bude otlačky prsta, rozoznávanie tvári alebo kombináciu týchto technológií. V automobile budete môcť využívať na ovládanie funkcií aj svoj hlas a to vďaka integrácii jedného z najlepších domácich “asistentov” – Alexa od Amazonu. Amazon priamo spolupracuje s firmou BYTON na vývoji a integrácii ich hlasom ovládaného asistenta. V automobile bude teda väčšina funkcií ovládaných buď hlasom alebo dotykom na displeji, no BYTON tak isto plánuje integrovať rozoznávanie “ručných gest”.

BYTON bude vybavený 71 kWh batériou v základnej verzii. Táto verzia bude poháňaná elektrickým motorom o výkone 200 kW (270 konských síl) a bude schopná prejsť na jedno nabitie 400 km, jej cena bude cca 37,500.00 EUR. Lacnejšia verzia bude tak isto vybavená pohonom zadnej nápravy, čo pre SUV nie je najlepšia vlastnosť.

Vyššia verzia bude disponovať 95 kWh batériou, ktorá pasažierov odvezie až 520 km na jedno nabitie. Táto verzia bude vybavená duálnym 350 kW (470 konských síl) motorom, ktorý bude poháňať všetky 4 kolesá. BYTON tak isto tvrdí, že ich batéria sa bude schopná dobiť až na 80% svojej kapacity len za 30 minút.

Budúcnosť pre BYTON

V budúcnosti plánuje BYTON prísť na trh aj so sedanom a takzvaným viacúčelovým vozidlom. BYTON tvrdí, že všetky ich vozidlá budú vybavené hardvérom schopným autonómie 4 stupňa. Už pri doručení do rúk zákazníkom by vozidlo malo byť vybavené softvérom, ktorý je schopný autonómie 3 stupňa a v roku 2020 by mali získať aktualizáciu, ktorá by mala umožniť autonómiu 4 stupňa.

Zdroj: Byton

Najviac sa sústredili na konektivitu

Väčšina prezentácie sa však sústredila na technologické riešenia zamerané na pohodlie a praktickosť interiéru. Na túto stránku vozidla sa sústredilo viac ako na jeho technické parametre. Tak sa poďme pozrieť na dlhý list funkcií, ktoré bude BYTON svojím zákazníkom ponúkať.

BYTON Intuitive Access, nový spôsob ako odomknúť vaše auto. Jedná sa o systém na rozpoznávanie tvári kamerami. Tie rozoznajú nie len vlastníka automobilu, no tak isto rozoznajú vodiča o ktorého sa jedná (napríklad rodinný príslušníci, ktorí budú spoločne využívať tento elektormobil). Čo znamená, že BYTON podľa toho kto sa priblíži k sedadlu vodiča upraví sedadlo, možnosti hudby a ďalšie informácie. To znamená, že vozidlo bude personalizované podľa osoby za volantom.

Požívateľské profily budú prístupné v každom vozidle BYTON. Nezáležiac od toho do ktorého BYTON vozidla si sadnete, váš profil bude automaticky stiahnutý z BYTON cloudu, tak aby vozidlo mohlo byť nastavené podľa vašich predstáv a preferencií.

BYTON Air Touch pre pokročilé ovládanie gestami. Táto funkcia dáva možnosť užívateľom v hocijakej časti auta ovládať centrálny display. Napríklad užívateľ môže gestom chytenia, chytiť určitý bod na mape, posunúť ho do stredu displeja, kde sa tento bod automaticky nastaví ako cieľ navigácie.

Tablet vodiča umožňuje ovládať centrálny display, navigáciu, nastavenie sedadiel a ďalšie funkcie. Na boku tohto tabletu, ktorý sa nachádza uprostred volantu, sa nachádzajú jediné fyzické tlačidlá v celom automobile, sú tam tlačidlá ako napríklad ovládanie hlasitosti. Ako sme už spomínali, jedným z ovládacích prvkov vozidla bude aj hlasom ovládaný asistent Amazon Alexa.

BYTON aplikácie. Vozidlo bude vybavené aplikáciami “pre život”. Na CES sme mohli vidieť prvé 4 aplikácie, ktoré firma predstavila: HEALTH, COMMUNICATION, ENTERTAINMENT a ACTIVITIES. Kedže BYTON sa synchronizuje s ďalšími zariadeniami ako mobilné telefóny, inteligentné hodinky či tablety, bude schopný sledovať zdravotný stav, váhu, srdce, krvný tlak svojich užívateľov a poskytovať im rady ako zlepšiť svoj životný štýl a ich zdravie.

BYTON Concept podporuje video a audio konferencie. Umožňuje tak pasažierom byť produktívny aj počas jazdy alebo sa spojiť a komunikovať s rodinou.

BYTON Seamless umožní zosynchronizovať hudbu, video či hocijaký iný obsah s vaším zariadením ako je mobil či tablet. Pri vstupe do automobilu sa hocičo čo pozeráte či počúvate automaticky prenesie na display vozidla či jeho repráky.

Pokročilá umelá inteligencia umožní analyzovať užívateľov kalendár, polohu, hobby a ďalšie aplikácie v jeho zariadeniach, tak aby mohol BYTON poskytovať rady čo robiť ďalej, kam ísť, čo nezmeškať. BYTON bude každou interakciou s užívateľom mudrejší a mudrejší.

BYTON 5G, vozidlo bude pripravené na 5G konektivitu a bude mať vstavanú 5G anténu v streche vozidla. Anténa poskytne prenosovú rýchlosť až 10 Gbit/s.

Bezpečnosť dát, BYTON vytvoril úplné oddelené pracovisko, bezpečnostné laboratórium, na to aby zabezpečil bezpečnosť dát pre všetkých svojich zákazníkov v ich cloude.

BYTON Smart Gateway je ďalším pridaným podsystémom, ktorý umožní BYTON cloudu neustále sledovať bezpečnostný status vozidla, zaznamenať potenciálne ohrozenie a postarať sa o protiopatrenia.

Zdroj: Byton

Názor EMblogu

Je neuveriteľné koľko technológií a funkcionalít má BYTON v pláne doslova nacpať do svojho vozidla. Sú to naozaj veľké ciele a aj kvôli nim by BYTON mohol byť ďalším z mnohých elektrických startupov, ktoré budú mať problémy priniesť ich koncept do reality. Toto sme mohli vidieť aj pri elektromobilkách ako Faraday Future či Lucid.

Čo nás však naozaj potešilo je cena a dojazd, ktorý je naozaj vynikajúci, špeciálne keď vezmeme v úvahu, že sa jedná o vcelku luxusné SUV. Batériou, veľkostou a luxusom bude môcť drahšia verzia konkurovať Tesle Modelu X, no a tá lacnejšia by sa v roku 2020 mohla stať konkurenciou pre Model Y, ktorý je Teslou plánovaný na rovnaký rok.

Vedenie tejto firmy je naozaj pôsobivé, špeciálne so skúsenosťami ktoré títo lídri priniesli do tejto novej elektromobilky. BYTON je určite značka, ktorú sa oplatí v najbližších rokoch sledovať. Čo si myslíte vy? Ako vás oslovil BYTON?

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here