BMW a Porsche už teraz spolupracujú s ďalšími veľkými automobilkami ako Mercedes Benz, Ford a Volkswagen na vývoji ultra-rýchleho nabíjania, pod novou značkou Ionity. Ionity od jej založenia malo za úlohu vytvoriť nabíjací štandard pre celú Európu s 400 nabíjačkami o výkone 350 kW.

No ako sa ukázalo, 350 kW výkon nabíjačiek je už v tomto momente považovaný za nedostačujúci a firma už teraz pracuje na vývoji a výrobe nabíjačiek o výkone 450 kW. BMW vedie projekt a spolupracuje na ňom s firmami ako je Porsche, Allego, Siemens a ďalšími.

Je zaujímavé, že Nemecké Ministerstvo Dopravy a Digitálnej infraštruktúry podporilo tento projekt dotáciou takmer 8 miliónov eur. Potvrdili, že väčšina týchto peňazí pôjde na vývoj a zlepšenie CCS (Combined Charging System) teda kombinovaného nabíjacieho systému. Ten by mal po novom využívať 900 voltov a amplitudu 500 amperov na to, aby dosiahli výkon 450 kW.

Porsche a BMW sa spojili v snahe vyvinúť ultra rýchle nabíjanie pre elektromobily

Táto skupina firiem považuje práve 450 kW za najoptimálnejší výkon vhodný na ultra-rýchle nabíjanie, momentálne odhadované na cca 15 minút, záležiac od veľkosti batérie.

BMW vidalo 5 decembra tlačovú správu:

“Tento spoločný projekt študuje všetky aspekty rýchleho nabíjania pre praktické využitie, snažiac sa vyvinúť a vyrobiť potrebné technológie v priemyselnom merítku. To je dôvod prečo projekt, popri výskume vyšších výkonov nabíjačiek, sa tak isto zaoberá podmienkami a procesmi potrebnými pre operáciu ultra-rýchleho nabíjacieho systému, zahrňajúc automatickú registráciu a platby zákazníkov.”

V tlačovej správe sa zmieňujú, že skupina sa tak isto sústredí na vývoj najlepšieho spôsobu rýchleho ochladzovania nabíjacích káblov, zástrčiek a zásuviek v elektrických automobiloch.

Názor EMblogu

Aj keď je rýchle nabíjanie dôležité pre nákladné vozidlá a autobusy, pre osobné automobily to tak vo väčšine prípadov nie je. Osobné elektromobily sa väčšinou nabíjajú doma počas noci, alebo na parkoviskách počas doby keď je elektromobil odparkovaný. Rýchle nabíjanie na vysokorýchlostných nabíjačkách je dôležité pre osobné automobily len v prípade jázd na veľké vzdialenosti. 15 minútové nabíjanie spraví cestovanie na dlhé vzdialenosti s elektromobilom naozaj praktickým.

Je naozaj super, že mnoho výrobcov automobilov sa začína zapájať do vývoja tejto technológie, znamená to že sa možno už čoskor dočkáme štandardizovaného nabíjacieho systému, ktorý bude prístupný v celej Európe a bude podporovaný všetkými veľkými automobilkami.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here