Porche vyrába hybridné vozidlá s batériou už nejaký čas, no plne elektrické produkčné vozidlo sme od tejto Nemeckej automobilky ešte nevideli. Odkedy však predstavili ich elektromobil Mission E, ktorý by mal byt prvým plne elektrickým vozidlom od Porsche, sme videli, že automobilka sa pomaly ale isto začína orientovať na elektrifikáciu svojej letky.

Porsche bude od roku 2030 predávať čisto elektromobily, povedal výkonný riaditeľ nemeckej automobilky
Zdroj: Porsche Newsroom

Porsche dokonca tvrdí, že do 6 rokov budú 50% ich výroby tvoriť čisto elektromobily. Jedná sa o jednu z najagrsívnejších strategií tradičných automobiliek na svete. No to je nič oproti tomu čo prezradil výkonný riaditeľ, Oliver Blume, v oficiálnom interview, ktoré firma práve uverejnila.

Posledné vozidlo so spaľovacím motorom bude zrejme Porsche 911

Blume tvrdí, že Porsche bude vyrábať automobily so spaľovacím motorom len do roku 2030. Čo znamená, že firma plánuje transformovať všetky svoje produkty na elektrický pohon v priebehu najbližších 12. rokov.

Blume sa vyjadril k otázke, kedy uvidíme posledné Porsche so spaľovacím motorom, a toto bola jeho odpoveď:

“Predpokladám, že v roku 2030 aj to najšportovejšie Porsche bude poháňané elektrickým pohonom. Kto vie, možno dovtedy aj naše ikonické športové auto, Porsche 911, bude elektrické.”

Firma už v minulosti spomínala, že práve ich ikonické Porsche 911, bude tým najzložitejším vozidlom na prechod na elektrický pohon. Špeciálne bude ťažké presvedčiť fanúšikov tohto vozidla, že jeho elektrický ekvivalent je nie len tak dobrý ako jeho predchodca, no ešte lepší.

Riaditeľ očakáva, že aspoň zatiaľ sa bude firma sústrediť na hybridy s batériou a elektromobily založené na architektúre Mission E, ktoré očakávame koncom budúceho roku.  

Európske štandardy tlačia automobilky k zmene

Blume potvrdil, že hlavným dôvodom tohto prechodu na nový spôsob pohonu sú striktné Európske štandardy na reguláciu emisií vytváraných motorovými vozidlami. Toto je jeho odpoveď na otázku, prečo firma nezačala s prechodom na elektrický pohon už skôr:

“Je to kombinácia technických a štrukturálnych dôvodov, no tak isto čisto ekonomických. Konkrétne, každodenná používateľnosť elektromobilov sa musí aj naďalej zlepšovať, špeciálne v prípade dojazdu a času dobíjania. Tak isto ostáva ešte veľa práce na potrebnej infraštruktúre. Nová Európska vysoko-výkonná sieť nabíjačiek IONITY, spoločné snaženie firiem Porsche, Audi, BMW, Daimler a Ford je na najlepšej ceste vytvoriť tu najvýkonnejšiu rýchlo-nabíjaciu sieť pre elektrické vozidlá v Európe. No aj toto je len jedna časť väčšieho riešenia. Ďalším dôvodom na zdržanie prechodu na elektrický pohon je spojené s obavami či momentálny elektrický mix je lepší pre našu klímu ako spaľovacie motory. Za tretie, ľudia nevidia ako namáhavej úlohe práve čelí náš priemysel, ktorý, ako všetci vieme, je chrbticou našej ekonomiky a nášho blahobytu.”

Blume sa v podstate vyjadruje k tomu, že prejsť na elektrický pohon nie je jednoduchou úlohou a že sa objavuje veľa obáv, ktoré tvrdia, že prechod na elektrický pohon zníži potrebu manuálnych pracovníkov v továrňach. Čo je samozrejme obrovskou a dôležitou súčasťou Nemeckej ekonomiky.

Názor EMblogu

Sme naozaj radi, že vidíme ďalšiu automobilku so serióznym a splniteľným plánom prechodu na elektrický pohon svojich vozidiel. Je naozaj dôležité aby sa táto zmena udiala čo najrýchlejšie a hlavne aby sa k nej pridali najväčší výrobcovia na svete.

Je veľmi pravdepodobné, že väčšina automobiliek bude v rokoch 2020 až 2025 ponúkať viaceré elektrické modely. Pri takom výbere elektromobilov by si len šialenec zakúpil vozidlo so spaľovacím motorom. Sú nepríjemne hlučné, vytvárajú nepríjemný smrad a škodia nášemu zdraviu. No a aby sme nezabudli, už v roku 2025 budú elektromobily lacnejšie ako vozidlá so spaľovacím motorom a už teraz je ich údržba neprovnateľne ľahšia a palivo neporovnateľne lacnejšie.

Pokiaľ IONITY naozaj v Európe vytvorí rýchlo-nabíjaciu sieť s dostatkom nabíjačiek na pokrytie celého EU územia, nebude existovať jeden jediný dôvod na to aby ľudia neprešli čo najskôr na využívanie elektromobilov.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here