Výkonný riaditeľ Porsche, Oliver Blume, prezradil zopár detailov o novom vozidle od Nemeckého Porsche, Mission E, plne elektrickom športovom sedane. A musíme povedať, že to čo povedal určite zaujme mnoho fanúškov športových ako aj elektrických automobilov. Toto plne elektrické športové vozidlo by sa podľa Olivera malo podobať nádhernému konceptu Mission E, ktorý sa prvý krát objavil vo Frankfurte v roku 2015. Tak isto povedal, že by malo byť schopné nabijania na 80% len za 15 min!

Posche prichádza na trh s prekvapivo lacným a výkonným elektromobilom, v nabijaní predbieha Teslu…
Zdroj: porsche

No najväčším prekvapenie je že, toto nádherne športové vozidlo príde na trh s neuveriteľne nízkou cenovkou, teda aspoň na pomery Porsche. Eletrický športiak by mal prísť na trh v roku 2019 s cenovkou okolo 80 000 až 90 000 amerických dolárov, povedal Oliver portálu Car Magazine na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte.

Koncepty sa často na konečný produkt nepodobajú

Často sa stáva, že koncept je len snom dizajnéra, ktorý do úvahy neberie výrobné náklady, či momentálne možnosti technológie. No podľa Blomea by produkčná verzia elektromobilu Mission E mala byť “veľmi blízko tomu čo ste videli pred 2 rokmi vo Frankfurte”. Čo znamená, že môžeme očakávať 4-dverový, 2+2, ktorý by podľa všetkého mal súperiť s Tesla Modelom S, aj keď v omnoho športovejšom šate.

Posche prichádza na trh s prekvapivo lacným a výkonným elektromobilom, v nabijaní predbieha Teslu…
Zdroj: porsche

Mission E je tak rýchle ako vyzerá, aj keď nie tak rýchle ako Tesla Model S P100D s tzv. „ludicrous mode“, ktorý Modelu S umožňuje zrýchlenie z 0 – 100 km/h za menej ako 2.4 sekundy. No stále, Mission E by mal ponúknuť úžasné zrýchlenie z 0 -100 km/h za menej ako 3.5 sekundy. Zrýchlenie z 0 – 200 km/h by mal zvládnuť za 12 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť by mala byť 250 km/h. Elektrické Porsche bude mať 2 elektromotory, pohon všetkých 4 kolies a riadenie všetkých 4 kolies podobné tomu, ktoré môžeme nájsť na klasických Porsche 911.

Porsche Missione E bude nie len rýchlo jazdiť ale aj rýchlo nabíjať

Pre všetkých potencionálnych zákazníkov Tesly bude zaujímavá informácia, že keby sa rozhodli počkať na Porsche Mission E, získajú elektromobil s omnoho rýchlejším nabíjaním ako momentálne ponúka hocijaký elektromobil od Tesly či na svete. Porsche totižto bude dodávať svoje elektromobily s 350 kW rýchlo nabíjaním, ktoré umožní dobiť batériu za 15 minút na 80% a teda umožní dojazd 400 km. Plne nabitá batéria Porsche Mission E bude schopná dojazdu 500 km.

Posche prichádza na trh s prekvapivo lacným a výkonným elektromobilom, v nabijaní predbieha Teslu…
Zdroj: porsche

Porsche tvrdí, že ich skúsenosti s hybridným vozidlom Porsche 919, ktoré súťaží na svetoznámej súťaži Le Mans, im pomohlo vyvinúť túto technológiu rýchleho nabíjania. Je neporovnateľne technologicky ďalej ako riešenie od Tesly. No Porsche má tak isto problém, že ich sieť nabíjačiek je v porovnaní s tou od Tesla Inc. takmer žiadna. Ako sme už viac krát spomínali, Tesla bude mať do konca roku 2017 viac ako 10 000 Supercharger nabíjačiek po celom svete. Počet nabíjačiek Porsche nám nie je známy, no vieme o jednej, ktorú zatiaľ postavili v Nemecku. No Porsche bude svoje nabíjacie stanice vybavovať 800 voltovými nabíjačkami, ktoré budú schopné poskytnúť najrýchlejšie možné nabitie ich Mission E vozidlám.

Cena elektromobilu je jedným z najdôležitejších parametrov pre obyčajných smrteľníkov v dnešnej dobe, no vyzerá to tak, že Porsche bude priamo súťažiť s Tesla Model S 100D, teda menej výkonnou verziou vlajkovej lode Tesly. No na rozdiel od Porsche má táto Tesla za rovnakú cenu dojazd až 540 km, teda o 40 km viac ako Porsche Mission E.

No proste zákazník, ktorý sa bude na trhu obzerať po výkonnom sexi elektromobile v tejto cenovej relácii, v roku 2019 to bude mať naozaj ťažké, bude sa musieť rozhodnúť medzi Tesla Model S a Porsche Missions E a to naozaj nie je ľahký výber…

Zdroj: Engaged, Car Magazine

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here