UPS, globálna doručovacia služba z USA, operuje jedným z najväčších vozových parkov doručovacích a nákladných vozidiel na svete. UPS už dávno začalo so snahou ju elektrifikovať, no až teraz sa im naskytla naozajstná možnosť tak urobiť. Na to aby mohlo UPS plne elektrifikovať celý svoj autopark, využijú ich novú technológiu “inteligentnej siete”, ktorú už teraz začali využívať v centre najväčšej Európskej metropoly, v Britskom Londýne.

V tomto momente je UPS tak nadšené z tejto novej technológie, ktorú vyvinuli v spolupráci s firmou UK Power Networks a organizáciou Cross River Partnership, že ju nazývajú “prelomovou” a tvrdia, že táto technológia je “signálom začiatku konca závislostí na tradičných vozidlách poháňaných spaľovacím motorom.”

UPS operuje 65 plne elektrickými vozidlami v centrálnom Londýne

V centrálnom Londýne firma momentálne operuje so 170 nákladnými/doručovacími vozidlami, z toho už v tomto momente je 65 vozidiel plne elektrických. Pôvodne chcela firma elektrifikovať naraz celý vozový park, no cena za nabíjanie všetkých vozidiel bola príliš vysoká. Namiesto toho teda elektrifikovali len časť svojich vozidiel, ktorú použili na testovanie a v partnerstve 2 vyššie spomínaných firiem, vyvinuli “Smart Electric Urban Logistics” (SEUL).

Technológia sa v podstate skladá z centrálneho riadiaceho serveru, ktorý je pripojený nielen na všetky vozidlá UPS, ale tak isto na všetky nabíjačky na ktorých sa ich nákladné vozidlá nabíjajú. Rovnako na centrálnu nabíjaciu stanicu s možnosťou lokálneho uskladňovania energie (batéria) a na samotné napájanie siete (zdroj energie).

UPS elektrifikuje svoju letku a tvrdí 'je to začiatok konca’ spaľovacích motorov
Zdroj: Superscope Media (Ilustračná fotografia)

Systém je schopný stabilizovať energetický dopyt vozidiel medzi viacerými nabíjacími stanicami tak, aby sa všetky vozidlá nabili počas noci, no pri tom nevyužívali elektrickú sieť počas jej najdrahších hodín.

UPS je pripravené na elektrifikáciu celého vozového parku

Peter Harris, riaditeľ udržateľnosti pre UPS Europe, ktorý sa zaoberá využívaním obnoviteľných zdrojov sa k tomuto kroku vyjadril nasledovne:

“UPS si myslí, že sme prvými na svete, tu v srdci mega-mesta. Používame technológiu na to aby sme prekonali prekážky, ktoré stoja v ceste elektrifikácie našich vozidiel, a hlásame príchod novej éry udržateľných doručovacích servisov, tu v Londýne ako aj v ďalších veľkých mestách po celom svete. Elektrické vozidlá sú dôležitou súčasťou vozidiel UPS využívajúcich alternatívne zdroje a pokročilé technológie. Naša spolupráca s firmou UK Power Networks a organizáciou Cross River Partnership je míľnikom v cenovo efektívnom spúšťaní elektrických vozidiel do prevádzky a bude hrať kľúčovú rolu v tom aby mestá po celom svete udržateľným spôsobom prešli k využívaniu týchto vozidiel. Využívame najnovšie technológie na to aby cena nabíjania našich vozidiel bola nízka a dopad na prostredie bol čo najmenší.”

Firma tvrdí, že kombinácia ich novej technológie spolu s lokálnym uskladňovaním elektrickej energie v batériách, im umožní už čoskoro elektrifikovať celý Londýnsky vozový park, 170 vozidiel.

UPS má v tejto oblasti mnoho projektov

Táto gigantická doručovacia firma ale nepracuje len na jednom projekte elektrifikácie. V tomto momente firma tak isto konvertuje viac ako 1500 doručovacích vozidiel v New Yorku na elektrické. Rovnako UPS zakúpilo už niekoľko elektrických nákladných vozidiel od firmy Daimler, ktorá sa skepticky vyjadrovala k technickým parametrom elektrických kamiónov Tesla Semi.

Mimo iné projekty UPS skúša aj doručovanie za pomoci dronov, ktoré sú vypúšťané z ich automobilov.

Firma si tak isto objednala 50 plne elektrických doručovacích vozidiel od firmy Workhorse. No a nesmieme zabudnúť, že UPS si tak isto objednalo elektrické kamióny Tesla Semi, v tomto momente vieme o objednávke 125 plne elektrických kamiónov.

UPS investuje desiatky miliónov do elektrifikácie svojich vozidiel a vyvíja popritom zaujímavý set technológií, dúfajme, že tento trend bude pokračovať a firmy ako FedEx, DPD, Slovenská Pošta a mnoho ďalších ich bude nasledovať.

Zdroj: Electrek, Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here