Americká automobilka GM, teda General Motors, oficiálne predstavila začiatkom roku ich plán priniesť do roku 2019 na trh ich prvé autonómne vozidlá. Bude sa jednať o 4tú generáciu ich elektromobilu Bolt EV, avšak táto generácia bude niečím výnimočná. Toto vozidlo by malo byť plne autonómne a v jeho interiéri by sa nemali nachádzať ani pedále a ani volant.

Automobilka potvrdila, že už v tomto momente podali žiadosť na DOT, teda Department of Transportation – Ministerstvo dopravy, o povolenie priniesť na americký trh a americké cesty prvé autonómne vozidlo bez volantu a pedálov a to už budúci rok.

GM urýchlilo ich pôvodné plány pre autonómne vozidlá

Firma pôvodne neplánovala takto skoro prísť na trh s autonómnymi vozidlami, no zjavne sa tieto plány zmenili. Tento krok dáva GM náskok oproti iným automobilkám, ktoré poväčšine neplánujú priniesť na trh autonómne vozidlá skôr ako v rokoch 2020 až 2022.

Automobil sa bude volať Cruise AV a jeho interiér ako aj exteriér bude založený na automobile Bolt EV.

V roku 2019 príde na trh autonómny elektromobil bez volantu a pedálov
Zdroj: TechnoBuffalo

V júni minulého roku sme videli prvé obrázky plánovaných vozidiel a firma v tom istom čase potvrdila, že dokončila prvých 130 prototypov autonómnych vozidiel Chevy Bolt EV v ich montážnej továrni v okrese Orion Township v štáte Michigan.

Testovanie týchto vozidiel na cestách prebieha už pomerne dlho v meste San Franciscio, kde ich letka autonómnych vozidiel je za pomoci aplikácie prístupná ich zamestnancom a odvezie ich kdekoľvek vrámci tohto mesta. Aplikácia bude v budúcnosti sprístupnená širokej verejnosti a bude v podstate fungovať ako súčasť verejnej dopravy, ako jedna z najlacnejších alternatív taxi služieb.

GM nie je tak úplne prvou firmou s autom bez volantu a pedálov

Aj keď si GM snaží privlastniť prvenstvo v autonómnych automobiloch bez volantu či pedálov, nie je tomu úplne tak. Google demonštroval ich autonómne vozidlá bez volantu a pedálov už v roku 2014. Tie boli vyvíjané divíziou Google X, ktorá momentálne spolupracuje s firmou Waymo na ich novom softvéri pre autonómne vozidla.

Google mal pôvodne v pláne vyvíjať a vyrábať ich vlastné autonómne vozidlá bez pedálov a volantu. Využívať mali ich autonómny softvér, no materská spoločnosť Google, Alphabet, sa rozhodla od týchto plánov upustiť a primárne pracovať len na ich autonómnom softvéri a hardvéri v spolupráci s firmou Waymo. Technológie na ktorých momentálne pracujú by sme čoskoro mohli vidieť vo vozidlách od automobiliek ako napríklad Lexus či Chrysler.

GM je pripravené na masovú produkciu

Koncom roku 2017 firma GM oznámila, že sú pripravený na masovú produkciu ich prvého autonómneho vozidla a že svoju letku testovacích vozidiel, autonómnych Chevy Bolt EV, rozšíria o ďalšie mesto, tento krát New York, kde bude prebiehať ďalšie kolo ich testovania autonómnych vlastností týchto vozidiel.

GM tento rok konečne ukázalo ako budú tieto automobily bez volantu a pedálov vyzerať zvnútra. Cruise AV je navrhnutý tak aby autonómne a hlavne bezpečne šoftéroval v premávke a to bez vodiča, pedálov, volantu či iných manuálnych kontrolných prvkov a uvidíme ho na cestách už v roku 2019.

V roku 2019 príde na trh autonómny elektromobil bez volantu a pedálov
Zdroj: The Verge

Samozrejme na to aby mohli takéto vozidlo vypustiť voľne na Americké cesty, úrady musia tento krok najskôr odobriť. Preto GM ako súčasť žiadosti na Ministerstvo Dopravy podali aj bezpečnostnú správu, zahrňujúcu všetky aktívne a pasívne bezpečnostné prvky na ich autonómnych vozidlách.

Správa do podrobna opisuje prvky ako:

  • záložné elektrické systémy, ktoré budú využíté v prípade, že primárne pripojenia senzorov či pohonu zlyhajú
  • list senzorov, ktoré by mali zabezpečovať bezpečný pohyb toho vozidla po vozovke a medzi chodcami
  • obsiahli opis ich autonómneho softvéru
  • ovládanie pohonnej jednotky a olvádanie vozidla
  • napájanie batérie
  • lokalizačné systémi vozidla
  • neustále real-time monitorovanie všetkých systémov vozidla
  • počítač zabezpečujúci autonómne schopnosti vozidla

V správe sa toho nachádza samozrejme omnoho viac a pokiaľ by vás zaujímalo dopodrobna ako budú tieto vozidlá fungovať, operovať a ako zabezpečia bezpečnosť na ceste pre svojich pasažierov, nižšie si môžete pozrieť ich “2018 Správu Autonómnej Bezpečnosti” pre vozidlá od GM.

Gm Safety Report by Fred Lamert on Scribd

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here