Začiatkom tohto roku, dcérska firma Švédskej spoločnosti Volvo Group, ohlásila, že ešte tento rok majú v pláne dostať na cesty ich prvé, plne elektrické kamióny na mestské rozvozy. Volvo Trucks plánuje začať s výrobou a predajom týchto kamiónov už začiatkom budúceho roku.

Včera firma po prvý krát oficiálne predstavila svoj prvý plne elektrický kamión, Volvo FL Electric.

Volvo FL Electric

Ide o plne elektrický kamión s váhou 16 ton, ktorý bude dodávaný s viacerými konfiguráciami. Kapacita batérie sa podľa požiadaviek zákazníka môže pohybovať medzi 100 až 300 kWh a jeho maximálny dojazd, s 300 kWh batériou by mal byť 300 km.

Volvo tvrdí, že ich kamión bude primárne používaný na rozvoz tovaru v mestských oblastiach ale aj mimo miest na trasy kratšie ako 300 km.

Claes Nilsson, prezident spoločnosti Volvo Trucks, sa vyjadril k predstaveniu nového kamiónu:

“Sme nesmierne hrdí na to, že môžeme predstaviť prvý, plne elektrický kamión firmy Volvo Trucks, ktorý je pripravený na pravidelnú prevádzku. Týmto modelom dávame šancu mestám, ktoré sa snažia o trvalo udržateľný rozvoj, využívať výhody elektrických nákladných vozidiel.“

Zdroj: Electrek

Technické špecifikácie elektrického kamiónu Volvo FL Electric:

  • Jedná sa o plne elektrický nákladný automobil na distribúciu tovaru, zber odpadu a iné práce v mestských podmienkach – celková hmotnosť vozidla je 16 ton
  • Maximálny krútiaci moment 425 Nm
  • Maximálny krútiaci moment zadnej nápravy 16 kNm
  • Výkon elektromotora je 185 kW
  • Skladovanie energie: 2 – 6 lítium-iónových batérií, celkovo 100 – 300 kWh
  • Dojazd: do 300 km
  • Nabíjanie: pomocou striedavého prúdu cez rozvodnú sieť 22 kW alebo rýchle nabíjanie pomocou jednosmerného prúdu CCS / Combo2 až do výšky 150 kW.
  • Čas nabíjania: rýchle nabíjanie 1-2 hodiny (jednosmerné nabíjanie), nočné nabíjanie až 10 hodín (nabíjanie pomocou striedavého prúdu) s kapacitou batérie 300 kWh.
  • Prvé dva nákladné vozidlá Volvo FL Electric budú prevádzkované spoločnosťou na zber a recykláciu odpadu Renova a dopravnou spoločnosťou TGM.

Volvo Trucks tvrdí, že “prvé kamióny Volvo FL Elecric už v tomto momente vstupujú do pravidelnej prevádzky so zákazníkmi v meste Gothenburg”.

Názor EMblogu

V poslednej dobe sa objavuje všade množstvo správ o nových elektrických kamiónoch. Či už spomenieme Tesla Semi, koncepciu elektrického nákladného vozidla spoločnosti Daimler alebo úsilie spoločnosti Cummins. A určite by sme ich našli ešte niekoľko.

Spoločnosť Daimler dokonca nedávno začala dodávať svoje elektrické nákladné vozidlá do Európy. Rovnako aj VW investoval 1,7 milióna amerických dolárov do vývoja a výroby elekrických kamiónov aby ich čo najskôr mohli priniesť na Európsky trh.

Elektrifikovat nákladné vozidlá má určite zmysel, svetový trh nákladných vozidiel je obrovský. Stredne veľké dodávky sú obrovským zdrojom znečistenia ovzdušia a hluku v mestách a mestských oblastiach. Všetci obyvatelia miest určite ocenia keď sa naftou poháňané nákladné vozidlá nahradia elektrickými alternatívami.

Určite budeme sledovať vývoj nákladných elektrických vozidiel firmy Volvo Trucks a ďalších a budeme vás o všetkých novinkách informovať.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here