Švédsky výrobca automobilov, Volvo Cars, oznámil, že vstupuje na trh s vysoko-výkonným elektromobilom. Firma sa rozhodla, že svoju závodnú divíziu pretransformuje na čisto elektrickú. Značka bude niesť meno Polestar. Polestar by sa mala stať úplne novou oddelenou elektrickou globálnou značkou, ktorá sa bude sústrediť na výrobu čisto elektrických, vysoko-výkonných vozidiel. Vozidlá nebudú na sebe niesť znak Volva a budú na trhu uvádzané ako úplne nová značka.

Polestar

Volvo zakúpilo Polestar v roku 2015. Zo strany Volva išlo o pokus priniesť rýchlosť do svojich radov. Volvo plánovalo použiť svoju hybridnú technológiu na pohon vozidiel Polestar, no po tom čo Tesla v posledných 2 rokoch úplne pretransformovala trh s elektromobilmi sa Volvo rozhodlo, že Polestar bude samostatnou elektrickou značkou, ktorá sa pokúsi o konkurovanie elektromobilom práve od Kalifornského EV a energetického giganta, Tesla Inc.

Zdroj: TeslaRati Volvo vytvorilo novú športovú značku, bude vyrábat elektromobili
Zdroj: TeslaRati

“Polestar bude dôveryhodným konkurentom na rapídne rastúcom globálnom trhu s vysoko výkonnými elektromobilmi. Vďaka Polestar, budeme čoskoro schopní ponúknuť plne elektrické vozidlá tým najnáročnejším pokrokovým vodičom vo všetkých segmentoch trhu.” povedal Hakan Samuelsson, Prezident a výkonný riaditeľ značky Volvo Cars.

Len pár rokov dozadu, v roku 2014, ešte pred zakúpením značky Polestar, Volvo oznámilo ich novú Drive-E platformu s rozšíriteľnou architektúrou. Táto architektúra sa odvíjala od ich 2.0 litrového 4 cylindrového motoru, ktorý môže byť prispôsobený potrebám výkonu použitím jedného či viacerých kompresorov a turbodúchadiel. Od vtedy firma úplne prestavala ich vozidlá práve za použitia vyššie spomínanej architektúry. Firma zvýšila predaje od roku 2014 o 25% a ich najvyšší rast sa pravdepodobne bude odvíjať od novej verzie ich najobľúbenejšieho modelu XC60, ktorý práve prichádza na trh.

Tento Švédsky výrobca automobilov sa už dávno zaviazal k výrobe ekologických a k prostrediu priateľských automobilov. Veď len nedávno sa Volvo zaviazalo, že od roku 2019 nebudú vyrábať vozidlá, ktoré by nezahŕnali aspoň jeden elektromotor vo svojej výbave. Volvo teraz svoju viazanosť k tomuto cieľu nie len utvrdilo, no pritvrdilo rozhodnutím sa pokúsiť konkurovať Tesle. Na začiatku tohto mesiaca sa výkonný riaditeľ Volvo Cars vyjadril k tomu, prečo Volvo vyvíja čisto elektrický automobil:

“Musíme si uvedomiť, že Tesle sa podarilo ponúknuť tak neuveriteľné vozidlo, že ľudia sú ochotní naň čakať v radoch. V tomto segmente by malo byť miesto aj pre nás s vysokou kvalitou výroby a atraktívnym dizajnom.”

Volvo vytvorilo novú športovú značku, bude vyrábat elektromobili
Zdroj: motortrend

Polestar bude predávať priamo zákazníkom, rovnako ako Tesla

Aj keď je to možno zvláštne, že nová vysoko výkonná elektrická značka nebude nosiť znak Volva, je to pravdepodobne vhodnejšie a flexibilnejšie rozhodnutie. Nová značka Volvu umožní napodobniť Teslu v prístupe k trhu a vývoju svojich vozidiel. Značka Polestar nebude nijakým spôsobom viazaná k značne Volvo, nebude sa predávať v ich predajniach a mala by firme umožniť predaj svojich elektromobilov priamo zákazníkovi a teda vynechať prostredníka akým je väčšinou predajca v skalnej predajni. Toto umožní nie len vyššiu kontrolu nad predajmi, no posunie Polestar ešte bližšie k podobnosti s Teslou.

Tesla priami predaj svojich vozidiel zákazníkom presadzuje tak tvrdo, že v štátoch kde Tesla povolenie na priamy predaj svojich vozidiel nedostala, odmieta svoje elektromobily predávať úplne. Dokonca vo viacerých štátoch vedie súdne spory priamo so štátnymi orgánmi aby tieto podmienky predaja zmenila. Zákazníkov a fanúšikov Tesly toto určite neteší, no prekvapivo, stále stoja za Teslou a ich rozhodnutie chápu. Predsa len keď výrobca vynechá sprostredkovateľa, konečné vozdilo je predané bez prirážky, ktorú si prostredník účtuje. To robí elektromobil atraktívnejším a prístupnejším pre konečného zákazníka.

 

Volvo vytvorilo novú športovú značku, bude vyrábat elektromobili
Zdroj: motor1

Polestar povedie bývali viceprezident Volvo Cars

Novú značku bude viesť bývalí viceprezident Volvo Cars, Thomas Ingenlath. Thomas Ingenlath v minulosti pracoval pre VW spolu s ďalšími dizajnérskymi lídrami v odvetví EV, ako napríklad Franz Von Holtzhausen, ktorý pracuje pre Teslu a stojí za dizajnami elektromobilov ako Model S, Model X či Model 3 alebo Derek Jenkins, ktorý momentálne pracuje pre Lucid, ktorý prichádza na trh s ich novým elektromobilom Lucid Air.

Budúcnosť ukáže čo vzíde zo značky Polestar a či bude vôbec schopná konkurovať svojím rivalom na trhu. No s novým prístupom s akým prichádza Polestar na trh to vyzerá tak, že ich priama konkurencia budú značky ako Tesla, Lucid Motors, NIO či Rivian.

Volvo vytvorilo novú športovú značku, bude vyrábat elektromobili
Zdroj: insideevs

My im držíme palce, lebo Polestar je len ďalšou ukážkou úspechu Tesly. Musk po založení Tesla Motors povedal, že ich primárnym cieľom je inšpirovať ďalšie automobilky po celom svete k výrobe elektromobilov, dokonca všetky patenty, ktoré Tesla zaregistrovala na patentovom úrade spravili prístupné všetkým a zadarmo. To je prístup, ktorý nie len napomôže inšpirovať už existujúce automobilky ako je BMW, Audi, či VW, no hlavne im uľahčí vývoj za pomoci už vyvinutých technológií.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here