Elon Musk vždy tvrdil, že poslaním spoločnosti Tesla je urýchliť prechod využívania elektromobilov a obnoviteľných zdrojov energie. Tesla chce svoj cieľ dosiahnuť napríklad tým, že budú vyrábať konkurencieschopné elektromobily, ale tiež tým, že patenty firmy ostanú verejné a môže ich využívať hocikto. Nikdy nebolo úplne jasné, ktoré spoločnosti túto výhodu Tesly využili, no minulý rok uzrel svetlo sveta elektromobil, ktorý zjavne tieto patenty využil a mnohým sa podobá na Tesla Model X.

Spoločnosť Xiaopeng Motors bola založená mladým inžinierom, Henry Xia, v roku 2014. Zo začiatku spoločnosť pracovala na výskume a vývoji pre Guangzhou Automobile Group (čínsky výrobca automobilov), avšak keď Tesla oznámila, že otvára svoje patenty, tak sa Xia rozhodol, že sa chopí príležitosti.

Mladý podnikateľ získal na svoju stranu niekoľko ďalších automobilových inžinierov, urobil nábor ľudí cez internet zameraných na technický priemysel a vytvoril elektromobil Xiaopeng.

O tri roky od založenia firmy bola vytvorená “beta verzia”, plne elektrického SUV.

Xiaopeng, čínska kópia elektrického Tesla Model X

Spoločnosť sa netají tým, že bola silne inšpirovaná Teslou a že využila jej otvorené patenty.

Prvým zrejmým okopírovaním Tesly je architektúra batérie. Tá je však okopírovaná skoro všetkými výrobcami elektromobilov na svete. Odkedy Tesla využila plochú konštrukciu batérií namontovanú na podvozku vozidla, medzi prednou a zadnou nápravau, využilo ju množstvo automobiliek, jednou z nich je aj Xiaopeng Motors. Xiaopeng však skopírovala aj dizajn betériového modulu vo vnútri.

Zdroj: Electrek

Xiaopeng (naľavo) použil rovnaký formát batériových článkov 18650, až na to, že Xiaopeng využíva Li-ion články od firmy Samsung a nie na zákazku vyrobené články od Panasonic, ktoré využíva Tesla.

Xiaopeng batéria tak umožňuje dojazd 300 km. Avšak napriek podobnej architektúre batérie je Xiaopeng výrazne menej výkonný ako elektromobily od Tesly. No Xiaopeng má v pláne sa zamerať na predaj lacnejších SUV, nie luxusných SUV ako Model X.

Tu však podobnosť Tesly a Xiaopeng nekončia.

Presuňme sa preto do interiéru. Xiaopeng rovnako ako Tesla využil stredovú dotykovú obrazovku ako hlavné riadiace centrum pre vozidlo.

Zdroj: Electrek

Rovnako požívateľské rozhranie prístrojovej dosky je takmer rovnaké ako v Tesle.

Zdroj: Electrek

Spoločnosť tiež plánuje podobné autonómne a asistenčné jazdné vlastnosti.

Xiaopeng minulý rok vyrobil prvých 15 vozidiel. V tomto momente sa firma snaží rozšíriť a zväčšiť produkciu v továrni v meste Zhengzhou. Začiatkom minulého leta sa firme podarilo vyzbierať investície v hodnote 320 miliónov amerických dolárov, neskôr v januári tohto roka firma získala ďalšiu investíciu v hodnote 348 miliónov amerických dolárov. Dvaja najväčší investori boli Čínsky technologický gigant Alibaba a Foxconn, firma ktorá vyrába napríklad smartfóny pre Kalifornského technologického giganta Apple.

Xiaopeng, čínska kópia elektrického Tesla Model X

Po tom čo sa zakladateľ firmy Xia objavil na Boao Forum in China, nezisková organizácia, ktorá organizuje fóra pre vysokých predstaviteľov súkromného a štátneho sektoru, začali sa šíriť informácie, že firme sa podarilo získať ďalšiu investíciu vo výške až 2.7 miliardy amerických dolárov. Čínsky startup sa snaží vyrábať elektromobily od konca minulého roku, aj keď zatiaľ len v malom, no snažia sa zvyšovať svoju produkciu. Plán firmy je priniesť do masovej výroby a na trh ich prvý elektromobil už tento rok, najmä vďaka posledným dvom investičným kolám.

V ďalších správach, ďalší Čínsky startup, ktorý plánuje vyrábať elektromobily – Singulato Motors, údajne získalo viac ako 2.4 miliardy amerických dolárov na výrobu a produkciu ich vlastného elektromobilu. Tak isto čínske firmy ako WM Motors či NIO dokázali získať veľké investície na vývoj, výrobu a predaj elektromobilov v Číne, ktorá je momentálne najväčším trhom elektormobilov na svete.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here