Všetci poznáme výhody elektromobilov – sú čistejšie, lacnejšie, ponúkajú plynulé cestovanie, daňové zľavy a chránia životné prostredie! No poznáte ich naozaj všetky?

1. Regeneratívne brzdenie

Pravdepodobne nikdy nebudete musieť meniť, alebo opravovať brzdy, pretože tak ako väčšina majiteľov elektromobilov, budete používať regeneratívne brzdenie. Čo znamená, že kinetická energia pri brzdení je premenená na iný druh energie, najčastejšie na energiu elektrickú. Premenená energia je následne uložená v batériách a môže byť neskôr využitá napríklad pri rozbehu. A to nie je len úspora nákladov na opravu, ale aj úspora času.

2. Viac miesta

Pohonné jednotky elektromobilu vyžadujú omnoho menej priestoru (dokonca aj s batériami), čo umožňuje elektromobilom mať priestrannejšie interiéry naproti autám so spaľovacím motorom.

3. 5000 EUR a daňové úľavy

Všetci podporujú zelenšiu budúcnosť a okrem finančnej podpory od štátu (5000 EUR na Slovensku) sa začína počítať aj s daňovými stimulmi. Medzi ktoré patrí oslobodenie od poplatku za prvý zápis do evidencie vozidiel pre držiteľov vozidiel, ktorých jediným zdrojom energie je elektrina. A snáď časom sa budeme môcť s elektromobilmi voziť v autobusových pruhoch, tak ako je to už teraz v niektorých krajinách Európy!

4. Bez výfukových plynov

Vyhrievanie svojho vozidla si môžete pustiť ešte za garážovými dverami. Niektoré vozidlá, ako je napríklad Tesla, vám umožňujú spustiť ohrievanie vozidla cez aplikáciu a to ešte z tepla postele. Vozidlá so spaľovacím motorom, ktoré majú síce diaľkové štartovanie a aj vyhrievanie auta, musia mať garážové dvere otvorené aby nedošlo k otrave oxidom uhoľnatým, u elektromobilu to nehrozí a vaše auto sa môže vyhrievať bez otvorených dverí na garáži.

Elon Musk Blog, Tesla - Model S
Zdroj: carsfeatured.com

5. Koniec zápachom a sadziam

Vaša príjazdová cesta v zime bude čistá a biela, nie čierna od výfukovej sadze! Nehovoriac o garáži, ktorá už nikdy nebude smrdieť ako ropa alebo výfuk, rovnako ako aj veci, ktoré v garáži skladujete.

6. Bez ohrozenia zdravia

Klimatizáciu a kúrenie môžete nechať zapnuté bez toho aby ste ohrozili zdravie či už seba alebo ľudí okolo Vás výparmi z výfukových plynov. Batéria vydrží veľa dní a navyše vozidlo nevydáva žiadny zvuk ako pri spaľovacích motoroch, dokonca aj keď je všetka elektronika vrátane kúrenia a klimatizácie naplno spustená.

7. Záložný elektrický zdroj

V prípade vypadnutia elektriky môžete pomocou lacného striedača napätia napojiť väčšinu elektrických zariadení vo vašom dome až na niekoľko dní. To isté je síce možné aj s vozidlom so spaľovacím motorom (no určite nie keď je zaparkované v garáži).

8. Ticho

Stereo a konverzácia vo vnútri elektromobilu znie neporovnateľne lepšie keď nepočujete motor. Dokonca je to bezpečnejšie, pretože počujete oveľa viac čo sa deje vonku okolo Vás. A ticho je vo všeobecnosti príjemnejšie ako hluk.

Elon Musk Blog, Tesla Supercharger Model S
Zdroj: Tesla

9. Do kopca bez zápachu

Keď vyleziete do kopca, nemáte v aute ten katalytický zápach výfukových plynov, teda aspoň nie z vlastného auta. Rovnako pri zrýchľovaní alebo spomalení nedochádza k žiadnemu prerušeniu, Vaša cesta je plynulá!

10. Dopravné zápchy

Na rozdiel od vozidiel so spaľovacím motorom je pri elektromobiloch spotreba energie nižšia ako pri normálnej jazde. Plus netreba zabudnúť na regeneráciu batérie za pomoci brzdenia! Keď sa k tomu všetkému započíta ešte aj autopilot (už onedlho), státie v zápche sa nakoniec možno stane aj príjemne stráveným časom.

Ak sme nejaké prínosy elektromobilu zabudli napísať, tak ich nezabudnite napísať do komentára, lebo my sme určite zabudli.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here