Niektoré z klasických automobiliek, primárne vyrábajúce automobily so spaľovacím motorom alebo hybridy už dávno prezentovali, že pre nich sa trh delí na dve kategórie. Na tých, ktorí kupujú klasické automobily a tých, ktorí kupujú elektromobily. Toto je ich odôvodnenie toho, prečo sa ich chabé pokusy o elektromobily dobre nepredávali.  

Našťastie Tesla sa takéhoto sebevražedného pohladu na trhu nedrží. Od samotného začiatku rozumel Elon Musk a všetci jeho nasledovníci, že na to aby mal elektromobil na trhu šancu, nemôže byť len dobrý ako vozidlo so spaľovacím motorom,  musí byť lepší a to v každom ohľade. Tesla sa rozhodla postaviť “nie najlepší elektromobil, ale najlepšie vozidlo”, a výsledok tejto práce ako aj výsledky firmy poukazujú na to, že táto stratégia naozaj fungovala a funguje.

Tesla Model 3 a BMW Radu 3 je neustále porovnávané

Keď sa Model 3 dostane do rúk všetkým zákazníkom, ktorí si ho predobjednali, a konečne sa dostane do predaja na objednávku do pár mesiacov, bude tento elektromobil seriózne ohrozovať predaje malých športových sedanov. Jeden z najpopulárnejších sedanov je samozrejme BMW Radu 3, ktorý je preslávený svojimi skvelými jazdnými vlastnosťami.

Mnoho automobilových portálov spravilo porovnania medzi týmito dvoma vozidlami, či už X Auto alebo BMW Blog. Výkon, dojazd, cena, ekologickosť, rýchlosť či ovládateľnosť, to všetko porovnávali, no žiadne technické parametre či štatistiky neotestujú a neohodnotia vozidlo tak, ako jazda v ňom.

Skvelým kandidátom na zodpovedanie kvality Modelu 3 a jeho jazdných vlastností by bol teda profesionálny vodič. Alex McCulloch, je profesionálny vodič, a nie len tak hocijaký, Alex je profesionálny vodič vozidiel BMW. Nedávno mal Alex možnosť šoférovať Tesla Model 3. Táto možnosť sa mu naskytla keď bol ako profesionálny vodič najatý nemenovaným zákazníkom na to aby šoféroval Tesla Model 3 počas natáčania krátkeho filmu. Alex ako správny profesionál, ctí anonymitu svojich klientov a neprezradil o koho išlo, či o čo sa presne jednalo v krátkom filme, no čo ponúkol je jeho zážitok zo šoférovania malého, plne elektrického sedanu Tesla Model 3 a o jeho dojmy z jazdy.

Alex mal možnosť šoférovať Model 3 v rôznych terénoch a situáciách. Jednalo sa o celý deň natáčania na viacerých miestach v Kolorádskych Skalnatých vrchoch a o rôzne spôsoby natáčania od statických záberov vozidla až po zábery idúceho Modelu 3. Tak a čo si myslel teda Alex McCulloch o Modely 3…?

Zdroj: Electrek

Alex McCulloch povedal o Tesla Modely 3

Tak ako vo väčšine prípadov, aj v počas tejto skúsenosti bolo ovládanie Modelu 3 pre Alexa spočiatku zvláštne, no čoskoro si zvykol na niektoré odlišné kontrolné prvky Modelu 3 a následne začal Model 3 naozaj testovať. Alex sa vyjadril k ovládatelnosti Modelu 3 nasledovne:

“Aj napriek tomu, že som vo vozidle nestrávil veľa času, robilo presne čo som od neho žiadal a s ľahkosťou. Vozidlo bolo veľmi komunikatívne, vyrovnané a prekvapujúco prirodzené, aj napriek mojej neschopnosti zistiť ako premôcť jeho ESP [Elektronický stabilizačný program].”

McCulloch následne hovoril o pohone tohto elektromobilu:

“V automobile bolo počuť len veľmi slabí zvuk cesty, pretože narozdiel od nášho sprievodného vozidla BMW X3 toto auto konzumovalo iba ióny. Aby som bol presnejší, transformovalo ich z gigantickej lithium-ion batérie, pod mojim sedadlom, do okamžitého krútiaceho momentu zadnej nápravy. No a keď už hovoríme o krútiacom momente, vo vozidle ho bolo dosť na poháňanie vlaku Washingtonskeho metra. Malinký, kožou potiahnutý, športový volant bol napojený na nádherne svieže a priame riadenie.”

Jeho láska k automobilom od BMW mu nezabránila v ocenení elektromobilu od Tesly. Dokonca nielen to, znelo to tak, že jeho skúsenosť s Modelom 3 bola veľmi podobná tej v špičkovom BMW.

“Riadenie, brzdy a balanc boli v súlade s mojimi očakávaniami od športového sedanu – ako E46 M3”, porovnávať Tesla Model 3 či hocijaké iné vozidlo k BMW E46 M3 je naozaj veľkou poctou, kedže sa jedná o naozaj exkluzívne vozidlo. Na záver sa McCulloch vyjadril k jeho skúsenosti nasledovne:

“Toto auto mení všetko, bude dosiahnuteľné relatívne pre každého v porovnaní s jeho predchodcami, dokonca bolo schopné uspokojiť jazdné predsudky starého milovníka BMW ako som ja. Naozaj som nechcel aby sa mi Model 3 páčil, no našiel som toho veľmi málinko na čo by som sa mohol posťažovať. Bol to priesečník minulosti a budúcnosti, kde staromódny nadšenec šoférovania ako ja mohol zažiť čo je jednoznačne budúcnosťou – a nemusel sa aj napriek tomu vzdať skúseností, ktorú natoľko miluje.”

Zdroj: Evannex

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here