Už prednedávnom Electric GT, teda nové závody elektromobilov, oznámili, že si zvolili za svoje štartovacie vozidlo Tesla Model S P100D. Pôvodne plánovali spustiť svoje preteky s verziou P85+ no od tohto plánu sa našťastie upustilo.

Electric GT začalo s nápadom závodov aby priblížili novodobé elektromobily širokej verejnosti. Ako povedali, v dnešnej dobe je smiešne, že takéto závody neexistujú. Kvôli nízkej komercializácií elektromobilov si ešte stále mnoho ľudí pod výrazom elektromobil predstaví golfový elektrický vozík. Electric GT udáva, že ich odľahčená verzia Tesla Model S P100D dokáže dosiahnuť 0 – 100 km/h za 2.1 sekundy, čo je určite rýchlejšie ako dokáže golfový vozík! 😉

Electric GT ešte donedávna udávalo začiatok ich závodu na rok 2017, no dnes už konečne vieme aj presný dátum. Úplne prvý historický závod Electric GT sa uskutoční 12. augusta 2017 na legendárnom závodnom okruhu Silverstone vo Veľkej Británií. Túto informáciu po dlhom čakaní poskytol výkonný riaditeľ Electric GT, Mark Gemmel. Tieto informácie poskytol webstránke Autocar aj s ďalšími dátumami nasledujúcich závodov.

Electric GT závody na rok 2017:

  • 12. august – Silverstone, UK
  • 2. september – Assen, Netherlands
  • 23. september – Nürburgring DTM Circuit, Germany
  • Presne nepotvrdený dátum – Algarve, Portugal
  • 28. október– Misano, Italy
  • 18. november – Barcelona, Spain
  • 25. november – Paul Ricard, France

Počas každej jazdy uvidíme 10 tímov a 20 automobilov. Každý tím bude mať dvoch vodičov a dve vozidlá v každom zo závodov. Závod bude pozostávať z 20 minútových cvičných jázd, 30 minútovej kvalifikačnej jazdy a dvoch 60km závodov, jeden počas dňa a jeden v noci.

K tomu ako bude každý závod Electric GT začínať sa výkonný riaditeľ Mark Gemmel vyjadril nasledovne:

“Vidieť 20 týchto neuveriteľných automobilov štartovať je naozaj zážitok. Štart je asi tak rýchly, ak nie rýchlejší, ako štart vozidiel Formule 1. Myslím si, že ľudia budú veľmi prekvapení z hluku, ktorý 20 naraz štartujúcich elektromobilov vytvára. Vytvára to pocit neuveriteľnej sily. ”

Štart je určite zaujímavý, no väčšina ľudí sa teší na to ako budú tieto vozidlá tlačené na pokraj svojich možností na viac ako 30min. v dvoch 60 km závodoch. Jedná sa o vozidlá, ktoré okrem odľahčenia nepotrebného interiéru a pridania bezpečnostnej klietky, sú takmer neupravené, s 2 elektromotormi s kombinovaným výkonom 778 konských síl. Takže ľudia budú v podstate sledovať automobily na závodnom okruhu s rovnakým pohonom a výkonom ako majú komerčne vyrábané Modely S P100D.

Elon Musk Blog, Tesla, Model S
Zdroj: Tesla

Gemmel tvrdí, že znížená váha vozidiel bude mať naozaj veľký efekt na výkon elektromobilu. Hovorí, že vozidlo odľahčili o 25%, čo je približne 525kg a to je už naozaj dosť. Vieme, že Tesla Model S bez odľahčenia, priamo z výrobnej linky dosiahne zrýchlenie 2.27 sekundy z 0 na 100 km/h, takže sledovať takto odľahčené vozidlá bude určite zaujímavé.

Electric GT nebude mať žiadne licencovanie televíziíí a ani platené web streamy, ich závody budú zadarmo streamované na YouTube, Twich či Periscope. Gemmel tak isto povedal, že budeme mať možnosť pozorovať závod ako celok, alebo z pohľadu špecifického jazdca, napríklad vášho obľúbeného favorita.

Myslíme si, že sa máme na čo tešiť! Rozhodne je na čase ľudom po celom svete ukázať čo elektromobily dokážu. Ako povedal Gemmel: “Už sa neviem dočkať toho keď automobilky po celom svete bude chcieť svoje elektromobily začleniť do závodu aby mali možnosť sa postaviť Tesle.”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here