Často čítame v komentároch slovenských “elektro-skeptikov”, že sa máme pozrieť na vývoj akcií na svetovom trhu a uvidíme, že Tesla ako firma a elektromobily ako technológia nemajú budúcnosť. Tak sme sa rozhodli, že sa na radu našich skeptikov na svetové trhy pozrieme.  

Tesla sa stala najhodnotnejšou automobilkou USA

Tesla mala od júna 2017, kedy dosiahla svojej najvyššej hodnoty a stala sa najhodnotnejšou automobilkou v USA, niekoľko malých pádov na finančných trhoch. No bolo to v období neistoty a čakania na Model 3. No doručenie prvých 30 kusov v júli a ďalších 1500 v auguste a septembri spolu s úspešne sa zvyšujúcou výrobou Modelu 3, ženú akcie Tesly raketovou rýchlosťou do nebies. Nehovoriac o tom, že Model 3 je predpredaný na rok a pol dopredu s viac ako 500 000 predobjednanými kusmi a že Tesla úplne vypredala svoje solárne strechy do roku 2018.Kým akcie Tesly rastú vďaka Modelu 3 a Tesla Semi, BMW radu 3 vymiera...

Tesla vďaka týmto všetkým faktorom dosiahla v pondelok 18. septembra najvyššiu hodnotu za akciu na trhu akú kedy mala. Akcie Tesly sa teraz pohybujú v cenovej hladine 387.72 amerických dolárov za akciu. A teda trhová hodnota automobilového “startapu” z Kalifornie sa pohybuje na cca 65 miliardách amerických dolárov.

To znamená, že Tesla v tomto momente zažíva nárast z roka na rok cca 89%. Tesla sa teda nemôže dariť lepšie a pokiaľ dokáže aj naďalej doručovať Modely 3 s rýchlosťou akú predpovedala, tak by sa jej akcie nemali hýbať nikam inam len hore.  

Model 3 bude už čoskoro v rukách zákazníkov

Teslu momentálne čakajú ťažké chvíle a naozajstné “skúškové obdobie”. Doteraz boli ich Modely 3 doručované primárne investorom a zamestnancom Tesly, no od 1. októbra bude Tesla doručovať Model 3 zákazníkom mimo Tesly či investorov. To znamená, že pokiaľ bude Tesla doručovať na čas, a zatiaľ to tak vyzerá, tak sa už čoskoro na internete začnú objavovať prvé objektívne recenzie a teda aj potenciálna kritika, či verejne vyjadrená nespokojnosť zákazníkov. Takáto odozva by mohla poslať akcie Tesly veľmi rýchlo dole. No nie je to pravdepodobné, kedže reakcie každého kto v Modeli 3 sedel, či už novinárov, bloggerov, zamestnancov či investorov boli zatiaľ viac ako pozitívne.

Tesla Semi

Elon Musk sa tak isto snaží “namotať” zákazníkov ako aj investorov na odhalenie ďalšieho elektrického vozidla Tesla rodinky. Nákladného elektromobilu Tesla Semi. Musk sa snaží medializovať jeho odhalenie a jeho jazdné schopnosti koľko sa len dá na svojom Twitterovom učte aby prilákal na odhalenie čo najväčšie publikum. Dokonca v jednom svojom tweete napísal, že budú odhaľovať viac ako sa len zdá. Čo to znamená nevieme, je možné, žeby sa mohlo jednať o prvé odhalenie Modelu Y, ale to je len náš divoký tip.

Aj toto odhalenie a Tesla Semi specifikácie budú mať signifikatný dopad na akcie Tesly kedže by sa jednalo o úplne nový druh zákazníkov a Tesle by to otvorilo dvere na úplne nový trh. Odhalenie Tesla Semi bolo pôvodne plánované na september, no Musk opäť raz preháňal a na poslednú chvíľu presunul jeho odhalenie na 26. októbra 2017. Tesla Semi by napomohla Muskovej reputácii na finančných trhoch, špeciálne u jeho investorov, ktorý stále pociťujú neistotu v tom, či Musk dokáže doručiť viacero produktov naraz. Musk je predsa len veľmi zaneprázdneným podnikateľom, kedže vedie naraz firmy ako SpaceX, The Boring Company, Neuralink a samozrejme Tesla Inc..

Mnohí predpovedajú pád BMW radu 3 vďaka príchodu Tesla Model 3

Predaje Modelu 3 budú mať samozrejme dopad na viac ako len životné prostredie. S príchodom niečoho tak revolučného ako je tento luxusný autonómny plne elektrický sedan sa bude trh v tomto segmente meniť. V tomto prípade sa odhaduje, že príchod Modelu 3 bude mať najväčší dopad na predaje jedného z najúspešnejších automobilov v histórii automobility, BMW radu 3.

Chamath Palihapitiya, milionár, ktorý zbohatol vďaka Facebooku a investoval do Tesly, si myslí, že Model 3 má potenciál nie len ovplyvniť trh BMW radu 3, no úplne ho eliminovať. Taktiež vraví, že podľa neho už teraz padajúce predaje tohto obľúbeného sedanu od BMW, budú do pár rokov na bode mrazu.

Takto sa k tomu vyjadril:

“Neexistuje jediná normálna osoba s troškou zdravého rozumu, ktorá by mala možnosť kúpiť Tesla Model 3 online a dostať ho za 30, 60, 90 dní, alebo BMW radu 3 a zvolila by si BMW.”

Tým samozrejme myslí budúcnosť kedy bude Model 3 dostupný v takých časových horizontoch ako sú momentálne elektromobily od Tesly, Model S a Model X. To je ale ešte ďaleko, kedže ako sme spomínali vyššie, Tesla má pred sebou predobjednávku 500 000 kusov Modelu 3 a pravdepodobne sa tohto čakacieho listu nezbaví až do roku 2019.

Palihapitiya naznačoval, že podľa jeho názoru už teraz kradne Model 3 predaje BMW radu 3.

Kým akcie Tesly rastú vďaka Modelu 3 a Tesla Semi, BMW radu 3 vymiera...

A aj keď priama korelácia, ktorá by naznačovala, že príchod Modelu 3 priamo ovplyvňuje predaje BMW radu 3, z dát ešte nie je známa. Je to len veľmi zaujímavá myšlienka, kedže aj počas roku 2017 predaje BMW radu 3 stále padajú, a to celosvetovo.

No po pravde je veľmi nepravdepodobné, že predaje BMW radu 3 padnú na úplnu 0. BMW podľa všetkých informácii pravé v tomto momente pracuje na “Tesla killer” plne elektrickom vozidle, ktoré by malo prísť práve ako náhrada BMW radu 3 so zastaralou technológiou spaľovacieho motoru.

No zatiaľ to vyzerá tak, že kým BMW nepríde na trh so svojím elektromobilom, Tesla Model 3 bude kradnúť zákazníkov tomuto nemeckému koncernu.

A ešte jedna perlička na záver. Na jednej z fanúšikovských stránok Tesly na facebooku sa objavil prieskum kde ľudia mohli zadávať, ktoré vozidlo nahrádzajú ich novo objednaným Modelom 3. Najčastejšiou odpoveďou bolo práve spomínané BMW radu 3. Opýtaných síce nebolo veľa, no dáva nám to ďalší, i keď malý, dôkaz toho, že BMW radu 3 so spaľovacím motorom by čoskoro mohol zmiznúť zo svetových trhov. No dúfame, že zmizne len verzia spaľujúca fosilné palivá a nahradí ho plne elektrické BMW radu 3. Veď svet by o takto elegantné vozidlo naozaj nemal prist…

Zdroj informácií a fotografií‘: Eelectrek, TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here