Na novom videu Tesly sa objavilo záhadné vozidlo, jedná sa o Model Y?

0
2299

Tesla Inc., automobilka z Kalifornie, ktorá sa primárne zameriava na vývoj a výrobu elektromobilov, uverejnila video, ktoré odráža najbližšie mesiace firmy v roku 2018. Vo videu môžeme vidieť zábery z továrne Tesly, ako aj zábery ich existujúcich produktov, produktov vo vývoji a aj produkty o ktorých ešte oficiálne nič nevieme.

Tesla vydala video s názvom “Tesla quarterly all-hands video”, ktoré by podľa slov Elona Muska, mala spoločnosť pravidelne vydávať každý štvrťrok. Vo videu môžeme vidieť všetky produkty divízie elektromobilov Tesly. Od Modelu S, prvého produkčného elektromobilu s ktorým prišla Tesla na trh, cez Model X, Model 3 a ako sa väčšina internetovej komunity domnieva vo videu môžeme zahliadnuť po prvý krát neúplné krivky Modelu Y.

Záhadné vozidlo v novom videu Tesly

Polo-odhalené vozidlo, ktoré sa objaví v prvých sekundách nového videa, ktoré sumarizuje štvrťrok spoločnosti Tesla, nepripomína svojím vzhľadom ani jedno z doteraz známych vozidiel Tesly, aspoň nie tie, ktoré boli už oficiálne odhalené verejnosti. Poďme sa teda pozrieť prečo by to mohol byť práve Model Y.

Vieme, že Model Y je očakávaný už tento rok, pravdepodobne v poslednom štvrťrok tohto roku. Tak isto vieme ako moc Elon Musk miluje tzv. easter eggs, teda v tomto prípade schovávanie odkazov na nové produkty, je teda naozaj vysoko pravdepodobné, že sa jedná o nový Model Y.

Ak vezmeme do úvahy uhol vozidla voči kamere, dĺžka záhadného vozidla na videu je približne rovnaká ako dĺžka Modelu 3. Tak isto vieme, že Model Y by mal byť postavený na rovnakej platforme ako Model 3, takže jeho dĺžka by mala byť, aj keď možno nie rovnaká, minimálne približne rovnaká. Ak si všimnete plachtu, ktorá zahaľuje telo vozidla, v zadnej časti visí prudko dole, takto stavané telo má len jedno vozidlo od Tesly a to Model X, teda jediné elektrické SUV tejto značky.

Posledným vodítkom, ktoré by mohlo poukazovať na Model Y sú zadné dvere vozidla, ktoré nepripomínajú ani jeden doterajší dizajn dverí od Tesly. Aj keď všetky tieto postrehy z videa sú presvedčivé, zatiaľ nie je nič isté a budeme si musieť počkať na ďalšie easter egg od Tesly alebo Elona Muska.

Jedna skupina ale tvrdí, že v tomto prípade sa o Model Y naozaj nejedná, skôr sa prikláňajú k možnosti, že by sa mohlo jednať o nový Model S. Teda vynovenú verziu ikonického elektromobilu od Tesly, s ktorým Tesla prerazila na trhu. Dávalo by to zmysel, od roku 2012 sa veľa na Modeli S vizuálne nezmenilo, samozrejme okrem prednej masky a kapoty. Keď vezmeme do úvahy koľko automobiliek začalo pracovať na svojich elektromobiloch ako napríklad Porsche, ktoré doslova označuje svoj nový Mission E ako Tesla killer, dáva zmysel aby automobilka podnikla nejaké kroky k vynoveniu svojho produktu. 

Tesla Roadster

Tesla vo videu po prvý krát ukázala aj svoju predstavu konečnej verzie prístrojovej dosky a interiéru novej verzie Tesla Roadsteru. Dizajn, presne tak ako pri Modeli 3, je minimalistický a väčšina ovládacích prvkov sa nachádza na stredovej konzole, ktorá ale v tomto prípade, na rozdiel od Modelu 3, je viac podobná tej v Modeli S. Stredová konzola je teda vertikálne orientovaná a preto je otázne či ostatné inštrumenty sa budú nachádzať na tzv. “headsup” displeji na prednom skle alebo na displeji volantu (:O), čo je vysoko nepravdepodobné a nedávalo by to moc zmysel, no vo videu volant naozaj vyzerá ako jeden veľký displej.

Tesla vo videu teda ukazuje interiér z pohľadu vodiča, no tak isto nám ukazuje jeho neuveriteľné zrýchlenie. Na konci videa sa nachádza zopár záberov ľudí, ktorí mali možnosť si toto zrýchlenie vyskúšať v novembri 2017 na vlastnej koži, vtedy Tesla na odhalení kamiónu Tesla Semi, predstavila aj nový koncept pre nový Tesla Roadster. Reakcie ľudí sú úžasné!

Pre tých čo náhodou túto informáciu nezachytili, Tesla predstavila v novembri 2017 nový dizajn ich Tesla Roadsteru. Vozidlo by malo disponovať vysokým dojazdom ako aj neuveriteľným výkonom, ktorý by mal konkurovať aj tým najnovším hyperautám dneška. Podľa slov Elona Muska, parametre, ktoré uverejnili pre toto neuveriteľné vozidlo s cenovkou 200 000 amerických dolárov (bez DPH), boli len pre základnú verziu a naozajstný nadšenci rýchlosti si budú môcť priplatiť za verziu, ktorá doručí výkon na “úplne novom levely”.

Tesla Roadster:

  • 0-100 km za 1,9 sekundy
  • Výkon: krútiaci moment 10 000 nm
  • Dojazd: 1000 km
  • Veľkosť batérie: 200 kWh
  • Najvyššia rýchlosť: 400 km/h
  • Harmonogram výroby: 2020
  • Prevodovka: 3 elektrické motory
  • Sedenie: 4 cestujúci v konfigurácii 2 + 2
  • Vybavenie: odnímateľná strecha

Tesla Semi

Pár sekúnd je vo videu vyhradených aj pre elektrický kamión od Tesly. Elon Musk predstavil dve verzie Tesla Semi v novembri minulého roku, jednu verziu s dojazdom 500 km, ktorá by mala stáť 150 000 amerických dolárov (122 000 EUR) a druhú verziu s dojazdom 800 km, ktorá by sa mala predávať za 180 000 amerických dolárov (146 000 EUR). Tesla tento dojazd dosiahla vďaka svojej dychberúcej 1 MWh batérii, no tak isto vďaka neuveriteľnej aerodynamickosti karosérie. Tesla Semi a jeho aerodynamika je jedna z vlastností, ktorá pri predstavení všetkým vyrazila dych. Tesla Semi by sa mala dostať na trh v roku 2019 – 2020. Tesla spustila hneď po predstavení možnosť rezervácie a dokonca tieto elektrické kamióny už majú za sebou skúšobné jazdy z Gigafactory v Nevade do Fremontskej továrne Tesly.

Tesla Energy, Fremont & Gigafactory

Tesla vo svojom videu v krátkosti odprezentovala aj svoje najnovšie produkty od energetickej divízie Tesly. Firma sa pochválila krásnymi zábermi na industriálne batérie, ktoré inštaluje v Austrálii či domáce batérie, ktoré momentálne pomáhajú stabilizovať Puerto Rico, po tom čo ich elektrickú infraštruktúru zničil hurikán.

Vo videu si tiež môžete všimnúť továreň Gigafactory v Nevade aj s divokými koňmi, ktoré žijú v jej okolí. Tesle sa do necelých dvoch minút podarilo vtesnať obrovské množstvo vecí a my sa na toto video nemôžeme prestať vynadívať. Ako sa pozdáva vám? A všimli ste si vo videu niečo čo my nie? Prezraďte nám v komentároch na facebooku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here