Dnes ráno približne o 6:00 stredoeurópskeho času vidal Elon Musk, výkonný riaditeľ Kalifornskej automobilky Tesla Inc., sériu statusov na svojom Twitteri. Tieto statusy sa, ako inak, týkali ich najnovšieho elektromobilu Tesla Model 3. Model 3 je oficiálne tým nejočakávanejším elektromobilom a aj vozidlom na svete. Toto tvrdenie nie sú len prázdne slová fanúšikov, všetko je podložené číslami, keďže ešte nikdy si žiadne auto nepredobjednalo toľko ľudí ako práve Model 3. Momentálne Tesla zaznamenáva viac ako 500 000 predobjednaných kusov Modelu 3.  Musk už v piatok reagoval na otázku jedného z fanúšikov Modelu 3, ktorý sa pýtal na oficiálny dátum výroby. Musk mu vtedy odpovedal, že viac informácií poskytne v nedeľu. Elon slovo dodržal a tu sú novinky, ktoré nám o Modeli 3 odhalil!

Model 3 spĺňa všetky regulačné požiadavky

Prvý status, ktorý Elon Musk dnes ráno na svojom Twitteri postol sa týka regulačných požiadaviek. Elon napísal, že Model 3 bol odobrený oficiálnymi orgánmi a spĺňa všetky regulačné požiadavky aby sa mohol oficiálne dostať na cesty.

Model 3 bol na cestách síce posledné dva mesiace vídaný často, no jednalo sa len o predvýrobné prototypy, ktoré získavajú špeciálne povolenie aby mohli byť testované na cestách.  No od dnes oficiálne vieme, že konečná verzia Modelu 3 bola odobrená na cesty.

1. júl bol posledný rok považovaný za oficiálny štart výroby Modelu 3. Veľa analystov verilo, že sa jednalo len o ďalší Muskov nesplnitelný termín, no tento krát milo prekvapil! Predsa len ako všetci dobre vieme, Musk je známi svojimi nerealistickými termínmi a to dokonca až natoľko, že mu ľudia vymysleli vlastné časové pásmo – Musk Standard Time, Muskov štandardný čas. No neboli to len kritici, či fanúšikovia, ktorí považovali 1. júl za nesplnitelný termín. Samotný Musk sa vyjadril v máji minulého roku, že tento termín je “impossible”, t.z. že je nesplnitelný.

No z informácií, ktoré o Muskovi a jeho obchodných praktikách vieme je jasné, že tento termín slúžil nie len ako časový horizont pre zamestnancov Tesly, ale tak isto aj ako prostriedok na donútenie všetkých dodávateľov aby nemeškali. V tomto momente Tesla vyrába približne 100 000 elektromobilov ročne, no do roku 2018 by toto číslo chcela zväčšiť päť násobne. Avšak nato sa musí uistiť, že žiadny z dodávateľov nezaspí na vavrínoch a nespomalí ich výrobu.

Najočakávanejší elektromobil na svete ide do výroby už tento týždeň!
Zdroj: eslacentral

Prvý Model 3 zíde z výrobnej linky uz tento piatok!

Tesla sa od prvého náčrtu, od prvej zmienky o Model 3 sústredila na jeho výrobné procesy. Vedeli, že pokiaľ chcú Model 3 udržať v cenovej hladine, ktorú si určili, teda 35 000 amerických dolárov, výrobné procesy, ako aj výbava, budú musieť byť premyslené do posledného detailu. Model 3 napríklad na rozdiel od Modelu S či Modelu X využíva len zlomok káblovania, na jeho palube sa tak isto bude nachádzať iba jeden displej, na rozdiel od 2 dispejov, ktoré sa nachádzajú na jeho starších a luxusnejších súrodencoch. Firma takýmto spôsobom ušetrila na viacerých vlastnostiach elektromobilu.

No dôležité je, že Tesla sa rozhodla vyrobiť Model 3 s vybavením schopným doručiť autonómiu 5 stupňa. A aj keď tohto Model 3 momentálnie nie je schopný, má na palube vybavenie, ktoré mu to v budúcnosti umožní. Tento najočakávanejší update autopilota by mal prísť do všetkých Modelov 3 a do Modelov S a X vo verziách HW2 už koncom tohto roka.

Prvých 30 kusov Tesla odovzdá na párty

Elon Musk v jednom zo svojich tweetov tak isto napísal, že prvých 30 kusov, ktoré Tesla vyrobí do 28. júla budú odovzdané v tento deň na “Odovzdávacej párty”. Kde sa táto párty bude odohrávať nám nie je jasné, ale pravdepodobne vo Fremonte v Kalifornii.

Elon Musk ďalej napísal, že výroba sa začne v júli a to 30 kusmi za mesiac. Potom dodal, že výroba sa exponencionálne bude zvyšovať a v auguste Tesla plánuje vyrobiť 100 kusov, v septembri 1500 a už v decembri Musk očakáva, že Tesla bude vyrábať 20 000 kusov ich najnovšieho elektromobilu Modelu 3.

Musk po dlhých rokoch svoje slovo a termín dodržal a je to prekvapením tak ako pre nás, tak aj pre zvyšok sveta. Elektromobily síce zatiaľ nie sú v rukách majiteľov a teda ešte stále ostáva priestor na zlyhanie či chybu, no pri tom ako dôležitý je Model 3 pre budúcnosť automobilky, zdržania a odklady, ktoré sa objavili v prípade Modelu S a X neočakávame.

My v tíme EMblog budeme napäto sledovať čo sa bude diať tento mesiac a následne vás o tom budeme informovať a ak len trošku bude možné a Tesla bude svoju odovzdávaciu párty vysielať live, tak vám ju určite na našom blogu poskytneme. Zatiaľ sa pokochajte videom, keď Model 3 bol ešte len v náčrtoch a v dohadoch. Dnes už je na výrobnom páse! 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here