Nikola Corporation, je americká firma založená Trevorom Miltonom v októbri 2014. Firma bola založená za jediným účelom a to vyvíjať a vyrábať elektrické vozidlá, špecificky nákladné a terénne vozidlá. Firma má momentálne v štádiu vývoja tri vozidlá poháňané čisto elektrickou energiou: Nikola One, Nikola Two a Nikola Zero.

No Nikola nie je len ďalšiou z radu nových “elektromobiliek”, ktoré sa ako huby po daždi začali objavovať po celom svete po vzniku a prvých úspechoch Tesla Inc., sprvu automobilového startapu neskôr energetického giganta z Kalifornie. Nikola prichádza na trh nie len s elektrickými vozidlami poháňanými batériami, no s elektrickým riešením za pomoci vodíku spolu s celou infraštruktúrou založenou na solárnej energii, vodíku a batériách. Poďme sa teda pozrieť na Nikola Corporation spoločne.

Solárna energia a výroba vodíku

Nikola Corporation plánuje poháňať všetky svoje vozidlá za pomoci vodíku, baterií a elektriny. Toto plánuje Nikola dosiahnuť s nulovými emisiami od výroby až po spotrebu a to za pomoci solárnej energie. Plán je nasledovný, najskôr Nikola nainštaluje obrovskú solárnu farmu niekde v štáte Utah, v USA, neskôr by mali tieto továrne na vodík byť rozložené po celom USA. Solárne panely budú generovať elektrickú energiu, vďaka ktorej bude Nikola elektrolízou H2O (vody) získavať vodík. Ten bude skladovaný a pod tlakom prevážaný v cisternách ťahaných ich vlastnými kamiónmi Nikola One a Nikola Two, vužívajúcimi na pohon túto technológiu.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Samozrejme v budúcnosti by sa takýto spôsob výroby vodíku presunul aj do Európy, Ázie a ďalších častí sveta, kedže prevážať vodík po celom svete namiesto lokálnej výroby by zrejme nedávalo zmysel.

Nikola Corporation má dve dcérske spoločnosti: Nikola Motor Company a Nikola Performance Sport. Tieto firmy budú obe využívať Nikola infraštruktúru a vyvíjať a vyrábať vodíkom a elektrinou poháňané vozidlá.

Vodíkové čerpacie stanice

Samozrejme tak ako posledných 100 rokov potrebujeme sta-tisíce čerpacích staníc na benzín či v posledných rokoch na naftu a plyn, tak bude aj Nikola potrebovať svoje vlastné čerpacie stanice schopné tankovať vodík do ich vozidiel rýchlo, pod tlakom, no hlavne bezpečne. Tak ako Tesla tak aj Nikola sa rozhodla postaviť svoje vlastné stanice, na ktorých budú mať všetky jej vozidlá palivo zadarmo a to až do dojazdu 1 609 344 km (1 000 000 míľ). Pre mnoho dopravných firiem je práve premenlivá cena za benzín či naftu tým najväčším problémom. No Nikola sľubuje nízku, no hlavne stabilnú cenu paliva, ktorú si budú môcť sami regulovať a kontrolovať. Čo znamená, že až na dane, ktoré sa môžu čas od času meniť, cena za palivo by mala byť z dlhodobého hľadiska pomerne stabilná.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Toto sľubuje Nikola na svojej stránke:

“Vďaka Nikola Motor, najväčšia finančná premenná v dopravnom priemysle (palivo) je od teraz fixná, predvídateľná, kontrolovateľná, cenovo dostupná a garantovaná.”

Nicola Motor Company, Nikola One & Nikola Two

Do roku 2021 sa Nikola Motor Company, jedna z divízií spoločnosti Nikola Corporation, zaviazala na trh priniesť ich dva vodíkom a elektrinou poháňané kamióny Nikola One & Nikola Two. Oba kamióny budú poháňané elektrickou energiou uchovavánou v 320 kWh batériách. Tie budú neustále dobíjané vodíkovými palivovými článkami. Táto kombinácia výroby elektrickej energie a batérií bude schopná poháňať oba tieto kamióny až 1930 km bez potreby tankovania.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Oba kamióny budú schopné zrýchlenia z 0 – 100 km/h do 30 sekúnd čo ráta s plne naloženým návesom. Čo je oproti porovnateľnému dieslovému kamiónu s rovnako naloženým návesom až o 30 sekúnd rýchlejšie. Takéto zrýchlenie im umožní ich výkon 1000 konský síl a pohon všetkých 6 kolies. Tak isto budú schopné dosiahnuť brzdnej dráhy cca 76 metrov.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Každý z kamiónov by mal byť vybavený systémom, ktorý bude monitorovať blízke okolie kamiónu, cesty a vozidiel okolo kamiónu na to aby predišiel nehodám. Tento systém tak isto umožní vodičom vidieť plných 360 stupňov okolo kamiónu a v kombinácii s radarom a sonarom by sa mali nehody spôsobené slepými uhlami stať vecou minulosti.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Nikola One bude kamión na dlhé vzdialenosti vybavený priestrannou kabínou. Tá by mala byť o 30% väčšia ako tie, ktoré sa momentálne nachádzajú v kamiónoch na dlhé vzdialenosti. Nikola Motor Company totižto uskutočnila prieskum z ktorého vyšlo, že jedna vec na ktorú sa vodiči najviac sťažujú je veľkosť kabíny. Tak isto by mal disponovať panoramatickým čelným sklom a obrovským dotykovým displejom.

Veľmi podobnou výbavou by mal disponovať aj Nikola Two, no ten nebude vybavený kabínou vodiča. Tento kamión by mal slúžiť len na kratšie vzdialenosti a jednodňové dovozy.

Nikola Performance Sport & Nikola Zero

Nikola plánuje vyrábať tak isto terénne vozidlá, ktorých využitie pripadá skôr na športy ako je rally či armádne využitie v ťažkých terénoch či púšťach. Toto vozidlo bude vyrábané pod ďalšou z divízii Nikola Corporation, táto ponesie meno Nikola Performance Sport. Ako už názov napovedá bude sa jednať o výkonné športové vozidlá, no nie o cestné športové vozidlá, ale terénne.

Nikola Corporation prináša na trh vodíkové riešenie, ktoré má naozaj svetlú budúcnosť

Podobné vozidlá sa využívajá na súťažiach ako je Rally Dakar. Tu ponúkne Nikola Zero naozaj úžasné vybavenie. S dojazdom 322km s plne naložením automobilom ide o jeden z najlepších terénnych vozidiel v tomto type zaťaženia a využitia. Nikola Zero bude poháňaná 555 konskými silami a bude mať pohon všetkých 4 kolies. Jej zrýchlenie bude naozaj nadštandardné v jej kategórii, kedže s plne naloženým terénnym vozidlom dokáže zrýchliť z 0 – 100 km/h za neuveriteľných 3.9 sekundy. Zero sa bude dodávať s 75 kWh, 100 kWh a 125 kWh batériami.

Je mnoho ďalších informácií, ktoré by sme vám chceli podať o všetkých týchto úžasných novinkách, no bohužiaľ je toho toľko, že sa to nedá všetko spracovať naraz. Preto v priebehu najbližších pár týždňov vám spracujeme Nikola Infraštruktúru, Nikola One & Two, Nikola Zero a všetky nadchádzajúce plány tohto úžasného startupu. Máte sa určite načo tešiť a ak máte otázky ohľadom Nikola, na ktoré by ste chceli aby sme vám odpovedali my, či samotné Nikola, dajte nám vedieť v komentároch na Facebooku a my sa ich čo najlepšie pokúsime zodpovedať v nadchádzajúcich článkoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here