Posledný deň minulého roku bol zaujímavý nie len kvôli oslavám po celom svete, ale i vďaka Tesle, ktorá 31. decembra 2016 aktualizovala svojho HW2 autopilota aktívne pre prvých 1000 Tesla áut. Pre zvyšok áut bol HW2 autopilot aktualizovaný pasívne, v takzvanom “tieňovom móde”.

Tesla predpokladala, že v prvom týždni nazbiera dostatok dát aby mohla zmeniť ostatné vozidlá z pasívneho na aktívny mód. Nakoniec sa rozhodla počkať a aktualizovala znova prvých 1000 áut na novšieho HW2 aktívneho autopilota a ostatné vozidlá aktualizovala tiež no opäť len v pasívnej verzii.

Pre porozumenie. HW2 odkazuje na hardware 2.0, čo je najnovšou verziou Tesly, ktorá by mala umožňovať absolútnu autonómnosť, teda šoférovať auto bez úplnej ľudskej interakcie. HW1 bola prvá verzia, ktorá umožňuje autonómnosť, no len čiastočnú. Aktívna verzia pre prvých 1000 áut znamená, že ľudia sa môžu nechať voziť svojím autom bez potreby ho šoférovať, no s určitými rýchlostnými obmedzeniami. Obmedzenie sa udržuje cca na 55km/h pre autopilota, no Elon Musk potvrdil, že rýchlosť budú postupne zvyšovať.

Pasívny autopilot Vám nedovoluje nechať sa voziť autom automaticky, iba sleduje cestu a v pozadí vyhodnocuje dáta, ktoré sníma na ceste. Tieto dáta Tesla nakoniec vyhodnocuje a využíva na zdokonalenie svojho autopilota.

Tesla prichádza aj so zlepšením jej najrýchlejších a najvýkonejších modelov, P100D a to v zrýchlení z 0-100 km/h. Doteraz tento model dosahoval na “Ludicrous” móde neuveriteľný čas 2,5s, no nový update dosahuje zrýchlenie 0-100 km/h za 2,4s. Tento nový mód bude podľa všetkého nazvaný “Ludicrous+”, kedže posledné vylepšenie “Autosteer”, teda automatického šoférovania, má názov “Autosteer+”.

Tesla plánuje priniesť aktualizácie približne každý mesiac a tým docieliť úplnú autonómiu svojích najnovších modelov a to do konca roka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here