Len o niečo viac ako 10% Modelov 3 bolo doručených zákazníkom, z pôvodne plánovaných 20 000 vozidiel a finančné výsledky Tesly sú nízko pod očakávanými, je toto koniec Tesly? … V krátkosti. Nie, ani nahodou!

Tesla, najznámejšia značka elektromobilov na svete, oznámila pred pár dňami svoje finančné výsledky za 3 kvartál tohto roku. Ako sa ukázalo, zárobkovo sa jednalo o najhorší štvrťrok aký kedy Tesla mala. Aj keď predaje ich luxusných elektromobilov, Model S a Model X, sú silnejšie ako kedykoľvek pred tým a zaznamenávajú čoraz väčší dopyt zákazníkov, ich meškanie s Modelom 3 spôsobuje firme veľké finančné straty. Zaujímavé ale je, že aj napriek meškajúcim doručeniam fanúšici Tesly ostávajú pozitívny. A nie len to, objednávky Modelu 3 stále vo veľkom prichádzajú. Poďme sa teda pozrieť čo sa udialo za posledných pár týždňov.

Tesla posunula dátumi doručenia Modelu 3

Produkcia Modelu 3 je momentálne veľmi pomalá, primárne sa jedná o problémy s dodávateľmi, už teraz musela Tesla posunúť doručenia Modelu 3 väčšine zákazníkov až o 1 – 3 mesiace. Tesla už dokonca aktualizovala všetky dátumy doručení na svojej stranke.

Takýto email dostali ľudia, ktorí si rezervovali Model 3:

“Chceme vám znova poďakovať za rezerváciu vášho Modelu 3. Darí sa nám veľmi rýchlo odstraňovať začiatočné problémy produkcie, tvrdo na nich pracujeme, no váš odhadovaný dátum doručenia bude o niečo neskôr ako sa pôvodne predpokladalo. V najbližších 24h sa môžete prihlásiť do vášho Tesla účtu, kde budete môcť vidieť aktualizovaný dátum doručenia.”Novinky posledných týždňov - Model 3 nestíha a finančné výsledky Tesly sú nižsie ako sa predpokladaloNovinky posledných týždňov - Model 3 nestíha a finančné výsledky Tesly sú nižsie ako sa predpokladalo

Posunutia sa týkajú úplne všetkých objednávok, no nie pre každého zákazníka je meškanie rovnako dlhé. Ľudia, ktorým sa podarilo objednať Model 3 v prvých hodinách predaja tohto dlho očakávaného “lacného” elektromobilu, majú dodaciu dobu posunutú len o mesiac, pokiaľ si objednali drahšiu “Long Range” verziu s jedným motorom. Originálne bolo predpokladané doručenie pre týchto zákazníkov na október až december tohto roku, momentálne sú dodania očakávané na november 2017 až január 2018. Tým, ktorí si v prvý deň objednali lacnejšiu “Standard Battery” verziu, Tesla zmenila dodaciu dobu z decembra 2017 až na február 2018. No a verzia s dvoma motormi, ktorá sa originálne očakávala v júli až septembri budúceho roku, sa presunula na august až október 2018.

“Ďakujeme za vašu trpezlivosť, no hlavne za vieru v budúcnosť postavenú na obnoviteľných zdrojoch. Snažíme sa z plných síl aby budúcnosť taká bola.”, povedala Tesla v emaily s ospravedlnením zákazníkom.

Ako sa neskôr ukázalo, za meškaním Modelu 3 nestoja len nestíhajúci dodávatelia. Počas prezentácie zárobkov 3 kvartálu, Elon Musk spomenul, že ďalším dôvodom spomalenia výroby Modelu 3 je softvér, ktorý je zodpovedný za výrobu batérií pre Model 3. Softvér, ktorý kontroluje výrobu batérií v Nevadskej Gigafactory musel byť úplne nanovo napísaný, nie opravený či prepísaný, musel byť úplne nanovo navrhnutý.

“Museli sme prepísať všetok softvér od piky. Podarilo sa nám napísať 20 až 30 rokov písania softvéru jedného človeka v priebehu 4 týždňov.”, povedal Musk, keď vysvetľoval koľko programovania bolo potrebného na to, aby mechanické časti vyrábajúce batérie pre Model 3 mohli naďalej vyrábať.

Cieľ Tesly vyrábať 5000 kusov Modelu 3 týždenne sa teda presunul z decembra 2017 na marec 2018 a Elon Musk odhaduje, že do konca roku by mohli vyrábať cca 2000 Modelov 3 týždenne, no nie pôvodne plánovaných 5000. Momentálne dokáže Tesla vyrobiť o niečo viac ako 500 elekromobilov Model 3 týždenne a pomaly sa ich produkcia zvyšuje. No finálne skladanie a spájanie s batériou bolo samozrejme neuveriteľne spomalené vyššie spomínaným problémom s výrobou batérií a dodávateľmi.

Tesla oznámila finančné výsledky – neboli tak zlé ako sa predpokladalo

Samozrejme nízke číslo doručených Modelov 3, najočakávanejšieho automobilu na svete, nebude mať dobrý dopad na finančné výsledky Tesly. V stredu Tesla oznámila svoje finančné výsledky. Analysti z Wallstreet odhadovali, že Tesla bude v 3 kvartály tohto roku vykazovať obrat až 2.9 miliardy amerických dolárov a vzhľadom na obrovské investície do Modelu 3 odhadovali, že strata za akciu sa bude pohybovať cca v hladine 2.45 amerických dolárov na akciu. Nie prekvapujúco Tesla dosiahla očakávaného obratu. No napriek tomu, že predaje Modelu S a Modelu X rastú ako nikdy pred tým, stratu na akcii analysti netrafili ani približne. Tesla oznámila, že strata na jednu akciu sa vyšplhala na 3.70 amerického dolára na akciu.Novinky posledných týždňov - Model 3 nestíha a finančné výsledky Tesly sú nižsie ako sa predpokladalo

Takto sa k výsledkom vyjadrila Tesla:

“V 3 kvartály sme doručili našim zákazníkom dokopy 26 137 vozidiel, z toho 25 915 elektromobilov Model S a Model X a 222 elektromobilov Model 3. Dokopy sa doručenia Modelu S a Modelu X zvýšili v 3 kvartály o 18% (globálne), napríklad v 2 kvartály to bolo len 4.5%, v porovnaní s výsledkami z minulého roku. Obe vozidlá, Model S a Model X, získali ešte väčší podiel na Americkom trhu s luxusnými automobilmi. Navyše, predaje použitých vozidiel sa viac ako zdvojnásobil v porovnaní s minulým rokom. Veríme, že hotovosť, budúce predaje a kredit, ktorý máme k dispozícií, nám poskytuje dostatočné finančné zdroje na to, aby sme zvyšovali produkciu Modelu 3 až do sľúbených 5000 kusov týždenne. Po opravení produkčnej linky a následnom zvýšení produkcie, očakávame signifikantný prísun peňazí z prevádzakovej činnosti automobilky.”

Z textu vyššie vyplýva zopár zaujímavý faktov. Za prvé, predaje Modelu S a Modelu X sa zvyšujú aj napriek očakávaným poklesom, ktoré firma predpokladala ako vedľajší účinok predaja Modelu 3. Vyzerá to tak, že všetka pozornosť, ktorú Model 3 vytvoril, priviedla k Tesle mnoho nových zákazníkov, ktorí sa po získaní informácií rozhodli radšej pre luxusnejšiu verziu. Tak isto to znamená, že Tesla neplánuje v blízkej budúcnosti žiadne nové investičné kolá na zvýšenie kapitálu a to sú rozhodne pozitívne správy pre investorov.

Model 3 existujúce elekromobily Tesly neohrozil

Aj napriek predpokladanému negatívnemu dopadu predaja Modelu 3 na existujúce vozidlá, Model S a Model X, Tesla vo veľkom predáva tieto vozidlá a dokonca aj napriek zlým finančným výsledkom dosiahla rekordných čísel vo výrobe ako aj doručeniach. Nie len, že sa zvýšila výroba a doručenie, no tak isto počet objednávok a to sa netýka len USA. Rekordné výsledky vykazujú všetky kontinenty na ktorých Tesla pôsobí: Severná Amerika, Európa aj Ázia. Toto je výsledkom otváranie viacerých Tesla predajní po celom svete, no hlavne medializáciou Modelu 3 a teda vytváraním omnoho väčšieho povedomia značky.

Novinky posledných týždňov - Model 3 nestíha a finančné výsledky Tesly sú nižsie ako sa predpokladalo

Musk sa od začiatku bál, že ľudia budú Model 3 vidieť ako ďalšiu generáciu ich elektromobilov a nástupcu Modelu S. Aj preto Tesla doslova “anti-predávala” Model 3 zákazníkom, poukazujúc vždy na možnosť zakúpenia Modelu S či Modelu X ako alternatívy. No opak sa stal pravdou a všetka medializácia Modelu 3 priniesla Tesle mnoho nových zákazníkov so záujmom o práve vyššie spomínané luxusné elektromobily.

Aj keď Model 3 kráča vo výrobných šľapajách oboch jeho starších súrodencov a jeho začiatočná výroba a doručenia meškajú, tak ako pri doteraz všetkých nových elektromobiloch od Tesly, fanúškovia a zákazníci, aj keď možno trochu sklamaní či nahnevaní, vieru v svoju obľúbenú značku nestratili. A ani by nemali, je naozaj nepríjemné keď sa na niečo tešíte a čakáte a pôžitok z doručenia je vám odopretý o nejaký ten čas navyše, no určite to nie je tak nepríjemné ako pripraviť o životné prostredie nasledujúce generácie.

A čo vy, už ste si objednali svoj Model 3? Ak nie a máte záujem, urobte tak radšej na stránkach Tesly a nie na stránkach Alzy, ktorá začala predávať Model 3 za 53 000 EUR za “Long Range” verziu a 42 000 EUR za “Standard battery” verziu. Tieto ceny sú neporovnateľne vyššie ako keď si Teslu objednáte priamo zo stránok Tesly.

Zdroj obrázkov a informácií: Electrek, Teslarati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here