Tesla kombi v USA možno znie ako veľmi zvláštny nápad, no tu, v Európe, je to jeden z najviac žiadaných modelov vozidiel a to, že Tesla takúto verziu svojho Modelu S či Modelu 3 neponúka, je na Európskom trhu naozaj handikap. No už čoskoro by sa mohol práve kombi Model S objaviť na Európských cestách, aj keď nie priamo vyrobený Teslou. Malý startup z Anglicka, QWest Norfolk, sa rozhodol, že EU trh si zaslúži plne elektrické kombi a tak sa rozhodlo jedno vyrobiť. Aj keď slovo vyrobiť asi nie je najvýstižnejšie. Tento malinký startup zobral Model S P90D a momentálne sa ho snaží čo najefektívnejšie modifikovať na kombi.

Po pár pivách to znelo ako super nápad

YouTube kanál Fully Charged mal nedávno možnosť nazrieť do garáže, kde táto premena prebieha. Johnny Smith, ktorý túto návštevu v Norfolku moderoval, bol osobne pozvaný aby začal prvý rez na existujúcej karosérii Modelu S. Najskôr však prebehol rýchli rozhovor s majiteľom elektromobilu, ktorý podstupuje túto premenu. Je naozaj vtipné ako vlastne celý tento projekt vznikol. Jedného večera, po pár pivách, sa úspešný podnikateľ, ktorý vlastní 3 psy, sťažoval, že kúpil už druhý elektromobil od Tesly, no v podstate je mu na nič, lebo do neho nevmestí v pohodlí svoje psy. A tak prišiel nápad, postaviť si svoje vlastné kombi od Tesly.

Jir Router, dobrý známy tohto podnikateľa, prišiel s návrhom ako prerobiť elektrický sedan od Tesly na elektrické kombi. Jediná podmienka bola, že po dokončení projektu musí byť automobil schopný pohodlne odviezť aspoň jedného psa. Aj keď vlastní až 3 psov, len jeden, Ted, s ním jazdí denne do práce a chce aby sa pri tom aspoň on cítil pohodlne.

Od Le Mans ku kombi pre psy

Inžinier a dizajnér, ktorý sa podujal na tento projekt, Jim Router, je dizajnérom a inžinierom, ktorý sa celý život venuje vývoju a výrobe športových automobilov pre legendárnu, 24 hodín trvajúcu súťaž “Le Mans”. V tomto momente je vedúcim dizajnu a inžinierstva v tomto malinkom startupe, QWest Norfolk.

Jeho odhad je, že takéto vozidlo by mohlo byť veľmi atraktívne pre Britský a Európsky trh. Myslí si, že ich modifikácia by mohla byť naozaj výhodný spôsob ako dostať na Britské a Európske cesty elektrické, no i výkonné kombi od Tesly. Bude to nielen praktické, no potencionálne a aj veľmi výnosné, pokiaľ sa ich predpoklad o dopyte tohto vozidla potvrdí. Jim odhaduje, že váha Modelu S sa nezmení, no čo je zaujímavejšie, prvé testy ukazujú, že modifikácia by mohla dokonca vylepšiť aerodynamiku Modelu S. To sa ale uvidí až po tom čo prebehnú aerodynamické testy s prvým dokončeným prototypom.

Ako sa ukázalo dizajn Modelu S je ako stvorený pre kombi modifikáciu. Vyzerá to akoby pri jeho výrobe Tesla myslela na možnosť useknutia zadnej časti kabíny na vytvorenie kombi. QWest Norfolk už vyrobilo render, ako aj miniatúru a musíme uznať, že vyzerá naozaj atraktívne. No je jednoduché spraviť render či miniatúru, naozajstná hodnota tejto modifikácie sa ukáže až po prvých najazdených kilometroch a skúsenostiach s elektrickým kombi.

QWest Norfolk nie je prvá firma ktorá ponúka modifikácie Tesiel. No žiadna z existujúcich firiem nezašla pri modifikáciach tak ďaleko ako práve QWest Norfolk.

Na videu nižšie môžete vidieť ako Johnny usekne zadnú časť kabíny Modelu S.

 Tesla Model S kombi

Model S, ktorý bol zvolený na túto modifikáciu mal len 6 mesiacov. Má najazdených necelých 25 000 kilometrov, takže je v podstate takmer nový. Jedná sa o verziu P90D, čo znamená, že keby sa aj nejaké to kilečko či dve navyše objavilo po dokončení premeny sedanu na kombi, príliš by to nezavážilo.

Zaujímavé je, že QWest Norfolk tak isto kontaktovalo Teslu a uviedlo aké modifikácie plánujú na automobile previesť. Ich záujmom je modifikovať Teslu tak aby nestratila záruku či servis od Tesly. Tesla je vraj úplne ok s týmto riešením a nijakým spôsobom sa nesnažila QWest Norfolk od tohto projektu odradiť.

Dorian Hindmarsh, jeden zo zakladateľov firmy a tohto projektu, hovoril o tom prečo vlastne Teslu kontaktovali. On ako aj jeho kolegovia sú veľkými fanúšikmi Tesly. Tvrdí, že podľa jeho názoru Tesla a jej politika je celá založená na inovácii a preto sa nebáli o ich plánoch informovať Teslu.

“Tesla vytvoril túto užasnú značku a vystavala ju z ničoho, našou modifikáciou nechceme nijakým spôsobom toto skvelé meno značky ohroziť”.

Poukázal aj na to, že to je aj dôvod prečo na túto prácu povolali taký kaliber ľudí ako povolali, tým určite naráža na Jima Routera, ktorý pracoval celý život na športových automobiloch pre Le Mans.

QWest Norfolk sa nedotkol žiadnych elektrických systémov vo vozidle a ani to neplánuje urobiť. Všetky systémy sú v častiach, ktoré na elektromobile zachovávajú, takže potenciálne problémy spôsobené modifikovaním elektrických systémov automobilu nehrozia.

Sme naozaj zvedavý na výsledok tejto práce, prvý prototyp nie je ďaleko od dokončenia a mohli by sme ho vidieť na cestách už tento rok. Mesiac od vytvorenia vyššie uvedeného videa by mal byť prototyp hotový a možno o ďalšie 2-3 by mohol legálne jazdiť na cestách. Určite vám prinesieme update o tom ako tento projekt dopadol a pokračuje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here