Elon Musk sa tento víkend zúčastnil stretnutia guvernérov z viac ako 30 štátov USA. Včera sme písali o témach o ktorých hovoril, no nebolo to ani zďaleka všetko. Medzi inými témami Elon Musk hovoril aj o tom čo v budúcnosti čaká automobily so spaľovacím motorom a vtipne prirovnal dnešný automobil ku koňom.

V tomto článku nebudeme opisovať naše názory, či pohľad na vec, skôr sa bude jednať o zhrnutie výrokov Elona Muska z vyššie spomínaného stretnutia. V rozhovore hovoril o rôznych témach, od umelej inteligencie, cez NASA a výskum vesmíru, až po autonómne automobily.

Elon Musk o elektrifikácii, elektromobiloch a solárnej energii v Číne

“Pravdepodobne za 10 rokov bude viac ako polovica produkcie automobilov v USA elektrická. Čína nás pravdepodobne predbehne a o 10 rokov bude omnoho ďalej ako USA, kedže Čína začala byť ‘super-pro EV’, teda podporovať elektrifikáciu. Možno to veľa ľudí nevie no enviromentálna legislatíva Číny je omnoho ďalej ako tá v USA. Ich pristúp k obnoviteľným zdrojom energie je omnoho ďalej. Niekedy si ľudia myslia že Čína je pozadu, či zaostalá, v prípade propagácie obnoviteľných zdrojov energie, no opak je pravdou, Čína je tou najagresívnejšie pristupujúcou krajinou k obnoviteľným zdrojom, je to šialené. Dokonca koalícia automobilových výrobcov spoločne napísala Čínskej vláde, žiadajúc spomalenie v elektrifikácii, pretože je to na nich a ich biznis príliš. Podľa najnovších regulacií potrebujú tieto automobilky vyrobiť viac ako 8% eletkromobilov celkovej automobilovej produkcie Číny do 1 alebo 2 rokov, to nie je fyzicky možné. Čína je tou najagresívnejšiou krajinou v adaptacií elektromobilov a solárnej energie. Je to veľmi častý omyl, že si ľudia myslia opak. Táto informácia je prístupná každému kto vie použiť google. Je to naozaj jednoduché.”

O 20 rokov budú regulérne autá ako dnes kone
Zdroj: fontech

Zmena nebude okamžitá

“Za 10 rokov bude polovica všetkej produkcie automobilov elektrická. A myslím si, že takmer každé auto ktoré bude vyrobené o 10 rokov bude autonómne. Bude naozaj ojedinelé nájsť automobil ktorý nebude schopný autonómneho riadenia. Bude to naozaj obrovská zmena. No čo si treba uvedomiť je, že nové automobily tvoria iba 5% celkového počtu automobilov v prevádzke. Ako dlho automobil či nákladiak vydrží? Väčšinou je to približne 15 až 20 rokov pred tým než je vozidlo zošrotované. Takže nové vozidlá tvoria tak 1/15 celkového počtu automobilov v prevádzke. Aj keď výroba začne produkovať iba elektrické a autonómne vozidlá, stále to znamená, že väčšina automobilov na cestách autonómne či elektrické nebudú. Zaberie to ďalších 5 až 10 rokov kým elektrické či autonómne vozidlá prestanú byť mešinou na cestách.”

Elon Musk Blog
Zdroj: oenergetice

Obyčajné autá budú ako kone

“Plne autonómne. Žiadny volant v nich nebude. O 20 rokov to bude ako mať koňa. Ľudia majú kone, čo je cool. Stále budú ľudia ktorí nebudú mať autonómne automobily, tak ako dnes majú ľudia kone. Len to bude nezvyčajné používať neautonómne vozidlo ako spôsob prepravy.”

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here