Tesla Model S dominuje na domácom Americkom trhu luxusných automobilov už zopár rokov, no v Európe sa Tesle doteraz príliš nedarilo. To sa však v poslednom roku zmenilo a Tesla dnes predáva viac automobilov v segmente luxusných sedanov ako hocijaká iná Nemecká automobilka. Elektromobily od Tesly predbiehajú predaje hocijakých iných luxusných vozidiel.

Tesla Model X, SUV od Kalifornskej elektromobilky, sa tak isto každým rokom teší väčšej a väčšej obľúbenosti na Európskom trhu.

Tesla Model S dominuje podľa štatistík JATO Dynamics

Podľa analytikov európskeho trhu – JATO Dynamics, predaje elektromobilu Tesla Model S sa v Európe vyšvihli za posledný rok o 30%, na 16 132 kusov v roku 2017. JATO Dynamics vo svojich štatistikách prirovnávajú Tesla Model S k S triede Mercedesu, ktorý v roku 2017 zaznamenal tiež nárast predajov v Európe o 3% na 13 359 kusov a k BMW radu 7, ktorého predaje klesli o 13% na 11 735 kusov.

Aby sme ale boli fér, musíme spomenúť, že aspoň na domácom trhu, priamo v Nemecku, Tesla zatiaľ svojími predajmi Nemecké automobilky nepredbehla.

Podľa nových štatistík Tesla dominuje v segmente luxusných automobilov, predáva viac ako Nemecká konkurencia
Zdroj: AutoZeitung, fotografia je ilustračná

Tesla sa môže tak isto tešiť skvelým predajom SUV Modelu X. V roku 2017 sa predalo v Európe viac ako 12 000 kusov, čo je cca rovnako ako sa predalo Porsche Cayenne a o 2000 kusov viac ako sa predalo ich Bavorskej konkurencie BMW X6.

Ako obvykle najväčším prispievateľom k tomuto úspechu Tesly je Nórsko. Na Nórskom trhu sa v roku 2017 darilo elektromobilom natoľko, že zo všetkých predajov vozidiel v Nórsku tvorili elektromobily až 52%. Z veľkej časti je za to zodpovedná Tesla, ktorá v minulom roku dokázala dosiahnuť rekordnej výroby a doručení, ako aj neustále sa zvyšujúci výber elektromobilov na Európskom trhu.

Názor EMblogu

Jeden fakt ale naozaj musíme spomenúť. Štatistiky, ktoré vytvorila firma JATO Dynamics, neberú do úvahy, že Model S je vysoko nakonfigurovateľný a jeho cena sa teda môže pohybovať od cca 85 000 EUR do 160 000 EUR, preto porovnávať predaje napríklad len s BMW triedy 7 nie je úplne správne. Niektorí by protestovali, že aj také BMW triedy 6 by malo byť v tejto štatistike započítané a jeho predaje v Európe boli minulý rok úctyhodných 6000 kusov. Takže keby sa tieto predaje rátali pri porovnaní Tesla Modelu S s BMW triedy 6 a 7, predaje BMW by boli vyššie. BMW triedy 6 a 7 sa predalo cca 17 735 kusov a predaje Tesla Modelu S boli 16 132 kusov.

Tak či onak, je jasné, že Tesla rastie na viacerých trhoch, od USA, cez EU až po Áziu a zatiaľ sa predaje týchto elektromobilov nespomaľujú a pravdepodobne v najbližších 2-3 rokoch sa ani spomaľovať nebudú. Dúfajme, že dovtedy bude trh preplnený elektromobilmi a naše mestá a ovzdušie sa začnú pomaly ale isto čistiť.

Zdroj: Tesla, Auto News Europe, Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here