Jedine Nissan sa len nehrá na elektromobilitu

Už asi nikto neostáva na pochybách, že automobilka Tesla priniesla do zabehnutého automobilového priemyslu prievan v podobe “ošiaľu” elektromobility. Niektoré automobilky síce svoje pôsobenie v tejto sfére berú skôr z marketingovej stránky pričom predstavujú každoročne niekoľko svojich vízií a konceptov na elektrickej platforme, iné priložili ruku k dielu a z ich výrobných linkek schádzajú aj malé percentá elektromobilov. Jednou zo značiek, ktorá sa pridala k tomuto táboru je aj spoločnosť Nissan. Ich model Leaf je s nami na cestách už od roku 2010.

Zo škaredého káčatka pekný hatchback

V poslednú dobu prišlo na scénu viac eletkromobilov, ktoré si dávali prívlastok “Tesla zabijak”, jedným z nich bol napríklad Chevrolet Bolt, či spomínaný Nissan Leaf. Nissan tento týždeň predstavil novšiu verziu svojho zabehnutého modelu. Konečne pozmenili aj dizajn auta, takže už sa aspoň z časti približuje k automobilom na spaľovací motor. Keďže reálne testy automobilov nie sú dostupné, v nasledujúcej tabuľke vám prinášame porovnanie technických parametrov elektromobilov Tesla Model 3 a Nissan Leaf.

Porovnali sme Tesla Model 3 vs. nový Nissan Leaf

Dojazd a nabíjací čas

Ako jedna z prvý otázok, ktoré zaujímajú potencionálnych záujemcov je otázka maximálneho dojazdu a času za ktorý vieme nabiť akumulátor v elektromobile. Nissan podľa agentúry  EPA (Environmental Protection Agency) má udávaný dojazd  378 km. Energiu ťahá zo svojej 40 kWh batérie uloženej v podvozku. Leaf sa môže pochváliť aj rýchlosťou nabíjania batérie, tá sa uvádza od 22 do 35 km za jednu hodinu nabíjania v štandardnej domácej nabíjačke alebo 141 km dojazdu z hodinového nabíjania rýchlejšou 50 kW nabíjačkou. Z priložených informácií vyplýva, že rýchlonabíjanie nie je štandardne dodávané vo všetkých variantoch a bude k dispozícii ako voliteľná výbava iba pre drahšie prémiové varianty modelu Leaf.

Pre porovnanie, Tesla so svojím Modelom 3 ponúka dve varianty batérie. Základnú batériu s kapacitou cca 50 až 55 kWh a dojazdom 354 km, ale aj batériu s rozšíreným dojazdom s kapacitou 70 až 75 kWh a dojazdom až na úžasných 500 km. Tesla ako výrobca taktiež neobmedzuje svoj Model 3 v rýchlosti nabíjania a tak môže využívať rýchlonabíjačky Tesla kdekoľvek na svete. V takejto stanici môže byť váš Model 3 nabitý na 80% kapacity približne za jednu hodinu. V tejto kategórií je tak Tesla jednoznačným víťazom.

Porovnali sme Tesla Model 3 vs. nový Nissan Leaf

Autonómna jazda

Nissan aj Tesla svojimi novými modelmi prinášajú autonómnu jazdu dostupnú aj pre menšie automobily. Leaf je vybavený systémom Nissan ProPilot Assist. Jedná sa o semi-autonómny jazdný režim, ten vám pomôže udržať tento hatchback v strede jazdného pruhu počas jazdy po diaľnici alebo dokáže sám núdzovo zastaviť a predísť zrážke.

Tesla Model 3 na druhej strane ponúka aj poloautonómny jazdný balík – tzv. Autopilot. Táto funkcia má podľa informácií ponúknuť užívateľovi o čosi viac v porovnaní s Nissanom. Funkcie ako napr. poslanie elektromobilu aby zaparkoval do garáže, či automatický výjazd z diaľnice keď sa blížite k cieľu. Viac o súčasnej verzii autopilota si môžete prečítať v našom článku tu.

A ak má prísť k priamemu porovnaniu týchto dvoch elektromobilov, ako jednoznačný víťaz sa nám zdá Tesla. Avšak netreba podceňovať konkurenciu, ktorá sa so svojim modelom Leaf zaslúžila o priblíženie elektromobility, nám, obyčajným ľudom. Ak k tomu pridáme atraktívnejší dizajn z novopredstaveného modelu môže to byť zaujímavá alternatíva.

Zdroj informácií a fotografií: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here