Nová éra nákladnej dopravy?

Obyvatelia štátov Nevada a Kalifornia (USA) budú pravdepodobne na svojich cestách stretávať autonómne vozidlá Tesla častejšie ako by čakali, a to nie tie, ktoré už dôverne poznáme. Na cestách v Nevade a Kalifornii by sa totižto mal čoskoro objaviť autonómny Tesla kamión. Informačná agentúra Reuters v stredu zverejnila e-mail medzi Teslou a Nevadským oddelením motorových vozidiel, v ktorom sa uvádza, že spoločnosť Tesla žiada o licenciu na testovanie autonómnych a skupinových jazdných vlastností svojho nového kamiónu na cestách oboch štátov.

V emaily pre oddelenie motorových vozidiel (DMV), sa okrem iného písalo:

„Aby sme sa uistili, že sa chápeme. Naším primárnym cieľom je dlhodobo a nepretržite testovať prototypy kamiónov v štátoch Nevada a Kalifornia, prechádzajúc cez hranicu, ktorú tieto štáty zdieľajú a to v ‘platooning’ a autonómnom režime bez toho, aby sa vo vozidle nachádzal vodič.“

Platooning – spôsob jazdy kamiónu/automobilu kedy skupina vozidiel ide tesne za sebou pričom majú spoločnú, elektronicky koordinovanú, rýchlosť a techniku jazdy. Takýto spôsob výrazne znižuje spotrebu paliva/el. energie vďaka zníženiu odporu vzduchu.

Rokovania sú už v plnom prúde

Agentúra Reuters informuje, že Tesla sa stretla s Kalifornským oddelením motorových vozidiel minulú stredu a taktiež už prebehlo stretnutie aj s Nevadským oddelením. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa začnú tieto autonómne a platooningové testy. Spoločnosť Tesla ešte nezískala ani jednu z potrebných licencií a samotný autonómny kamión ešte nebol ani odhalený (no to by sa malo zmeniť budúci mesiac!).

Pre autonómne nákladné Tesly sa hľadá testovacia trať

Zatiaľ nemáme príliš veľa informácií o tomto projekte – výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, nás zámerne udržiava trochu v napätí. Nedávno odhalil veľmi zaujímavú fotografiu, ktorú môžete vidieť vyššie a dokonca k nej úmyselne poskytol tajuplnú informáciu, aby ľudí dotiahol na odhalenie autonómneho kamiónu: „možno tu ide o niečo viac ako sa zdá.“

My však ale vieme, že to bude živý a rýchly ťahač, prispôsobený potrebám veľkých nákladných firiem a navrhnutý prevažne s použitím častí Tesla Modelu 3.

Očakávame, že v septembri bude odhalený prototyp kamiónu. Vozidlo sa tak pravdepodobne dostane na výrobnú linku až za približne dva roky.

Zdroj: Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here