Elon Musk dnes na svojom účte na Twitteri zdieľal prvé fotografie prvého Modelu 3, ktorý zišiel z výrobnej linky. Tento Model 3 má krásnu čiernu farbu a V-Spoke disky. Elon Musk sa s ním okamžite pochválil na svojom Twitteri niekoľkými fotkami, a právom, veď prvý Model 3 patrí práve jemu.

Tento oficiálne prvý vyrobený Model 3 mal patriť jednému z investorov a členov správnej rady Tesla Inc., Ira Ehrenpreisovi. No ten sa rozhodol svoje práva na prvý vyrobený Model 3 darovať niekomu inému. A tým niekým je ako inak, samotný Elon Musk. Ira Ehrenpreis sa rozhodol, že keďže Musk vlastní prvý vyrobený Tesal Roadster a prvý Tesla Model X, musí vlastniť aj prvý Model 3. A tak Elon dostal od Ira na svoje 46 narodeniny práva na prvý oficiálne vyrobený Model 3. Bohužiaľ prvý vyrobený Model S Elon nevlastní, vlastní ho člen správnej rady Tesla Inc. Steven Jurvetson.

Prvý Tesla Model 3 zišiel z výrobnej linky, Elon ho dostal na narodeniny!
Zdroj: Electrek

Čo čaká Model 3 v najbližších mesiacoch?

Elon Musk týždeň dozadu napísal, že v najbližších mesiacoch bude výroba Modelu 3 rásť exponencionálne, s tým, že v júli môžeme očakávať len 30 kusov Modelu 3, kým v auguste 100, v septembri 1500 a do decembra tohto roku by Muskova automobilka chcela vyrobiť 20 000 kusov Modelu 3. Na konci júla tohto roku sa taktiež uskutoční odovzdávacia párty, pre prvých 30 majiteľov Modelu 3, kde sa 30 kusov vyrobených v júli odovzdá svojím novým majiteľom.

V budúcom roku, chce Tesla vyrobiť 500 000 elektromobilov a z toho polovicu by mal tvoriť práve najlacnejší elektromobil od Tesly, Model 3.

Tieto plány sú dobrou správou pre existujúcich čakateľov na Model 3, ktorých má Tesla momentálne takmer 500 000. Elon Musk povedal, že ak si niekto objednáva Model 3 dnes, nemal by ho očakávať skôr ako v roku 2019. To je dlhá čakacia doba, ale ako to vyzerá ľudia sú ochotní čakať na kvalitu a hlavne na inováciu, ktorá je stovky kilometrov popredu oproti iným automobilkám.

Prvý Tesla Model 3 zišiel z výrobnej linky, Elon ho dostal na narodeniny!
Zdroj: Electrek

Základná verzia Modelu 3

Ako bolo už mnohokrát podotknuté, Model 3 príde zo začiatku na trh len so základným vybavením. Model 3 nebude zo začiatku mať možnosť D či P, teda možnosť s dvoma elektormotormi alebo s väčšiou výkonnou elektrickou pohonnou jednotkou. Model 3 príde na trh zatiaľ len z výberom farby a diskov.

Model 3 sa začne vyrábať pravdepodobne s batériou o kapacite 50 kWh a v budúcnosti by sme sa mali dočkať možnosti zvýšenia kapacity batérie až na 75 kWh. 50 kWh batéria by mala Modelu 3 umožniť dojazd na jedno nabitie až 350 km. Pri veľkosti a váhe Modelu 3 by 75 kWh batéria mohla teoreticky doručiť rovnakú vzdialenosť ako momentálne 100 kWh batéria Modelu S, to či aj podobný výkon je však otázne. Ak sa však naozaj dočkáme Modelu 3 P75D, teda Modelu 3 so 75 kWh batériou, dvoma pohonnými jednotkami s tým, že pohonná jednotka zadnej nápravy bude “performance” verzia, bude sa jednať o pravdepodobne najlacnejší a najrýchlejší elektormobil na trhu.

Prvý Tesla Model 3 zišiel z výrobnej linky, Elon ho dostal na narodeniny!
Zdroj: Tesla

Model 3 tak ako teraz vychádza z produkčnej linky by mal byť schopný zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 5.8 sekundy. Je to síce o 3 sekundy viac ako Model S P100D, teda najdrahšia a najvýkonnejšia verzia Modelu S, no kedže ide o viac ako 3 násobne drahší elektromobil, 3 sekundy sa zrazu nezdajú až taký veľký rozdiel.

Model 3 prichádza na trh s cenovkou 35 000 amerických dolárov, no jeho naozajstná cena pre konečného zákazníka bude o niečo nižšia, kedže 35 000 je cena bez započítania príspevkov od štátu na elektrické vozidlá. V takom Ontariu v Kanade sa napríklad bude základná verzia Modelu 3 predávať za neuveriteľných 21 tisíc amerických dolárov (cca 20 000 EUR), kedže príspevok štátu je až 14 tisíc amerických dolárov. Prvý Tesla Model 3 zišiel z výrobnej linky, Elon ho dostal na narodeniny!

Ako moc má Model 3 potenciál zmeniť spôsob akým žijeme?

Model 3 je omnoho viac ako len množstvo technológií zosúladených do jedného úhľadného celku. Je to ukážka toho ako ďaleko sa ako druh dokážeme dostať keď je inovácia tým hlavným cieľom vývoja a výroby miesto profitu. Model 3 prináša nový vietor do plachiet obnoviteľných zdrojov a elektromobility.

Už nikdy nemusí nikto robiť rozhodnutie či si kúpi sexy BMW rady 3 alebo nepekný a nevýkonný elektromobil. Model 3 je alternatíva, ktorá je nie len podobná, ale lepšia ako akýkoľvek iný automobil v rovnakej cenovej kategórií, kedže žiadny iný automobil či elektromobil neprichádza s tým, čo Model 3 a to s technologickým vybavením, ktoré je schopné plnej autonómnosti. A tá by sa ku zákazníkom mala dostať skôr ako ktokoľvek kedy predpokladal, už do konca tohto roku. Teda pokiaľ Elon Musk zase raz neprehnal…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here