Novinár zaoberajúci sa celý život automobilmi a písaním ich recenzií, Doug DeMuro, ten, ktorý pred nedávnom vytvoril neuveriteľne vtipné video, ktoré sarkasticky poukazuje na to, ako “hrozný” automobil je Tesla Model X,  je späť. A tento krát sa zameral na najnovší elektromobil od Kalifornskej elektrickej automobilky, Tesla, Model 3. Tesla Model 3 je “lacný” elektromobil od Tesly, ktorého prvé kusy sa začali dostávať do rúk zákazníkom v októbri tohto roku. Spisovateľ, redaktor a bývalí žurnalista portálu Jalopnik, ktorý svoju vášeň k autám zmenil z písaných recenzií na vtipný a veľmi úspešný YouTube kanál nás v tomto videu prevezie v Modeli 3 a ukáže nám prečo je Model 3 to najlepšie auto roku 2017.

Recenzia Douga DeMuroa

“Stalo sa to takto: Dostal som email od jedného z mojich fanúšikov, ktorý vlastní Tesla Model 3 a opýtal sa ma či chcem spraviť jeho recenziu. Tak som odletel do Kalifornie a strávil som s Modelom 3 celý deň.” povedal DeMuro portálu Autotrader, kde pracuje ako redaktor.

“Zatiaľ doručili len 222 týchto vozidiel, a ja som sa mohol v jednom z nich povoziť, takže haaa haaaa…”

Aplikácia

DeMuro opisuje mnohé aspekty Modelu 3 a jeho funkcií s ktorými sú naši čitatelia s vlastnými elektromobilmi od Tesly už familiárny. Je unesený hlavne aplikáciou, ktorá dáva majiteľovi Modelu 3 naozaj zaujímavé možnosti. Aplikácia v tomto prípade slúži ako primárny kľúč k elektromobilu. Cez aplikáciu sa dajú ovládať napríklad predné svetlá, ktoré môžu začať na povel z aplikácie blikať, keď napríklad neviete nájsť v noci svoje auto na veľkom parkovisku. Tak isto automobil môže spustiť klaksón, otvoriť zadný či predný kufor, spustiť klimatizáciu a nastaviť jej teplotu. Taktiež sa vozidlo automaticky otvorí v momente keď k nemu kráčate, pokiaľ máte so sebou mobil a ste v ňom prihlásený vo vašej Tesla aplikácii. Rovnako sa automobil automaticky uzamkne, keď odkráčate od automobilu s mobilom vo vrecku. Odomykanie a zamykanie automobilu indikujú spätné zrkadlá, ktoré sa vyklopia keď je automobil odomknutý a zasunú späť keď je automobil zamknutý. No aplikácia nie je jediný spôsob ako sa dostať do automobilu.

Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

Karta

Tesla nemohla riskovať, že každý bude mať vždy plne nabitý telefón alebo, že telefón majiteľovi nikdy neukradnú, či ho majiteľ nestratí. Preto Tesla ku každému Modelu 3 pridáva aj “kľúč”. No nejde o klasický kľúč, ide o kartu o tvare a veľkosti kreditnej karty. Túto kartu môžete použiť napríklad v prípade, že chcete automobil požičať kamarátovi, či členovi rodiny. Kartou sa do automobilu dostanete po tom čo ju priložíte k centrálnemu stĺpiku, tesne pod kamerou autompilota na strane vodiča. No a aj keby rodina či kamarát kartu stratili, ešte stále máte možnosť automobil odomknúť, naštartovať a celkovo ovládať z aplikácie, nezáleží na tom kde sa nachádzate. Vaše auto môže byť v Brazílii a vy na Islande, pokiaľ máte internetové pripojenie na vašom telefóne, automobil môžete ovládať.

Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

Nabijanie

Doug sa ďalej sústredil na maličkosti exteriéru vozidla. Najviac ho zaujal nabíjací port Modelu 3. Ten má rôzne možnosti otvárenia/zatvárania. Samozrejme jednou z nich je možnosť otvárať nabíjací port mobilnou applikáciou. Druhou možnosťou je port otvoriť dotykom, stačí len málinko pritlačiť a port sa otvorí a následne malým klepnutím zvrchu ho bez námahy zavriete. No toto všetko je vám nakoniec zbytočné kedže port je automaticky. Ak sa k nabíjaciemu portu priblížite s nabíjačkou a stlačíte tlačidlo na nabíjačke, port sa automaticky otvorí a keď vozidlo nabijete a nabíjačku vytiahnete, v momente keď sa od vozidla nabíjačka vzdiali, nabíjací port sa sám uzavrie.

Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

Kufor

Zadný kufor je naozaj priestranný a pod hlavnou častou podlahy kufra, sa nachádza ďalší úložný priestor. Tu Tesla vkladá malú taštičku nástrojov na nabíjanie, ktorú veľmi prakticky vybavila na zadnej strane suchým zipsom aby sa taštička neváľala kade tade po kufri.

Kedže Tesla nemá vpredu veľký spaľovací motor, má kufor aj vpredu, tzv. frunk, DeMuro sa pozrel aj na jeho veľkosť a vybavenie. Predný kufor, ako už Tesla vie z ich predošlých modelov, využívajú ľudia primárne pri nákupoch a tak Tesla veľmi prakticky vybavila predný kufor, schovanými háčikmi na nákupné tašky, ktoré sa vyklopia po stlačení.

Každý z kufrov má na okraji umiestnenú nálepku, ktorá ukazuje na to ako v prípade nehody môžu hasiči odpojiť batériu od automobilu v prednej aj zadnej časti, aby predišli výbuchu či požiaru spôsobeného batériou. V každom kufri sa tak isto, podľa regulácii, nachádza malé svetielko, ktoré je súčasťou tlačidla, ktoré kufor otvorí z vnútra.

Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

Interiér

Ako sa už veľa hovorilo, interiér Modelu 3 je naozaj skúpy na tlačidlá a je naozaj čistý a minimalistický. Pretože regulácie udávajú, že tlačidlo výstražných smeroviek musí byť fyzické tlačidlo, nie digitálne tlačidlo na obrazovke, Tesla musela predsa len jedno tlačidlo v aute nechať. No aby im nekazilo ich krásny čistý interiér, toto tlačidlo je umiestnené hore na streche, hneď pri predných interierových svetlách, v strede automobilu.

V automobile sa nachádza niekoľko držiakov na poháre, nabíjačka na iPhony ako aj na zariadenia s Androidom, resp. zariadenia nabíjané micro USB portom a samozrejme nesmie chýbať veľký stredový panel. Stredový panel je naozaj pevný a pôsobí, ako pevná súčasť interiéru, jeho displej je naozaj krásny, ostrý a hlavne vysoko responzívny. V porovnaní s inými automobilmi a ich dotykovými displejmi, ktoré majú veľmi často pomalú odozvu, pôsobí tento displej ako keby ste vo vozidle mali napevno vložený iPad Pro od Apple.

Na ľavej strane displayu máte všetky informácie jazdy. Od smeroviek, cez rýchlosť až po stierače. A na pravej strane sa primárne nachádzajú mapy. No na displeji toho nájdete omnoho viac. Ovládanie ohrevu sedadiel, klimatizácie, svetiel, hudby, telefónu, hlasitosti, uzamykania vozidla či otvárania garáže, to všetko máte na dotyk prístupné stále z tohto monitoru. A omnoho viac.

V nastavení vozidla si napríklad môžete nastaviť intenzitu svetiel, spôsob brzdenia, spôsob jazdy (komfort, štandard, šport), autopilota, aký odstup si má automobil držať od iných vozidiel a mnoho ďalšieho. No čo DeMura prekvapilo najviac, v týchto nastaveniach si dokonca môžete nastaviť, či po tom čo odstránite nohu z brzdy chcete aby sa auto vôbec nehýbalo, alebo aby sa veľmi pomalinky začalo hýbať dopredu, tak ako to je dnes štandardne pri mnohých automatoch.

Recenzia elektrombilu Tesla Model 3 - najlepší automobil roku 2017

Jazda

Jazda je podľa DeMura naozaj pohodlná a na jeho veľké prekvapenie automobil nevydáva nie len že žiadne zvuky “motora”, no nepočuť ani žiadne zvuky interiéru, či už vŕzgajúce panely či zle tesniace dvere. S podobnými problémami sa Tesla potýkala pri prvých vyrobených kusoch jej drahších elektromobilov, avšak ako sa zdá pri Modeli 3 sa s nimi úspešne popasovala.

Zrýchlenie je samozrejme neporovnateľné so staršími súrodencami Modelu 3, Modelom S a Modelom X, no je to stále sila a DeMuro tvrdí, že Model 3 hlavne vyniká v zrýchľovaní vo vyšších rýchlostiach, čo je naozaj dobrá vlastnosť pri predbiehaní. DeMuro opisuje jazdu v Modeli 3 ako jazdu v BMW radu 3 len bez drámy, tým myslí zvuky motora.

Pozrite si video DeMura a ak mu náhodou nerozumiete jeho Marylandskému prízvuku, užite si aspoň naozaj blízky pohľad na Model 3, verziu Long Range s autopilotom a 19 palcovými diskami.

Zdroj: TeslaRati

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here