V poslednej dobe sme videli mnoho projektov na ktorých spolupracovali dve firmy Elona Muska, Tesla Inc. a Space Exploration Technologies Corp., známa pod krátkym menom SpaceX.

Adam Jonas, analysta jednej z najväčších finančných inštitúcii, firmy Morgan Stanley tvrdí, že existuje mnoho náznakov, ktoré poukazujú na to, že v blízkej dobe by sme sa mohli dočkať omnoho väčšej kolaborácie medzi týmito firmami. Adam je jedným z najváženejších analytických špecialistov zameriavajúcich sa na firmu Tesla. V liste svojím klientom píše o možnej novej kolaborácii, výmene a zdielaní technológií, o potencionálnych vzájomných investíciách medzi firmami ako aj o možnosti zlúčenia týchto dvoch firiem.

Elon Musk sa miesta riaditeľa vzdať nechce a nemieni

Adam Jonas tvrdí, že jedným z hlavných dôvodov, ktorý vidí on, je samotný Elon Musk a jeho pozícia v týchto firmách. V tomto momente figuruje Musk ako výkonný riaditeľ oboch firiem. Kedže Musk sa mnoho krát vyjadril, že nechce o vedenie v týchto firmách prísť a chcel by v ich čele zostať čo najdlhšie, je možné, že sa tak stane aj pomocou zlúčenia týchto dvoch firiem.

Jonas napísal:

“Podľa nás je risk spojený so stratou kľúčového človeka [Elona Muska] v Tesla Inc. omnoho vyšší ako v hocijakej inej firme, snáď až na Sergia Marchionneho z Fiat Chrysler Automobiles. Väčšina investorov ale očakáva, že Elon Musk začne venovať viac a viac svojej pozornosti a talentu firme SpaceX, otázne ale je, kto ho v Tesle nahradí. No kombináciou jeho snaženia v oboch firmách, za pomoci spojenia firiem, by pomohlo tento potencionálny problém vyriešiť”

Musk už pred tým povedal, že chce ostať výkonným riaditeľom Tesla Inc. minimálne do momentu kedy bude masová výroba Modelu 3 v plnom prúde, čo by sa malo stať už čoskoro. Musk avšak tvrdí, že aj keby sa miesta výkonného riaditeľa vzdal, ostal by na inej vedúcej pozícii a nevzdal by sa svojho väčšinového podielu vo firme. No v tomto momente výkonný riaditeľ nie je jediná pozícia, ktorú Musk v Tesle pokrýva, Musk je tak isto predsedom správnej rady firmy Tesla a hlavným produktovým architektom.

Spoja sa firmy Tesla a SpaceX?

Finančne by bol takýto vzťah pre Teslu výhodný

Dôvody Jonesa sú skôr ale zamerané na finančnú stránku veci. Očakáva, že elektromobilný priemysel sa stane už čoskoro vysoko konkurenčný a nebude tak stabilný ako teraz. Tak isto tvrdí, že si je takmer istý, že Tesla ako firma nebude predaná či spojená s inou veľkou automobilkou, preto partnerstvo so SpaceX by dávalo najväčší zmysel.

Kedže SpaceX má podľa všetkých analystov pred sebou svetlú budúcnosť plnú vysokých profitov, takéto partnerstvo by mohlo byť vysoko výnosné a strategicky výhodné pre Teslu a jej každým rokom odvážnejšie plány.

Jonas tak isto píše o výskume a vývoji umelej inteligencie, poukazuje na históriu kedy sa Tesla a SolarCity spojili kvôli energetickému “know how” oboch firiem, toto isté by sa mohlo stať aj v prípade umelej inteligencie pre SpaceX a Tesla Inc. Obe firmy sa zaoberajú výskumom umelej inteligencie a jej čo raz hlbším integrovaním do ich produktov. Autonómne vozidlá ako aj autonómne vesmírne rakety potrebujú vysoko výkonnú a efektívnu umelú inteligenciu, spojenie inžinierskych tímov a síl týchto dvoch firiem by teda mohlo len a len pomôcť.

Tesla už v minulosti využila “know how” spracovania materiálov zo SpaceX, tak isto ako aj skúsenosti SpaceX s výrobou. A kedže Elon Musk naozaj plánuje vystreliť svoj Tesla Roadster na červenú planétu na vrchu SpaceX rakety Falcon Heavy, náznak tejto spolupráce, aj keď bizarný, môžeme vidieť už dnes. 😀

Myslím si, že vôbec nie je nemožné, že jedného dňa uvidíme všetky Muskove firmy združené pod jednou veľkou firmou zastrešujúcou všetky jeho existujúce firmy, ich produkty a servisy.

Zdroj: Electrek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here