Apple vyvíja autonómne vozidlo a testuje ho na Kalifornských cestách. Obe informácie sa objavujú v novinách po celom svete už nejaký ten rok. Dokonca boli aj nepriamo potvrdené, kedže vieme, že Apple úspešne požiadalo DMV, Úrad motorových vozidiel štátu Kalifornia, o povolenie testovať autonómne vozidlá na Kalifornských cestách. Ďalší zo zatiaľ nepotvrdených dohadov je, že Apple plánuje odkúpiť firmu Elona Muska, Tesla Inc. Čím viac údajov sa okolo tejto informácií hromadí, tým je celá vec zmätenejšia.

Tesla a Musk vravia NIE!

Počas konferenčného hovoru s novinármi a analytikmi o finančných výsledkoch Tesla Inc. v prvom štvrťroku tohto roka, dostal Musk priamu otázku od analytika z Wall Street z firmy Morgan Stanley, Adama Jonesa. Adam Jones podotkol, že Apple má vo svojich finančných rezervách dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohli Teslu odkúpiť aj 3 krát. Opýtal sa či Apple má, alebo robí niečo, okrem toho, že má viac peňazí ako dokáže minúť, čo by Tesle mohlo napomôcť v ich cieli urýchliť prechod ľudstva na používanie obnoviteľných zdrojov energie.

Musk na túto otázku reagoval svojím osobitým spôsobom a nervózne sa zasmial, “HA” pred tým než poskytol odpoveď.

“No, ja si nemyslím, že by chceli s nami o tomto jednať, aspoň teda som nič nepočul čo by tomuto nasvedčovalo. Apple je firma, ktorá vyrába vynikajúce produkty, a áno, aj ja používam ich telefóny a laptopy, sú cool. No neviem čo viac k tomuto dodať.”

Keď mu bola položená otázka či vidí Apple ako možného konurenta na trhu s autonómnymi elektromobilmi, povedal: “Neviem čo majú v pláne robiť v tomto segmente, v tomto momente to nie je jasné.”.

Elon Musk Blog, Tesla a Apple
Zdroj: Teslarati

Musk sa v Apríli na konferencii TED vyjadril, že stále očakávajú dosiahnutie úplnej autonómie do konca tohto roku a niekedy v novembri, alebo decembri, by sme mali vidieť prvý, plne autonómny výlet Tesly z Kalifornie do New Yorku. Ako má ďaleko Apple k tomuto cieľu nie je známe, jediné čo vieme je, že Apple sa stal 14.apríla jednou z firiem aktívne testujúcich svoje autonómne vozidlá na Kalifornských cestách.

Dohady k Apple projektu “Titan” hovoria, že Apple podľa všetkého nepríde na trh s autonómnym vozidlom, ale len s technológiou na autonómne riadenie vozidla. No je pravdepodobné, že kým sa toto stane, na cestách sa budú premávať už tisíce autonómnych elektromobilov od Tesla Inc.

Chcelo by Apple Teslu odkúpiť?

No vráťme sa na chvíľu k faktu, že Apple by si mohlo dovoliť odkúpiť Teslu 3 krát. Momentálna hodnota Kalifornskej firmy Tesla Inc, je 50.46 miliardy amerických dolárov. Apple má momentálne v banke viac ako 246 miliárd amerických dolárov. Takže je jasné, že z čisto matematického hľadiska je odpoveď, Áno, z hľadiska toho, či by Apple chcelo, je odpoveď nejasná.

Wall Street má v poslednej dobe tendenciu Apple a Teslu neustále porovnávať. Jeden deň sa povráva o tom či sa Tesla stane novým Applom a druhý deň naopak. Investičná banka Citigroup povedala, že Tesla je jednou z možných firiem na odkúpenie pre Kalifornskeho technologického giganta, Apple. Toto tvrdenie však nebolo potvrdené žiadnymi faktami. My osobne si myslíme, že celá táto záležitosť v pláne nie je a keby aj bola, nie je jasné, či má Apple momentálne kapacitu na takto veľkú transakciu. Predsa len v tomto momente Apple zažíva jedno z tých tažších obdobi. Predaje iPadov klesajú a firma tak isto pripravuje ich najnovší produkt iPhone 8, a aby toho nebolo málo, nový kampus Apple, “Spaceship”, by mal byť čoskoro dokončený a Apple by malo čakať veľké sťahovanie. Citigroup vydalo nižšie uvedený graf, v ktorom predstavuje možných kanditátov na odkúpenie Applom.

Elon Musk Blog, Citigroup
Zdroj: Evannex

No predstavme si na chvíľu, že Apple naozaj zvažuje odkúpenie Tesla Inc. Pokiaľ by toto bola pravda, Apple si musí pohnúť, pretože tak očakávané vozidlo ako je Model 3 ešte na trh nikdy nešlo a je viac ako pravdepodobné, že hodnota Tesly sa vďaka tomuto produktu môže signifikantne a hlavne veľmi rýchlo zvýšiť.

Podobnosti medzi Tesla a Apple

Poďme si teda porovnať Teslu a Apple. Obe majú, v prípade Apple mali, vo svojom vedení vizionárov. Obe firmy postavili svoj najväčší úspech na produktoch, ktoré už síce existovali, no boli pod ich taktovkou rapídne inovované.

Elon Musk Blog, Elon Musk a Steve Jobs
Zdroj: SpaceNews

Tak ako Apple nie je firma vyrábajúca len telefóny a laptopy, ani Tesla nie je firmou, ktorá produkuje len automobily. Tesla sa zameriava nie len na zvyšovanie vertikálnej kapacity, ale rastie aj horizontálne a neustále do svojho repertoáru pridáva viac a viac produktov, ktoré sa zameriavajú na energetiku a obnoviteľné zdroje.

Pre Apple bola tretia generácia iPhonu tá prelomová, pre Teslu, po Modeli X a S, sa Model 3 prezentuje zatiaľ ako ten prelomový. Aj keď sa nedá hovoriť o tom, že by sa jednalo o tretiu generáciu produktu, kedže Tesla vydáva nové verzie ich automobilov aj niekoľko krát ročne.

Elon Musk Blog, Tesla a Apple
Zdroj: Evannex

Je pravdepodobné, že z finančného hľadiska bude Tesla ďalším “Apple”, dokonca potencionálne bude ešte väčším fenoménom akým kedy Apple bolo. No dúfajme, že tak ako Apple v poslednej dobe svoju cestu stratilo, Tesla ju nestratí a pôjde aj naďalej cestou rapídnej a neustálej inovácie, plynulej integrácie hardvéru a softvéru a neustáleho spochybňovania zaužívaných štandardov.

Zdroje: Evannex, Inverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here